• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Serdar Demirel
Serdar Demirel
TÜM YAZILARI
25 Aralık 2016

FETÖ, bir kült hareketi midir? (2)

Kült hareketlerinin birbirine benzer özellikleri olduğu gibi seküler ve dinî olmaları hasebiyle ayrıştıkları yönler de vardır. Bu farklılıkları da akılda tutarak meseleye yaklaşalım. Batı’da yapılan çalışmalar ve ülkemizde konuyla ilgilenen akademisyenler kült hareketlerinin başlıca özelliklerini yazıp çizerler. Biz, belli bir tertip içerisinde olmasa da bunlardan önemli gördüklerimizi şöyle sıralayalım: 

Kült yapılarda mehdi / mesih türü idealleştirilmiş kurtarıcı bir lider vurgusu ön plana çıkar. Dünyanın sonunun yaklaştığı apocalyptic / kıyamet öğretileri güçlüdür. Hareket müntesipleri kendilerinin ve liderin seçilmişliğine olan bir inançla büyük ve kutsal bir misyonun parçası olma duygusu taşırlar. İlahî ve fakat nihayi görevlendirme ile hareket ettiklerine inanırlar..

Bu yapılarda yapının merkezine doğru ilerleyen kişilerde mahremiyete / özel hayata izin verilmez. Kişi yapının merkezine yaklaştıkça mahremiyetini de kaybeder. Bu sınıfa özellikle de harekete erken yaşta alınan kişiler tercih edilir.  

Üretilen başarının ortak olduğu duygusu müntesipler arasında oluşturulurken kanunlar karşısında işlenen suçlarda da ortak hareket edilir. Bu, birbirine duyulan güveni de ortak bir kader paydasında pekiştirir. Yapı için sürekli fedekârlıklarda bulunmaya teşvik edilirler. Bağışlar altında hem maddi hem de manevi fedekârlıklar sürekli yapılır. Yapının çıkarları bireylerin çıkarlarının üstündedir. 

Başlangıçta birçok insan bir gruba ait olarak kendini güvende hissetme ve kendine değer veren insanlar arasında olma ihtiyacı sebebiyle bu yapılara ilgi duyar, bağlanır.  

Üyeler maksimum düzeyde doğal habitatlarından uzaklaştırılıp yapı içinde yapıyla bütünleştirilir. Anne ve babalarından, kardeşlerinden bile uzaklaşmaya başlarlar. Aile yapıyla mesafeliyse kişi de ailesiyle o kadar mesafeli ilişki içerisine girer. İleri aşamada kişi yapı müntesiplerini gerçek aile bireyleri olarak görmeye başlar. 

Bu insanlar tek yönlü doktrine edilirler. Lidere mutlak itaat esas alınır. Liderin hata yapmayacağına, korunmuşluğuna inanılır. Lidere karşı aşırı sevgi gösterilir. Bu gösteride abartılı şekilde yarış içerisine girilir. Takıyye / çift kimlikli hayat tarzı olarak benimsenir. Lider sembolik manipülatif bir dil kullanır. Bu alt tabakadaki yöneticilere de sirayet eder. Topluma açık yüzle yapı içindeki yüz birbirinden farklıdır.

Yapıda gizlilik esas olduğundan üzüm salkımı tarzı hücre yapılanması benimsenir. Salkımdaki tanelerden birisi deşifre olup koparıldığında diğer hücreler olduğu gibi varlığını korur. Bu sebeplerle bu yapılar hemen çözülmezler. 

Dinle irtibatlı kült yapılar kendilerine has bir meşruiyet açılımı / fıkıh da geliştirirler. Toplumda yaygın olan vatanseverlik, coğrafyanın ruhuna bağlı kalma gibi meselelerle fazla dertleri olmaz. Yapının çıkarları diğer bütün değerlerden üstün gelir. Yapının çıkarları toplumla, diğer dini sosyal yapılarla ve devletle olan ilişkilerin rengini belirler.  

Grup için yapılan fedakârlıklar elemanları birbirine kenetler. Bir taraftan elemanlar arasında duygusal bağlar diğer taraftan da çıkar bağları inşa edilir. Müntesiplere gelecek vaad eder, sürekli umut aşılar. Seküler olanlar dünya merkezli dini olanlar ise dünya ve ahiret merkezli bu vaadi yaparlar. Yapı adına güçlü lobicilik faaliyetlerinde bulunurlar. 

Bu yapılar sıradışı eylemler yaparak yerleşik değerleri sarsarlar. Ezoretik söylemler hep revaçtadır. Yapının şahsi manevisi, her neyse o, hatadan beri kabul edilir..

FETÖ diye literatürümüze giren ve kıyamete kadar darbımesel olarak anlatılacak Gülen Hareketi’nin tarihimizde bir benzerinin olmadığını söylemiştik. Yukarıda anlatılan karakteristik özelliklerden yola çıkarak da bir kült hareketi olup olmadığına siz karar verin. 

Bize göre ise benzeşen çok unsur olmakla beraber FETÖ nevi şahsına münhasır bir yapıdır. Küresel güçlerle olan derin ilişkisini zikretmek dahi meramı anlatır...  

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23