Kamu kesimi tasarrufa kemer sıkmaya hazır mı?

12 Ağustos 2018 Pazar

Türkiye’nin sadece ekonomik değil, siyasi, askeri, kültürel, ahlâki birçok alanda saldırı altında olmadığını söylemek abesle iştigal olur... Elbette saldırı var, olacak da! Dünya kurulduğundan bu yana devletlere ve milletlere yönelik tehditlerin, saldırıların ardı arası kesilmiş mi, hayır!

Yalnızca Türkiye değil, dünya üzerinde bugün her ülke saldırı ve tehdit altında... Azerbaycan’ı, Çin’i, Rusya’sı, Japonya’sı, Irak’ı, Brezilya’sı, Pakistan’ı, Filistin’i, Gana’sı, Kongo’su, Güney Afrika’sı, Venezüella’sı, Meksika’sı, Kanada’sı, Suriye’si, Avrupa’sı, Körfez’i… Saldırı altında olmayan yok!

Devletler boşuna mı asker besliyor… Ülkeler boşuna mı birlikler ve bloklar oluşturuyor… Hep kendilerini korumak için! Zaten devlet olmanın, olabilmenin gereği bu!

Şayet biz her olumsuzluğun, saldırının ve tehdidin kaynağını, içeride, dışarıda, siyasette, politikada orada burada arayacaksak, sebebini araştırıp çaresine bakmayacaksak o zaman oturup ağlayalım! Elbette ağlamayacağız! Diplomatik ve politik bir sorun varsa, onu çözme yoluna gideceğiz… Savunmada sıkıntılar varsa hal çaresine bakacağız… Ekonomide meseleler oluşmuşsa yeni formüller üreteceğiz… Ekonomi için farklı kaynaklar bulacağız… Onu bunu suçlamadan medenice tartışacağız, konuşacağız, birbirimizi kırmadan, dökmeden, sansürlemeden meselelere çözüm arayacağız…

***

Tamam sorunları görmezden gelelim… Büyümeyi, bütçeyi, vergileri, enflasyonu, faiz dışı dengeyi, cari açığı, istihdamı, üretim ve ticareti konuşmayalım… Millet sus pus otursun… Her şeyi politikacılara bırakalım… Ama devletlü olmanın gereği bu değil ki!

Bir kere ekonomiyi hükümet işletmiyor… Üretim, alım, satım hâlâ milletin elinde... Yani para halkta… Modern devlet düzeni; idarenin milleti, milletin idareyi denetlediği sistem değil mi? Devlet, sistemini ve kuralını koyar… Savunma tedbirlerini alır, plânlamasını yapar, vergisini toplar ve denetler… Ticareti, parayı, kazancı, eğitimi, sağlığı, sanatı, kültürü millete bırakır…

Burada sözü, 1332 – 1406 yılları arasında yaşamış ünlü tarihçi, filozof, İslam âlimi İbn Haldun’a bırakmak zorundayım… Ona göre, “Cemiyet, insanların birbirine muhtaç olması gibi, doğal bir zorunluluktan doğar. Devlet de, insanları saldırı ve zulümlerden korumak için tesis edilmiştir…”

Evet, Merkez Bankası’nın birinci görevi nasıl ki fiyat istikrarı, enflasyon ise, devletin de ilk görevi vatandaşını her türlü saldırı, tehdit ve zulümden korumaktır… Vatandaşın görevi ise devlet yetersiz kalıyorsa ona destek olmaktır…

***

Bugün İbn Haldun günü… Yine onun ekonomiyle ilgili bilgilerine müracaat edeceğim… Mukaddimesi’nde diyor ki, “Devlet ekonomisi iki temele dayanır… Asker ve para… Devlet büyüyüp geliştikçe paraya ihtiyaç duyar. Asker ile yönetim arasında ücretlerin ve ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bir hoşnutluk ilkesi vardır... Vergilerin aksamaması için sağlam ve gelişen bir ekonomik yapı gerekir. Ekonominin kendine has kanunları, prensipleri, formülleri vardır. Herhangi bir zorlama ekonomiyi bozabilir... Ekonomik gelişmenin bir üst sınırı vardır ve ondan sonra duraklama ve gerileme başlar… Tahrik edilen insani ihtiyaçların artma hızı, bunları karşılayacak kazanç ve gelirlerin artış hızından fazla olursa ekonomide yetersizlikler oluşur. Bu noktada devlet ya giderlerini kısmak ya da mevcut vergi veya yeni vergi ihdaslarıyla gelirlerini artırmak şeklinde iki yoldan birini kullanmak zorunda kalır. Vergilerde aşırı gitmek ekonomiyi daraltır ve bozar. Devlet ve halk tüketime alışmışsa tasarruf etmesi zorlaşır…” Gerisini anlatmaya gerek yok zaten!

İbn Haldun, devlette 5 evrenin olduğunu haber veriyor ve sıralıyor: Zafer (devletin kuruluşu), istibdat (sistem, kural ve kurumların oluşturulması), ferağ (rahatlık dönemi), musalemet (huzur, barış) ve israf (harcama ve sefahat dönemi)… İsraf devletin sonu demektir… İbn Haldun’a göre devletin ömrünü uzatmanın yolu, israfa düşmeden, birlik ve dirlik içinde huzur ve barışı tesis ederek Kur’an-ı Kerim’de de buyrulduğu üzere “(Allah muhakkak ki adaletli olmayı....emrediyor. Nahl: 90)” emri mucibince âdil bir yönetim

İşte iyi bir idareci olmanın cüz’ün la yetecezza formülü!

***

Evet bunlar esâtirül evvelin değil, ders alınması ve uygulanması gereken hikmetler… Nitekim, piyasaların alabora olduğu böyle dönemde emekli kardeşlerime çağrıda bulunarak ihtiyaçları yoksa Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerini hesaplarından çekmemelerini veya devlete geri iade etmelerini tavsiye etmiştim …

Okuyucularımızdan bu konuda çok sayıda mesaj geldi. Kendi yorumlarımı da katarak mesajları özetlemek istiyorum…

“Devlete canımız fedâ… Ancak öncelikle hükümet erkânı başta olmak üzere tüm milletvekilleri, bürokratlar, daire başkanları, devlet kademesinde üst seviye çalışanlar, siyasi partiler, belediyeler, devletin kaymağını yiyen ne kadar kurum, kuruluş ve insan varsa önce en az 1 yıllık maaşlarını, gelirlerini, fazladan duran gayrimenkul ve arabalarını da satarak birikimlerinin önemli bir kısmını gidip devlete bağışlasınlar… Lojmanlarını, makam araçlarını terk etsinler… Onlar bir adım atsın… Millet koşa koşa devletinin yardımına gider… Devlet için her gün 2 saat fazladan çalışmaya râzıyız… Son dönemde dövizden kazananlar tespit edilip, kazançları oranında gelirlerine el konulsun… Kamuda, belediyelerde lüks, konfor, israfa son verilsin… Dövizle fasulye, nohut, mercimek, ceviz, badem ithal edilmesin… Madem ekonomik bir savaş var… Tasarruftan başka çare yok… Millet olarak biz hazırız… Peki yöneticilerimiz tasarrufa, kemer sıkmaya ne kadar hazır?..”

Millet böyle diyor, ya siz!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • NadirNadir6 ay önce
  ....emekliler aldıkları ikramiyeleri iade etsin demişsin ...
 • AliAli6 ay önce
  Yalan mı şimdi değil yıllardır dile getiriyoruz kamuda belediyede olanları
 • VatAndaşVatAndaş6 ay önce
  ... Bakan şimşek yağmur yağabilir ...
 • ALiALi6 ay önce
  şu saat itibarıyla dolar yediyi geçti...
 • MRTMRT6 ay önce
  Bu kadar yorum yapan kişi devlet için bugüne kadar ne yapmış merak ediyorum.Devletimiz yıllarca vatandaşına sosyal anlamda yenilikler getirmiş ve halkın refah düzeyini artırmıştır. Zor zamanda dövizleri bozdurun dendi diye ,hemen siyasetçilere çamur atma ,onları yolsuzlukla ve israfla suçlama bahanesi...
 • HasanHasan6 ay önce
  Kağızman rümuzlu adam sen önce git IQ terstini yaptır ondan sonra yaz.
 • EbubekirEbubekir6 ay önce
  ikramiye,yastık altı ne var ,ne yoksa verin. Suriye ye gidin. sonra ,suriyeli olarak ,dönün. Artık bir şey vermenize gerek kalmaz.
 • AliAli6 ay önce
  Evet Doğuda elektrik bedava!...
 • leventkleventk6 ay önce
  lojmanlarını niye terk etsinler, maaşlarını niye hibe etsinler deaç mı kalsınlar, gayri menkullerini arabalarını niye satsınlar , nasıl düşünceler bunlar, bunlarherkesin en doğal hakkıdır,onun dışındakibütün görüşlere katılmaktayım,bu konudahükümet zayıf, hep lafta, her kurum eğitim adı altında lüks otellerde toplantılar düzenliyor , yemek içmek bedava, diyanetin bile çıkmıştı bir haberimedyada, yinekurumlarda yemekhanelerdeyapılan israf, boşa giden yemekler, ekstradan verilen ödemeler,ulaşım servisleri ...bunların hepsi yöneticilerin manevi sorumluluk ve vebali altındadır.
 • AliAli6 ay önce
  Bir bakan 20 Passat konvoyuylageziyor :)200 passatla gezsen sanki değerin artıyor. İsmi silinip gidiyor. Fikri yok ki geleceğe ismi kalsın iyi koltuk doldurup keyif çatsın.
 • Yusuf korkmazYusuf korkmaz6 ay önce
  Hocam Allah rızası için şu kanal İstanbul projesininin iptali konusunda kamuoyu oluşturamazmısınız ?inanın ülkemizi daha çok krize sokar,ayrıca devlet garantili yatırımlar acil iptal edilmeli
 • ŞaşkınŞaşkın6 ay önce
  Kusura bakmayın ama "itibardan tasarruf olmaz" diyenlerden bir hareket beklemek olsa olsa saflık olur. Biz olsa olsa dollar garantili yap işletçilerin vergi borçlarını affederz. Yetmedi garantili yeni yap işlet projeleri geliştiririz; 100 günlük programa bakın isterseniz! Kaç tane üretime dönük yatırım öngörülmüş!?
 • Mesut SarpMesut Sarp6 ay önce
  Bu memleketin Araplar gibi petrol kaynaklari,bati gibi kolonyalizm ve petrol baglarindan gelir ve kapital birikimleri yok. Tek yol calisip,üretme ve tasarruftur. 1 dolar borc dahi fazladir.Lütfen müsriflige ara gazi verildi sonuc görüldügü gibi....
 • DorucDoruc6 ay önce
  Hükümetin tüm ithalatlari dolarla değil TL ile yapılması için sözleşmelere şart koyması lazım ki.Biz de hükümetin samimiyetini inanalim.
 • YY6 ay önce
  Cogu devlet dairesine gittigimde güpe gündüz lambalar yanıyor her yan zaten ışık alıyor.ikinci bir olayda bir gün yeşil kart dairesine işim düştü bes dakika oturdum görevli memur arkadaş yaşlı amcaya soru soruyordu adam diyorki bana maas baglayın memur onündeki dosyaya baktı saşırdı amca dedi senin üzerine 3 tane arac var hemde modelli sen nasıl gelip istiyon dedi adam ısrar ediyor benim tanıdıgım alıyor ver diyor banada.memur anlatamıyor en sonunda ifadesini aldı ben dosyaya koyarım ama kabul olmaz adam diyorki benim partide adamlarım var onlar halleder.memuru zora sokuyor birde şikayet etmekle tehdit ediyor memuru.kusura bakmayın da güneydogulu lar malesef cok suistimal ediyorlar böyle allah bilir kaç tane var.
 • Yusuf korkmazYusuf korkmaz6 ay önce
  Sizi tebrik ediyorum,ama eksik,şu imar rüşvetinide illaki muhalifler mi eleştirmek zorunda,o kadar boş verilmiş bir hal varkiseçim rüşvetini bile adil dağıtamıyoruz,lütfen bunları yazın.herkese yılda iki bin TL ikramiye denildi ve yapıldı,ne oldu 900 TL alanda 10.000 TL alanda faydalandı,el insaf,kademeli yapamadınmı?mesela 900 TL.alana yıllık 3.000 tl .1.500/2.000 TL.arası 1.500 TL. Gibi,daha yukarı alana hiç verilmemesi gibi,ama şuna katılıyorum derhal imar barışı ve emekli ikramiyesi iptal edilmeli,kamudaki israf ve hırsızlık derhal son bulmalı
 • Yusuf TürkoğluYusuf Türkoğlu6 ay önce
  Ülkemiçok seven bir insan olarak devletimizin israfı ve yolsuzluğu önlemek için ciddi anlamda gerekenleri yapmasını bekliyorum.
 • TahirTahir6 ay önce
  Sedat hocam helal size,eğip bükmeden hastalığı tesbit edip ilacını da sunuyorsunuz,bizim yorumlarımızadeğer verdiğiniz için teşekkürler,tek endişem sizleri okuyan duyan olur mu
 • Salih TatarSalih Tatar6 ay önce
  Çok güzel bir yazı. Bu konuyu işlemeye devam edin. Burada bırakmayın.
 • AliAli6 ay önce
  Sedat bey; yıllardır dediklerinizi anlatmaya çalışıyoruz ama tınlayan kim?İktidar hırsı demek ki...İnşallah şer gördüğünüzde hayır olacak ve abd kaybedecek.ama ya biz?1. Türkiye’de kaç tane makam aracı vardır?Kaç tane lojman?Bugünün suçluları ise...Esenyurt kaybedersek Mekke’yi kaybederiz diyenler...belediyeye aldıkları ya da kiraladıkları araçları eşlerine tahsis edenler...Kendi evine tadilat yapmaktan aciz ama devletin parasıyla makam odasını donatanlar...Reklamı sevenler (yok dolar bozdurana şu bu bedava vs)Mesele ülke ise ailede ilk baba kendinden kısmaya başladığı gibi devlet büyükleri de kısmaya önayak olmalılar...Öyle her yıl seçim miting ile paralar uçmamalı.Bi de dünü eleştiren bizler düne döndüysek (siteniz 70leri örnek vermeye başladı, Ecevit maaş veremez duruma geldi vs)
 • Ahmet Faruk ÇarıkcıoğluAhmet Faruk Çarıkcıoğlu6 ay önce
  Lüks makam araçları, lüks lojmanlar satılsın. Keyfi harcamalar durdurulsun. Tüm belediyelerin hesapları kontrol edilsin.
 • Ragıp CanhıraşRagıp Canhıraş6 ay önce
  Bayram harçlığını vermek oy vermeye benzemiyor maalesef. Bir yorumcu yazmış halkın böyle bir şey dediği yok, öyle olsaydı bu seviyeye gelene kadar sorgulardı bu kadar ekonomik bozulmaya izin vermezdi diye. Katılıyorum. İki üç yorumcu neyimiz varsa devlete feda olsun yazdı diye milyonlar bunu yapacak değil. Bir tanıdığım durmadan köprüleri Saray'ları övüp dururdu, hizmete bak be diye övünürdü coşardı ama şimdi 10 TL ver devlete desen vermez çünkü elindeki parayı vermek oy vermeye benzemez. Keşke köprüleri TL'ye çevirmenin yolu olsaydı. Bu arada Çanakkale köprüsü ve kanal istanbuldan bahseden kalmadı, farkediyor musunuz?
 • HidirHidir6 ay önce
  Yorumlarımızı okuduğunuzu görüyorum .Her yazınızı okuyorum.Teşhisleriniz ve önerileriniz yerinde.
 • BurhanBurhan6 ay önce
  Bizim ülkedetasarrufu halk yapar, devlet ve yöneticiler sadece talimat verir!...
 • AkifAkif6 ay önce
  Herşeyin hayırlı si olur inşaallah devletteki israf ekonomisi bı giderilsin bakanlıkların lüks kiralık bina ve araçları bî bıraksın vs. Vs.
 • KocasolakKocasolak6 ay önce
  Allahına kurban olurum hocam, ömrüne bereket. Tam olarak, milletimizin diline tercüman olmuşsun, inşaAllah en başta REİSİMİZ olmak üzre hükümetimizin GÜZİDE bakanları ve o saydığınız tüm devlet erkanından FEDAKARLIK bekliyoruz. Biz millet olarsk nasıl, ne şekilde yardım ddebiliriz edebiliriz onuda yaz hocam. Nereye gidelim? Nasıl yapalım? Maaşımı çekmesem, bayram harçlığı çekmesem, harcama yapmasam mı? harcama yapsam mı faydalı olurum? Nereye bağışlıyacağız? Nasıl? Batıyı çökertecek kadar olmasa da zehirli bir OK gibi saplanacak bu MİLLİ duruşumuz. Miilet olarak bu günden başlıyarak İTHAL hiç bir ürün satın almıyalım, tek bir dirhem vermiyelim ithal mala. Bu saldırıyı FIRSAT olarak görüp iç üretime yönelelim, fiyatı artsada yerli alalım ki paramız dışarı gitmesin.Buda geçecek elbet ama bundan fırsatları değerlendirerek çıkmalıyız. Allah var keder yok.
 • Davut KağızmanDavut Kağızman6 ay önce
  Hocam bu Amerikanlar ve Avrupalılar ekonomik savaş açtı ve dolar ile Euro'yu yükselttikçe yükseltiyorlar onu anladık ama yükselen para birimlerine bakıyorum Japon Yen'i yükselmiş. Japon niye bize savaş açıyor anlamadım. Gana isimli bir ülke var. Paraları Gana Sedisi, o da yükselmiş, onlar da savaş açıp paralarını yükseltmişler. Gana bize niye düşman sayın hocam? Niye yükseltiyor bu adamlar paralarını böyle?
 • türk oglu türktürk oglu türk6 ay önce
  milletin böyle bir şey söyledigi yok sizin gönlünüzden geçen bu eğer öyle olsaydı 16 yıldır verilen cari açığı sorgulardı bütçe açıklarını sorgulardı verdiği vergilerin su gibi harcandığı seçim harcamalarını sorgulardı ithal mercimegi ithal ilacı ithal angusu ithal incik cıncık boncuğu sorgulardı egitim sistemimizi sorgulardı liseyi bitirmiş üss ye girmiş türkce okuma anlama muhakeme etme sorularını bile cözemeyen geçlerimizi sorgulardı kusura bakmayın atı alan üsküdarı çoktan geçti anadolunun saf temiz kul hakkı yemeyen inanan insanları birkez daha ortada kaldı çünkü güvendigi dağlara karlar yağdı,
 • YAVUZ SELİM DEMİRKAYAYAVUZ SELİM DEMİRKAYA6 ay önce
  *idrak ,basiret ve feraset ve hamiyet sahiblerine !..." Evet ,24 Haziran tarihi bir dönemeç; Evet !...15 Temmuz 2016eli kanlı Fetö darbesini 251 Şehid vererek,REİSİ ile beraber bozguna uğratan bu Millet,1839 Tanzimat'la , Paris mason localarindakiEfendilerinden talimat alarak iş gören, köşe başlarındaki her renk ve her kılığa sokulmuş Truva atları eli ile, 180 senedirkendisine ve Devletevurulan , zincirikırdığıen son halkası da,bu paçavrakarşılıksız bastıkları kağıt parçası,Dolar taarruzunu da püskürtmekleolacak ! İNŞAALLAH!..."*

Günün Özeti