• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Serdar Demirel
Serdar Demirel
TÜM YAZILARI
09 Şubat 2017

Batı’da yükselen küreselleşme karşıtlığı

Sovyet Rusya’nın liberal kapitalizm karşısında yenilgi bayrağını çektikten sonra dünyada olduğu gibi ülkemizde de sihirli kelime “küreselleşme”ydi. Uzun süre bu kavram tılsımını sürdürdü. Küreselleşmeye karşı çıkanlar yahut kısmen eleştirenler de sistem dışı kabul ediliyordu. İtiraz sesleri daha çok da Müslüman dünyadan geliyordu.  

Ama artık küreselleşmeye radikal zeminde karşı çıkanlar Batılılar. Özellikle de yükselen sağ küreselleşmeye karşı savaş açmış durumda. Donald Trump’ın başkan seçilmesinde küreselleşme karşıtı söylemleri önemli rol oynadı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sürecinde de ayrılıktan yana olanların küreselleşme karşıtı argümanları temel belirleyen oldu. 

Fransa, önümüzdeki 23 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde yapılacak iki turlu seçimlerle yeni Cumhurbaşkanı’nı seçecek. Malum, Fransa’da yarı başkanlık sistemi var. Aşırı sağdaki Ulusal Cephe Partisi (FN/ Front National) adayı Genel Başkan Marine Le Pen ikinci tura kalacak ilk aday olarak görünüyor. 

Irkçı, İslâm karşıtı, göçmen düşmanı Le Pen aynı zamanda küreselleşme karşıtı da. Bu hanım eğer seçimi kazanırsa Avrupa Birliği’nden Fransa’yı çıkartacağını söylüyor. Yapılan anketlerde ise en yüksek oyu toplayan lider olarak gözüküyor.

Küreselleşme işlerine yaradığında bütün dünyayı küreselleştirmeye zorluyorlardı. Küreselleşme şimdilerde onların hesabına eskisi kadar faydalı gözükmüyor. Bu sebeple de Batı’da küreselleşme karşıtları hızla yükseliyor. Çünkü Batılı halklar küreselleşme nedeniyle işlerini kaybetmekten şikayetçiler. Ürettikleri ürünlerin meselâ Çin ürünleriyle rekabet edemediğini söylüyorlar. 

Dün işlerine geldiği için sermayenin ve ürünlerin serbest dolaşımının önünü açıp iş gücünün ise serbest dolaşımına mani oluyorlardı. Şimdi de gümrük duvarları örmekten bahsediyorlar.

Siyasiler gümrük duvarları örmek, göçmenlere geçit vermemek, ırkçı politikalar, İslâm karşıtlığı gibi küreselleşme karşıtı çözümler öneriyorlar. Trump Meksika sınırına duvar çekmek için işe koyuldu bile. Peki bunlar Batı’nın küreselleşmeden kaynaklanan sorununa bir çözüm üretebilecek mi?

Evvelemirde bilginin sınır tanımaması, Doğu’nun ucuz iş gücü ve geçmişe rağmen daha kaliteli ürünleri, ürünlerin bütün dünya pazarlarına girmesi oyunu bozdu. Batı içine kapanarak bu sorunu çözemez. Sınırları kapatsa da “sanal göç” denilen bir olgu ortaya çıktı bile.

Sanal göçün önüne geçemeyecekler. Bugünün dünyasında iyi İngilizce bilen mühendis, avukat, mimar vb. kalifiye elemanlar Hindistan’da oturduğu yerden Batı’daki önemli şirketlere iş üretiyor. Bu sektör öyle hızlı gelişiyor ki, ABD’de kimi hastahanelerin kayıt ve rendavu alma servislerinde önemli ölçüde başka ülkelerden iyi İngilizce bilen ve ucuza istihdam edilen kişiler hizmet veriyor.

Meselâ ABD’de hastahaneden rendevu talep eden kişi bilgisayar, akıllı telefon vs. üzerinden merkeze bağlanıyor. Merkez dediğin yer Hindistan olabiliyor. Hindistan’da yaşayan görevli ABD’de yaşayan ve oradaki bir hastahaneye gidecek kişiye uygun saatte ve uygun hekimle rendevu saati ayarlıyor. Hastahane böylece 3000 (ÜÇ Bin) dolara yaptıracağı işi 300 (ÜÇ YÜZ) dolara yaptırtıyor. 

Diğer taraftan her alanda robotlar daha aktif hâle geliyor. Daha kompleks işleri çok hızlı ve insan gücüne göre çok daha ucuz yapmaktalar. Batı’daki aynı fabrikalardaki bazı üretim süreçleri ucuz ülkelere taşınmaktadır. Bu husus, uçak, araba ve diğer büyük fabrika sektörlerinden ev işlerine kadar uzanan bir olguyu işaretlemektedir. 

Bugün ev hanımları bile evde kullandıkları robotlar aracılığıyla günlük işlerini 2 saatte bitirebiliyorlar. Artık çiğ köfteleri bile makinalar yoğuruyor. Bir köyün ancak bir ayda tarladan kaldırabileceği kadar şeker pancarını bir TIR robotu yarım günde hallediyor. 

Küreselleşme kuşkusuz bütün dünyayı etkiliyor. Batı’daki dengeleri ise daha fazla etkiliyor. Batı’nın bundan daha derin maneviyat sorunları var. Günümüzün üzerinde ciddi çalışılması gereken önemli konusu, Batı’nın içinde bulunduğu paradigma krizini aşıp aşamayacağı meselesidir. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23