Dolar’daki artışı YEKA ile fırsatlara çevirebiliriz!

23 Mayıs 2018 Çarşamba

Artan enerji maliyetleri, ekonomisi petrole dayalı ülkeleri bir nebze sevindiriyor. Ancak bizim gibi petrol ve doğalgaz ithalatı yapan ülkeleri düşündürüyor. Diğer taraftan enerji kaynağı yeterli veya yetersiz birçok ülke, çevre kirliliğini de hesaba katarak henüz küçük adımlarla bile olsa başta güneş, rüzgar, jeotermal, dalga ve akıntı gibi alternatif alanlardan kullanılabilir enerji üretme çabasında.

Dünyada fosil yakıtları en fazla kullanan ABD ve Çin… ABD’nin günlük petrol tüketimi 18 milyon varil. Yıllık doğalgaz tüketimi 740 milyar metreküp. Çin’in günlük petrol tüketimi 9 milyon varil. Yıllık doğalgaz tüketimi ise 160 milyar metreküp. Üçüncü sıradaki Japonya’nın günlük petrol tüketimi 4.5 milyon varil… Yıllık doğalgaz tüketimi ise 120 milyar metreküp

Sıralamayı daha fazla uzatmadan Türkiye’nin fosil yakıt kullanımına bakalım… Ülkemiz günlük sadece 500 bin varil petrol tüketiyor. Doğalgaz tüketimi ise yıllık 50 milyar metreküp.

ABD, Çin, Japonya, Hindistan, Rusya, Suudi Arabistan, Brezilya, Almanya, Güney Kore dünyada çıkan petrolün yüzde 80’ini tüketiyor. Geri kalan yüzde 20’lik kısmı diğer ülkeler harcıyor. Doğalgaz tüketiminde de sıralama aşağı yukarı aynı.

Çevre kirliliği ve beraberinde ciddi iklim değişikliklerine yol açacağı tahmin edilen sera gazı etkilerinin yüksek olduğu ülkeler de aynı… ABD kişi başına sera gazı salınımı 16.2 tonla birinci. Rusya 12.2 tonla ikinci. İki ülkenin peşinden 8.9 tonla Almanya geliyor. OECD ortalaması ise 9.5 ton. Türkiye’de kişi başı sera gazı salınımı 6 ton.

Malum, karbon dioksit (CO2), Metan (CH4), Nitröz Oksit (N2O) gibi gazlarından oluşan ve atmosferde ısı tutma özelliğine sahip bileşiklere sera gazı deniyor. Ayrıca bu gazlar asit yağmurlarına dönüşebiliyor.

***

Tabii en fazla fosil yakıt kullanan ülkeler genelde gelişmişler… Dünyayı en fazla kirleten de onlar… Söz konusu kirlenmenin faturası, insanlığa sera gazı etkisi ve iklim değişiklikleri olarak yansıyor. Fakat söz konusu ülkeler ünlü Kyoto anlaşmasından fersah fersah kaçıyor. New Climate Economy raporuna göre dünya o kadar tedbire rağmen 2050 yılına kadar mevcut sera gazı etkisinin ancak yüzde 13’ünü azaltabilecek.

Çünkü, fosil yakıtlara sağlanan destek oldukça yüksek... Overseas Development Institute ve Oil Change International tarafından hazırlanan raporlara göre, G20 ülkeleri fosil yakıtlara yönelik teşvikler için yılda 460 milyar dolar harcıyor.

Gidişat gösteriyor ki, dünya fosil yakıtlar bitinceye kadar çevreyi kirletmeye devam edecek.

Kimsenin anlayamadığı şu… Bilemediniz ömrü 100 yıl olan fosil yakıtlara her yıl niçin yarım trilyon dolar teşvik ayrılır?.. Teşviklere harcanan bu para yenilenebilir enerjilerin geliştirilmesi için kullanılsa daha verimli ve insanlık hayrına bir yatırım olmaz mı, buyurun siz cevaplayın!

İnşallah yanlış anlaşılmaz… Mesela teşviklerle ilgili son örnek bizdeki akaryakıt fiyatları artışına uygulanan ÖTV düzenlemesi... Yüksek derecede enerji ithal etmek zorunda olan Türkiyemiz, son dönemdeki petrolde varilin 80 dolar seviyesine çıkmasına karşılık akaryakıt fiyatlarına ÖTV üzerinden geçici bir sübvanse yolu buldu. Benzin ve motorin fiyatları sabitlendi. Petrol fiyatlarına bağlı artışlar, benzin ve motorinin litresine yansımasa da sübvanse kararından bugüne kadar, fiyatlar üzerinde ortalama 25 kuruşu bulan bir yük oluşturdu.

Bütün dünya gibi, fosil yakıtları destekleyelim, başka çare yok, tamam da… Madem mezkur fiyat artışları az vergi alınarak karşılanıyor. Hiç değilse bütçeden karşılanan kısım yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım sermayesi olamaz mı?

***

Fosil yakıtlara her yıl yaklaşık 35 milyar doların üzerinde fatura ödeyen Türkiye’miz, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanları (YEKA) açısından yeterince zengin… Bilhassa güneş, bulunmaz bir nimet.

Fakat batı, teknolojik üstünlüğü sebebiyle alternatif enerji kaynaklarında, bizden düşük potansiyele sahip olmasına rağmen, kullanımda daha iyi durumda. Adamlar fosil yakıtlara ciddi teşvikler ödüyor ancak yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmekten de geri durmuyor.

İşte aradaki açığı kapatmak isteyen ülkemiz gelecek 10 yıl için 20 bin megavat (yaklaşık 24 milyon evin elektrik ihtiyacı) güneş ve rüzgar enerjisi hedefiyle çalışıyor. Hedef gerçekten büyük. Söz konusu hedefin sadece kamu ve şirketlere mâtuf değil, kanaatimce tüm toplumda yaygınlaşması için tedbirler alınmalı.

Diğer taraftan ülkemizde Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği (LÜY) çerçevesinde yenilenebilir enerji kaynaklarıyla 1 megavata kadar lisanssız elektrik üretimi gerçekleştirilebiliyor. Başta da güneş geliyor. 1 megavatın 1000 kilovat olduğunu belirteyim…

Mesela devlet lisanssız güneş enerji santrallerinden üretilen 1 kilovat elektrik enerjisi için 10 yıl süreli 13.3 dolar fiyatla alım garantisi veriyor. Hele hele doların 4.5 liraya yükseldiği bu dönemde yenilenebilir enerjiye (YEKA) dair yatırımların ne kadar cazip olduğu ortaya çıkıyor.

Bana sorarsanız, dolar fiyatlarındaki artışı, güneş enerjisi yatırımları için havadan gelen bir teşvik olarak fırsata çevirmek lazım!

Hesabını yapın, kârda olduğunuzu göreceksiniz!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Zaten varZaten var8 ay önce
  2005 den bu yana zaten rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi santrallerinde epeyce mesafe alındı. İstatistikleri okumalıydınız. 2023 e kadar 23 bin GB rüzgar enerjisi üretiyor olacağız zaten.
 • AliAli8 ay önce
  Dolar Euro altın...Dün atılan adımlarda bugün düşünülmedi
 • melih53melih538 ay önce
  bu elektrik işi tam dramatik durum.bir örnek alman rwe denizlide santral için büyük teşvikler vergi indirimleri alıyor..sonra Türk ortak turcas**ı buluyor..santralı yapıyor..işletmeye geçiyor denizli yöresine elektrik satmaya başlıyor..buraya kadar herşey normal..sonra gelsin zarar bilançoları.1 .--2----3---4 falan devammzarara devamm..daha komedisi kar eden şirket halka açıok turcas nasıl bir komediyse bu zararların arkasına dayanıyor bi zararda pnlar sıralıyor..sonra vergi vermiyorlar tabi ..zarar ettik vergi yok.***sistemi**kar ederlersede sonraki yıllar o zararlara mahsup olacak yani yıllarca vergi kaybı.**şahsi servetleri bitiyor sanacaksınız tabi yoooo.orda anormal artış var..yüzlerce milyon hemde...bu Devlet bu araştırmayan görmeyen duymayan bürokratlrla nasıl ayakta kalsın siyaset dünyamız insanları ne yapsın..sadece örnek.enerji şirketlerin bazısı bu şekilde hep **zarar**vergi yok sistemi***..şahsiler uçuşta ama....bu enerji şirketlerine zarar edenlere kayyum ataması acil yapılmalı ..ytoksa asla düzelmez..veya mali inceleme devamlı kafalarında olacak....
 • murtcımurtcı8 ay önce
  sedatbey lütfen bu döviz artışı ne demek nereye kadar sürecek TL daha nereye kadar yerlerde sürünecek kim bu ekonomi kurmayları neden tedbir alınamaz hani dünyanın yirminci büyük ekonomisi iken nasıl olduda en kırılğan ekonomi halini aldık süreç başladı artık sizce durdurulabilirmi allah rızası için parti kimliğinizi bir kenara atında atılması gereken adımların bir an önce atılması için avazınız çıktıgı kadar bağırın yoksa Çözüm süreci.Feto son durak ekonomik iflas vallahi billahi batı bizi işgal etti edecek hamasi çırpınışlarla bu iş yürümez lütfen dikkat
 • BarışBarış8 ay önce
  10,3 dolar alım garantisi veriyor dediniz. Bunu kaça satıyor? Aradaki farkı kimden çıkarıyor?Yine bizden.
 • işçi emeklisiişçi emeklisi8 ay önce
  ...dolar 5 e dayandı abijim....dön buralara.
 • KocasolakKocasolak8 ay önce
  Cok guzel. Gunes enerjisi uretmek icin VERIMLI panellere ihtiyac duyuyoruz ve ITHAL ettigimizde, cari acik TEPINIYOR. Once o panelleri ureten sirketler desdeklense yuzlerce sirket olusa ve maliyetler dusurulse. Her cati kremidi sekline sokulmus gunes panelleriyle kaplansa catilarimiz, cari acik degil fazla veririz biz. Bunca yapilan insaat catisi bu GUNES PANELI KREMITLER ile dosense. Danimarkali bir sirket bu paneli uretiyor, onlar yapiyorsa bizde yapariz. Devlet bu konuya DORT ELLE sarilmaz ise, daha cok cari acik verir, dolara evroya kole oluruz.
 • SelamSelam8 ay önce
  Dolsa ne olur dolmasa ne olur
 • NisaNisa8 ay önce
  ...Ah Sedat Beyamcacım ahdemek YEKA fırsatı o fırsatlar hızlı trenle kaçtı kaçtı:)
 • serdar61serdar618 ay önce
  işiniz gücünü fırsat çevirmek..tabi buğüne kadan kaymagı siz kazıgı hep biz yedik..sizin dedikleriniz zaten ilerki yıllarda olması zorunlu hale gelecek olan şeyler..hani bir laf var amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok..yenilenebilir enerji zorunlu..sizler bize dolara ne oluyor..neden müdehale olmuyor ülke nereye gidiyor..bir ülke bir JÖLE li kafalının sabahtan akşama trt de saçmalıklarınamı kaldık..bunları anlatın..Amma lütfen artık dış güç falan artık gına geldi..ülke kimin elinde
 • BahadırBahadır8 ay önce
  Varili 80 dolar olan fosili aldığımız müslüman ülkeler,Dünyanın en şerefli ve adaletlitek devlet olan Türkiye'ye petrolü mümkün olduğu kadar düşük fiyata satsalar olmaz mı?Kaddafi kıbrıs savaşında Türk ucaklarının yakıtını bedava temin etmişti.
 • AliAli8 ay önce
  Dolar dün gece sahura da kalkmış, hayırlı olsun, artık takip edemiyoruz.
 • AlperenAlperen8 ay önce
  Niye artık dolar bozdurma kampanyaları yapılmıyor? Ümmet akıllandı galiba!

Günün Özeti