Zorlukları aşmak bu milletin kaderi!

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün ekonomide gidişata yönelik bir program açıkladı. Keşke bugünlerde bu tarz topa girmeseydi… Müdahalelerini makamından yapsaydı!

Albayrak ekonomik yaklaşımlarının temelini 3+1 şeklinde açıkladı… 3+1 için “Nitelikli insan gücü ve güçlü toplum… Daha adaletli paylaşım… Sürdürülebilir sağlıklı bir büyüme… Ekonomik dengeleme…” dedi ve uygulanacak modelin omurgasını verdi.

Albayrak, modelin prensiplerini de; “Piyasayla iletişim ve güvenin sağlanması… Piyasa ve teori ile uzlaşmacı ve gerçekçi politikaların seçilmesi ve uygulanması… Para politikalarının tam bağımsızlığı… Bütçe dengesinin tekrardan oluşturulması ve kalitesinin arttırılması… Sıkı para ve mali politikasının eşgüdümü… Yapısal reformların önceliklendirilmesi…” şeklinde sıraladı.

***

Hafta başı ABD Ankara Büyükelçiliği’nin imâ ettiği dolarda 7 lira seviyelerine fazla bir şey kalmadı… Hatırlayacağınız üzere, Büyükelçilik, ABD’ye gönderilecek Türk heyeti hazırlıklarının yapıldığı sırada bir twitt mesajı yayımlamış ve o mesajda, “Bir ABD’li yetkilinin yaptığı doların 7 lira olacağı tahminini” yalanlanmıştı. Biz de Çarşamba günkü yazımızda bunun bir dışişleri ağzı olduğunu ve ABD’nin doların 7 liraya çıkması için her şeyi deneyeceğine dâir öngörülerde bulunmuştuk.

İşte 7 lira twitinin arkasındaki gizli Amerikalı ortaya çıktı. Adam evanjelist Donald Trump’tan başkası değilmiş… Ve kendisi dün bir twitt daha attı… “Türkiye’den aldığımız alüminyum ve çelikte vergiyi iki katına çıkardık…”

“Şimdi burdan yak!” derler ya, işte 7 dolar twitti gerçek çıktı… Tabi olan bize oldu! Şimdi dolar 7 liraya gidiyor… 

Birkaç gün önce iyi anlaşılamasa da Çarşamba günkü yazımdaki şu ifadeleri tekrar etmenin bugüne ve yarına daha iyi ışık tutacağı kanaatindeyim… Şöyle demişim:

“… Mesaj resmi ama Dışişleri ağzı… Twitt mesajında doların ‘7 lira seviyesi’ne yönelik ifadeler, siyasi veya ekonomik bir tehdit mi, o ileriki safhada görülecek. Fakat kriz çözülene kadar, resmi olmayan ağızların da hiç mi hiç boş durmayacağını buradan iletmek isterim. Mevcut ortam, para veya maliye politikalarıyla sanki yeni tedbirler almayı gerektirdiğini hissettiriyor… Şayet ABD’deki görüşmelerde kriz çıkarsa doların yönü zaten belli! O zaman iş …. daha çok Türk milletine düşüyor!”

Evet, ABD’ye giden Türk heyeti, papaz Andrew Brunson ve diğer meseleleri görüşmek üzere temaslarda bulundu, ancak sonuç alamadı… Toplantı da topu topu 50 dakika sürdü. Heyet, bir gün içinde yurda döndü… Kriz daha da büyüdü… Bu arada spekülatörler, manipülatörler hiç boş durmadı ama maalesef uyardığımız halde bu şer cephelerine karşı tedbirler alınmadı, alınamadı… Şimdi doların yönü netleşti... Bundan sonra bütün iş öncelikle Türk milletinin omuzlarında!

Bu zorlu süreçte bakalım nasıl çareler üretilecek?

***

Bir okuyucumuz, “Kriz çıkarsa halkın iktidardan daha fazla sorumluluğu var diye yazmışsınız… Vatandaş tankların önüne bile yattı… Bu halk daha ne yapsın? Neden iktidar yerine sorumluluk hâlâ bizde?” diye soruyor… Haydi, verin cevabı!

Diğer bir okuyucumuz da dünkü THY yazıma takılmış… “Her gün ekonomiden dolardan yazıp içimizi karartıyordunuz. Bu yazınız içimize huzur neşe getirdi. Her zaman böyle güzellikleri yazsanız olmaz mı?.. Doları, ekonomiyi, işsizliği lüzumsuz yere görmezsek, onları kafaya takmazsak ve onlarla hiç ilgilenmezsek bize hiçbir zarar veremez…”

Her neyse, bu işi yine millet halleder… Yiğit düştüğü yerden kalkarmış… Nitekim Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yani ihracatçılar ilk adımlarını attılar… TİM Başkanı İsmail Gülle, doların sert yükselişi sonrasında ellerindeki tüm fonları Eximbank’a kullandırmaya hazır olduklarını resmen açıkladı… TİM ile beraber mücadelenin yayılarak devam edeceği kanaatindeyim…

Bu günler, zor günler! Her vatan evladı elini taşın altına koymak zorunda…  Zorlukları yaşamak bu milletin hayat tarzı, sanki kaderi olmuş!

Bir emekli olarak ben de buradan emekli kardeşlerime sesleniyorum… “Şayet vatanperver iseniz, ihtiyacınız da yoksa bir müddet Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerini hesaplardan çekmeyelim ya da devlete iade edelim… Devletimize bir omuz da biz verip ikiz açığı teke indirelim… Bu ekonomik savaşı kazanalım!” 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • YormcuYormcu7 ay önce
  Degerli yazar ben bordrolu bir calisanim. Devlete her ay gelirimin yaklasik yarisini dogrudan gelir vergisi diye veriyorum. Ustune aldigim her seyde devlete yuzde 18 vergi veriyorum. Bir araba kendime alirken bir araba da devlete aliyorum. Bunlar yetmiyor da colugumun cocugumun rizkini da mi devlete vermemi istiyorsunuz? Bu yazida halktan bisey isteyeceginize bizim verdigimiz vergileri israf edenlere de bir laf soyleseydiniz keske. Bu kadar vergi toplayan bir devlet hala emekli amcanin uc kurusuna muhtacsa bir yerde yanlia vardir demektir.
 • AliAli7 ay önce
  Sedat bey evet maaşları verelim devlete de belediye başkanları ...
 • İşsizİşsiz7 ay önce
  Hani bir kaç ay önce ÇEREZ PARASI dedikleri paralar vardı ya ordan bir miktar aktarsalar yetmez mi acaba? Olmazsa MİLLETİN ANASI ile ilgili cümle kuranlar vardı ya onlara baş vursak?
 • SamiSami7 ay önce
  Sevsinler adaletiniKamudaki lojman ve makam araçlarını niye demezsin?Gereksiz harcamaları?
 • Mesut SarpMesut Sarp7 ay önce
  Hocam yazmayı herhalde unuttun. Daha fazla üretim. Ve Devletin her kademesinde yani en tepeden en alt seviyeye tasarruf komisyonları oluşturup israf ve devletin giderlerini kısmak. Ve dahi belediyelerde buna dahil... Emekli garibanları bırakın fasulye mercimeğin dolarla alındığı dönemde onlar geçim derdinde vesselam.
 • GAKGOŞ MURAT GAKGOŞ MURAT 7 ay önce
  Sayın yazar gariban emeklinin aldığı 1000 tl ye gözünü dikecegini milletvekili bürokrat vali belediye belediye başkanları ilk önce aldığı parayı banka hesaplarındaki parayı altını dövizi devlete bağışlasın da ne kadar vatansever olduklarını görelim. Bu işler meclis lokantasında 10 tl ye gelsin kavurmalar gelsin kebaplar adamlar keyif yapsın gariban halkta emekli aylığını bağışlasın ohh ne ala
 • enverenver7 ay önce
  emekli olarak biz de bir şeyler yapalım ama, gelir seviyemiz o kadar yüksek değil. belki bekletebiliriz ama iade konusu biraz sıkıntılı. emekliler bugün değil her zaman ezilen kesimdi. şimdi ne yapar bilmiyorum. dövizden kazananları nereye koyacağız?
 • HidirHidir7 ay önce
  Devlet dairelerinin KONFORU , LÜKSÜ, İSRAFI........
 • AliAli7 ay önce
  Hep millet yav belediyelerin gereksiz harcamaları kamunun lüksü nolacak?
 • KocasolakKocasolak7 ay önce
  Devletten maaş alan her bir vatandaş maaşını almasın, tabii başta hükümet, iktidar partisi, mhp li vekiller, bbp, chp art arda açıklama yapsınlar. Bir iki gün sonra da milletimize neler yapabileceğini söylesin bir devlet büyügümüz.Biz nasıl yardımcı olacağımızı bilmiyoruz. Biz yedi düvele karşı savaşmış Osmanlı varisleriyiz, bunlara mı pabuç bırakacağız.
 • Halit KibarHalit Kibar7 ay önce
  Hocam ekonomi alimi olarak kurtuluş için önerdiğiniz çözüm dahiyane ancak siz de biliyorsunuz ki hükümet o parayı öyle de böyle de bir şekilde o emeklinin elinden zaten alacak. O yüzden dert etmeye gerek yok hocam, sen vermek istemesen de o para geri gidecek zaten. Ha sen artistlik olsun, vatanperver diye namımız yürüsün dersen o ayrı. Ama o zaman da sanki devlet vatandaşının elindeki üç beş kuruşa muhtaçmış havası oluşmaz mı, ne dersin? Adam kamyonunu devlete bağışlamış mesela dün. Devlet vatandaşının kamyonuna mı muhtaç şimdi?
 • BahriBahri7 ay önce
  Değerli hocam halktan isteğinizin etkili olması için devlet büyüklerimizin,bakan,milletvekillerimizin,bürokratlarımızın bir maaşlarını ülkeleri için verdiklerini ilan etsinler görün bakın bu ateşlemeyle halk bir maaşını almaz,hatta japonlar gibi 2 saat ülkesini için çalışır .Gerçek önderlik feragattır,büyükler bunu göstersin lütfen samimiyet görsün millet
 • Cavit Cavit 7 ay önce
  Hocam ülkeyi idare eden büyüklerimiz,bakan ,milletvekillerimiz,sayılı bürokratlarımız,desinler ki bu ay aylığımuzı almıyoruz,devletimize bağışladık deyip öncülük yapsınlar,gerekirse bu halk bir maaşını almaz ülkesi için,yada her gün 2 saat daha fazla çalışır milleti için japonlar gibi,lütfen teklif edin

Günün Özeti