Şeytan pazarlarda da taşlanmalı!

19 Ağustos 2018 Pazar

Hani meşhur kalpazanlar var ya, ekonomiden ziyâde hırslarıyla hareket edenler… Ahlâk ve kural dışı birilerinin ceplerini boşaltıp, avânesinin keselerini doldurmaya çalışanlardan bahsediyorum… Hırsları akıllarından önde gidenlerden… Anlamadan, dinlemeden, ölçüm, biçim yapmadan ansızın gelenlerden…  “Vur – kasanı doldur – kaç” diyenlerden…

Kendilerini derecelendirmekten âcizler ama bunlara kredi derecelendirme kuruluşları diyorlar. Moody’s’i, S&P’si birlik olmuş aynı gün Türkiye’nin notuyla oynamaya kalkışıyorlar. Şimdi Fitch Rating’in sahne almasını bekliyorlar. Hedefleri, Türkiye piyasalarını çöp haline getirip daha fazla çöplenmek… Bakalım pervâsız ataklarınız ne zamana kadar sürecek! El mi yaman, bey mi yaman bütün dünya görecek!

S&P demiş ki, “Türk hükümetinin açıkladığı yeni model spesifik ekonomik önerilerden yoksun…”Moody’s de, “Türkiye yakında ekonomiyle uyumlu ve etkili bir plan sunması durumunda kredi notunu artırırız…” Rahmetli Necmettin Erbakan Hocamızın ifadesiyle, “Hadi ordan!”

Türkiye, sorunların çözümüne dâir önlemleri, müeyyideleri, uygulamaları yürürlüğe koymayıp da, “Şu kadar devalüasyon yapacağız… Faizleri şuralara kadar yükselteceğiz… Daha fazla borçlanacağız… Üretmeyeceğiz, hedefimiz daha çok ithalat…” deseydi inanın bu kalpazan tayfasından “çıt” çıkmaz, notumuza dokunmazlar, bir de üstüne üstlük “Aferin!” alırdık.

Notları düşürdünüz, Türkiye’yi negatife çektiniz de ne oldu? Döviz kurunu yeniden zıplatabildiniz mi, hayır! Tabi sizin gözleriniz kurda değil asıl faizlerde… “Bir an önce yüzde 40’ların üzerine atalım, keyfimize bakalım” diyorsunuz ancak bana avuçlarınızı yakalayacaksınız gibi geliyor…

***

Nasıl mı, şöyle… Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kur ataklarına karşı aldığı önlemleri bir hatırlayın! 13 Ağustos Pazartesi itibariyle 7 lirayı geçerek yüzde 51 değer kazanan doların nefesini kesen uygulamalar, aslında kararlı bir yönetimin başarısı... Son 5 gün içinde dolarda yüzde 20’lik bir düşüşü sağlayan swap işlemi başta söz konusu müeyyideler, piyasada açığa satışları (kârda da, zararda da kazandıran piyasa oyunu) frenledi. Keşke bu önlemler kurun çıkışa başladığı 26 Temmuz’dan itibaren düşünülüp planlanabilseydi!

Hedef, kur ataklarında açığa satışlar ile bunalan Türk Lirası’nın değerini korumaktı... İlk döviz atakları sırasında Türk bankaları, yurt dışından Türk Lirası alıp döviz verirken 12 Ağustos Pazar gecesi BDDK’nın hamlesiyle işlem tersine çevrildi. Kurum, swap işlemi yapacakların yüzde 50, ardından da yüzde 25’lik yasal özkaynak oranını aşamayacağını açıkladı, TL’nin çıkış hızını azalttı. TCMB de piyasaya verdiği Türk Lirası’ndaki faizi üst bantta yüzde 19 olarak belirledi. Türk Lirası ile borçlanma maliyetleri artırıldı. Böylece büyük miktarda Türk Lirası’nın yabancının eline geçmesi önlendi.

Yabancılar, yüksek maliyetle elde edeceği Türk Lirası ile borçlanıp açığa satışla ABD doları edinmeyi göze alamadılar. Türk Lirası’ndaki satış baskısı bu yolla önemli derecede hafifletildi. Fakat bu defa da bankalarda dolar likiditesi ihtiyacı ortaya çıktı. Dolar ihtiyacı tahvil ve borsada satışlarla giderilmeye çalışıldı. Malumunuz bono – tahvil alımlarında faizler düşer, satışlarda ise faizler yükselir… Söz konusu tahvil satışı operasyonunda kur düşerken bu defa da tahvil faizleri yükselişe geçti… Faizler çıkarken TCMB “İhtiyacınız olan parayı benden alın” diyerek topa girdi ve bankaların döviz likidite ihtiyacını karşılayan adımlar attı... Zorunlu karşılık oranları düşürülürken swap işlemlerinde altını da devreye soktu. Bankaları rahatlatıcı önlemlerin devamıyla tahvil faizlerinin yükselişi engellendi. Ekonomi yönetimi büyük bir ihtimalle şimdi yeni finansal saldırılara karşı farklı projeler üretmekle meşgul…

***

Görüyorsunuz, piyasa ekonomisini bilmek ve kurallarını yerinde ve zamanında uygulamak ne kadar mühim! Türk Lirası’na çekilen operasyona karşı gerçekleştirilen operasyon, biraz geç kalınsa da başarılıydı. Yeterli mi, hayır! Zirâ şeytanın en fazla gezdiği yerlerin başında pazarlar ve hamamlar gelir… Piyasalarda şeytana pabucunu ters giydirecek şeytanî yollar mevcut… Bu alanda tâlimli olmak gerekir… Şeytan sadece Hac ibadetinde değil, pazarlarda da taşlanmalı… Dünkü yazımda da ifade ettim; piyasa oyunları ve finans okur-yazarlığı yaygın olarak eğitim ve öğretim müfredatına dâhil edilmeli. Halk piyasalara karşı bilinçlendirilmeli ve ayakta soyulmasına müsaade edilmemeli!

Şeytan azapta gerek ama bize de fazlasıyla yapacak işler düşüyor… Birinci önceliğimiz Türk Lirası’nın kıymetinin korunması... Vatandaşımız TL kullanmada hassas olmalı. Bakınız son dönemde Hükümet de TL’yi kullanmaya özen gösteriyor ve özendiriyor… Bilindiği üzere bir varlık barışı yasası hazırlandı. Son olarak da yasanın kapsamı genişletildi. Buna göre, şirket veya şirket ortaklarına ait olduğu halde şirketin kanuni temsilcileri, ortakları veya vekilleri dışındaki kişilerce tasarruf edilen varlıklar, şirket adına bildirim veya beyana konu edilerek ilgili kanun hükümlerinden yararlanabilecek. Dolayısıyla varlık barışı TL’nin değerine değer katacak.

Yine aynı hedef doğrultusunda Savunma Sanayi Başkanlığı da imzalanan sözleşmeler kapsamında dolar olarak verilen teminatların Türk Lirası’na çevrileceğini ve ilk defa imzalanacak sözleşmeler kapsamında verilecek teminatların Türk Lirası olarak belirleneceğini açıkladı.

Sıkıntı ve darboğazlardan kurtuluşun yolu yerli ve milli ekonomi… Bugün Tevriye… Yarın Arefe… Salı günü Kurban Bayramı başlıyor. Bayramlar sevinç, neş’e, dostluk, birlik ve beraberlik günleri… Bu şuur içinde mutluluklarımızın dâim olması niyâzıyla bayramınızı tebrik ediyorum. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AbuzerAbuzer6 ay önce
  Kocasolak kardeşim ,biz kimi seçelimi konuşmuyoruz ki,millet seçmiş!.Yapılan hataları ve bundan vazgeçilmesi gereğini konuşuyoruz.. Her şeye rağmen AKP seçiliyorsa bu bize sorumluluk ve vebal yüklemesi gerek.Ama millet zaten itibar etmediği CHP yi kötükleyerek hangi sorun çözülür.? Osmanlı teknoloji,sermaye, sanayi , bilim üretemediği için Emperyalist Avrupanın müdahalesine, pravokasyonuna açık hale geldi..Bu gün aynı akıbeti yaşıyoruz.. Çin ABD nin 2 trilyon dolarlık tahvilini elinde tutuyor.. Demek ki bütçe ve cari fazlası sermaye üretmiş ki ABD yi rehin alıyor.. ABD ,ÇİN e karşı dolar operasyonu neden yapamıyor !Yani mesel A veya B parti meselesi değil .
 • ESTERGONLUESTERGONLU6 ay önce
  SADAKTE !TÜRKİYEBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN ,15 TEMMUZ RUHU TAŞIYAN AZİZ MILLETİYLE ,BUHAİNDIŞ VE İÇ ORGANIZELi DOLAR TAARRUZUNU DA ELHAMDÜLİLLAHBOZGUNA UĞRATTI / Ülkemize demokrasi ve insan hakları dersi vermek isteyenler önce kendilerine bu dersi versin ! Evet , Bir dostum sorunca araştırdım. -;2018 Yılı Bugün itibariyle -(İngiltere,Kanada,Avustralya)= Birleşik Krallık, ABD Başkanların kukla olduğu ;derin düzene isyan eden Başkanların suikasdla infaz edildiği Siyon-Mason imparatorluğu, ISPANYA Krallık, HOLLANDA Krallik, BELÇIKA Krallık, LUKSEMBURGKrallık, ISVEÇ Krallık, NORVEÇKrallık,DANIMARKAKrallık , İtalya'nın merkezi Roma'da- VATİKANdin devleti Papalık (PAPA imparatorluğu )/* Garib...hem de çok garib !...,bize - utanmadan- demokrasi ve Cumhuriyet dersi vermeye cüret eden , *Abd , *Avrupa ülkelerinin ekseri Krallıklay ö n e t i l i y o r !* ....bu ne amlama geliyor !? bunu da biraz sizler düşünün ! / Teemmel!...
 • KocasolakKocasolak6 ay önce
  Abuzer kardeşim madem dediklerin oldu, ak parti yanlış, kimi seçelim? Bunuda yazarmısın? Chp yi mi? Hdp mi? İp mi? Kimi? Tabii nedenini de yazarak.
 • AbuzerAbuzer6 ay önce
  Okudunuz değil mi yurdumun insanı..Işin aslı şu 10 yıldır,Finans Ekonomisi ile idare edilmişiz,Bul karayı al parayı ÜÇ KAĞIT EKONOMİSİ bizim..Yazar zaten hükümetin mahkum olduğu düzenlemeyi başarı diye pazarlıyor! Swap,açığa satış,TL toplama,tahvil ,faiz talebi,mevduat teminat karşılığının serbest bırakılması bunlar bankacıların şantaj ve tehdit ile yaptırdığı düzenleme..Bankalar haklı dışardan döviz borçlanıp getirip TL olarak kredi açmış!Ve TL üzerinden faiz alıp veriyor.Şimdi bir anda dolar yükselince banka nasıl ve ne ile borç ödeyecek! Mecbur Swap yapacak.Yapmasın diyorsan faiz olarak gecelik..yüksek faize kapı aralayacaksın.!Neyse bu düzenle ile dolara hücumu geçici süre önledik..Peki ama yatırımcı için dolar borcu hâlâ risk..Adamlar1 yıl , 6 ay önce borçlanmış ,o zaman dolar kaç TL idi..Ve şimdi.Yani reel sektörde dolar artış vurgunu etkisi devam etmekte..Mesâla gerçek şu,24 Haziranda$ kaç TL idi ve şimdi ?Bu yıl Türkiye 200 milyar dolar ödemek zorunda ,nasıl ve nereden ödeyecek. Halkımızın sırtından! Peki dolar milyoneri olup bu parayı yurt dışına kaçıranlar için ne yapıldı! Varlık Barışı nedir.?.Kara para , çalınan yurt dışına kaçırılan ve tekrar ülkeye sokulan paraların aklanması.. Yapılan düzenleme ile kaç iş yeri açılacak,kaç işçi iş bulacak, enflasyon karşısındaaşınmış olan gelirlere nasıl artış sağlayacak.Katma değeri yüksek kaç kalem ihracaat yapılmasını sağlayacak! Yok..Sebep vadesi gelmiş dolar borçlarını çeviremiyoruz..Iş yok para yok..Para yoksa tefeci ne yapar borç maliyetini yükseltir.Siz alacaklı olsa idiniz ne yapardınız...Yazar gerçekleri saklamak için manzara koymuş.!
 • Davut EtyemezDavut Etyemez6 ay önce
  Enver Bey'e cevabdır! Enver Bey milletin ekonomi finans okur yazarlığına lüzum yok, millet bu oyunu çoktan okudu zaten. Dış güçler ve içerideki işbirlikçileri saldırıyor millet direniyor. Bu kadar da basit. Finans bilsem ne olacak, bilenler biliyor da ne oluyor, finans okumak düşmanı görmeye engel olacaksa burakın okumasın bu milletin çocukları. Okumamış cahil vasıfsız gençler düşmanı daha iyi görüyeah.
 • KocasolakKocasolak6 ay önce
  Hocam büyük ab fonları bütün ülkelere para koyup KAZANMAK istiyor, biz de ülkemize para girsin istiyoruz. Siz fon yönetseniz kazancın yüksek olmadığı bir ülkeye girip dövizinizi bozdurup yatırım yaparmıydınız? Tl nin bu kadar oynak olması karşısında ne yapardınız? Bunlar oyun değil emek verilip biriktirilmiş paralarını KAYBETSİNLER Mİ? Bakın ben 2014 nisanında 65 bin dolar 2.20 den bozdurup bir daire aldım şimdi satsam en fazla 40 bin dolar alabilirim, ben bir daha aynı hatayı yaparmıyım. Tek üretim inşaat olarak devam ettik netice bu. Batı fonları bu derecelendirme kutumlarının ağzına bakıyor, bakmasında milletinin ALIN TERİNİ batırsın mı? Danimarka bütün çalışanlarından ek emeklilik fonuna para kesti, bu parayı şahıslar kendileri de istediği ülkelerdeki tahvil veya doğrudan yatırım olarak yatırabilirler. Ben dahil büyük çoğunluk İSTİYEREK biz bilmeyiz fon olarak siz yönetin diyerek imza verdik, aksi halde benim daire gibi olacaktı. Türkiye üretmeden tüketiyor, ürettiğinde kalite yok çünkü işçisini 6 gün 12 saat çalıştırıp askari ücret veriyor. Patron lüks yatlarda rezidans katlarda her şehirde bir MANİTA peşinde, işçisi bunu biliyor, hakkının yendiğini biliyor. Batı 5 gün 7.5 saat çalıştırıyor bu günlük 7,5 saati aşan her saat ücreti normal saat ücretinin 1,5 katı nı ödüyor. Türkiyede genç makina mühendisi olmuş cnc tezgahına eli değmemiş, inşaat mühendisi olmuş eli tuğlaya değmemiş. Batıda mühendislik fakülteleri dahil eğitim altı ay okul altı ay sahada pratik olarak eğitim veriliyor, bunu bizim eğitim bakanlarımız BİLMİYORLAR MI?Biz bu eğitim kafasını değiştirmeden ASLA bir yol alamayız. Bütün sanayi ve ticari kesimin eğitimle BİRLİKTELİĞİ kurulamaz ise hep batıya MAHKUM oluruz. Bütün mesele bu altı ay okul altı ay sahada eğitim, YAPALIM, sorun bitsin. Kalite üretilsin istiyorsak BU.
 • kayserikayseri6 ay önce
  Kredi derecelendirme kuruluşları cari açık sürekli artiş gösterirken mevduat faizleri yüzde 7 ile 8 iken konut kredi faizleri 0,64 iken hazine bonosu ve devlet tahvili faizleri 8,9 iken döviz 1,9 TL iken enflasyon düşükken kredi notunu artırmadımı lütfen algı yönetimiyle milleti kandırmayın size yakışmaz açıkca sıcak para ülkeye gelmiyor 500 milyar dolar borcu tüketim harcamaları için kullandık borçlu borcunu istiyor bizde döviz yok çünki üretim yok ihraacat ile ithalaat farkı birtürlü kapanmıyor bu da mümkün gibi gözükmüyor
 • enverenver6 ay önce
  sizlerinde bayramı kutlu olsun. yazınızın en önemli kısmı, " piyasa oyunları ve finans okur-yazarlığı yaygın olarak eğitim ve öğretim müfredatına dâhil edilmeli" cümlesi idi. inanınız, gazetenizde bu bilim dalı için ayrı bir kısmın olması ve kısa ve öz olarak açıklamalara yer verilmesi çok "tık" alacaktır.

Günün Özeti