Denetimin kalitesi şimdi ortaya çıkacak!

01 Eylül 2018 Cumartesi

Bizim gibi gelişen ülkeler statüsündeki Arjantin ağır bir dolar krizi yaşıyor… Öyle böyle değil… Daha fazla yabancı sermaye çekmek için kollarını ardına kadar açtılar… Faizleri tam 15 puan birden artırdılar… Şu anda ülkede faizler yüzde 60’a geldi… Gelecek yabancı sermaye de büyük bir ihtimalle yine tahvil ve mevduat yoluyla faize gidecek…

Arjantin’in ana hedefi, âcilen ikiz açıklarını finanse edebilmek, banka sermayelerini koruyabilmek ve yerli para pesoyu desteklemek… Arjantin merkez bankası, aralık ayına kadar faiz artırmayacağını söylese de bu tür söylemler bir zaman sonra havada kalabiliyor… Birkaç ay sonra yoldaki lastiğin patlak olup olmadığı ortaya çıkacak…

IMF yolundaki Arjantin’de yerli para son 10 yılda yüzde 90 değer kaybetmiş… Ancak bu yılın ilk 8 ayındaki değer kaybı yüzde 40… Tabi Arjantin’de para piyasalarındaki olumsuzluklar, sektörlere de sıçramış… Kimse para kullanamıyor ve mal takasıyla işlem yapmaya çalışıyor… Demek ki bizim gibi buraya da son aylarda sıkı bir saldırı var!

Tabi parası yılbaşından bu yana yüzde 40 devalüe olan sadece Arjantin değil. Arjantin pesosu değer kaybederken gelişen ülke para birimlerini de çukurun içine doğru çekiyor… Negatiflik diğer gelişen ülke paralarına yayılıyor. Bunların başında Hindistan Rupisi var… Rupi dolar karşısında bu yıl yüzde 71 oranında değer kaybetmiş… Güney Afrika Randı ve Macar Forinti de söz konusu para birimleriyle aynı olumsuzlukları yaşıyor. TL de Arjantin para biriminin düşüşünden nasibini alıyor… Anlaşılan başta ABD batı sermayesi kuduz gibi gelişen ülkelere saldırıyor.

***

Arjantin kadar olmasa da bizde de fırsatçılar ve stokçular çıkmadı değil… Ama ilk cevabı hükümetten aldılar… Dolardaki yükselişin spekülatif olduğu artık iyice kesinleşti. Fakat bir kere bu tekeri çevirdiler… Dönen tekeri durdurmak için yeni takozlara ihtiyaç var… Kurdaki yükselişin kısa vadede şakası da yok… Neticede piyasa ile savaşıyorsunuz!  

Döviz fiyatları yükseldikçe, bazı uygulamalar zorunlu hale geliyor… İşte bazıları… “Haksız zam yapma, ticari reklam ve haksız ticari uygulamalar yönetmeliği kapsamına alındı…”, “Stokçuluğa âni denetim geliyor…”, “Etkin döviz piyasası için yeni adım…”, “Swap piyasasına yeni düzenleme”, “Mevduat hesaplarına vergi düzenlemesi tamam…”

Bahsi geçen başlıklar döviz kurunun yükselişini önleme konusunda atılmış son adımlar… Bu savaşı mutlak otorite kazanacak! Dövizle oynayanlar, fırsatçılar, ihtikârcılar, stokçular, vur-kaç taktiği ile milleti soyanlar, piyasaya mal vermeye erinenler, tabanı olmadığı halde ürün fiyatlarını katlayanlar enselendiklerinde büyük zararlarla karşılaşacaklar…

Devlet bugünlerde gücüyle yırtıcılığını daha fazla gösterecek. Devlet olabilmenin zâten en önemli göstergesi “iyi ve âdil denetim” değil mi? Denetimi kuvvetli olan her devlet, bu tür olumsuzlukların üstesinden gelmesini bilir… Devletine güvenen her vatandaşın kanaati bu yönde! Ancak burada en büyük görev, devlet denetçilerine düşüyor tabi ki… Devletteki denetimin kalitesi de bu dönemde ortaya çıkacak!

***

İşte Ticaret Bakanlığı, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında artış yapanların aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına alındığını duyuruyor…

Diğer taraftan etkinliğini test edeceğimiz tedbirlerle para spekülatörlerine de gözdağı veriliyor… Bundan böyle döviz piyasalarının etkin işleyişine katkı sağlamak amacıyla TL uzlaşmalı vadeli döviz satım işlemleri Vadeli İşlemler Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) yapılabileceği açıklanırken katılım dahil bankalardaki TL vadeli mevduatlar için vergi oranları düşürülüyor, döviz vadeli mevduatlarda artırılıyor. Yine Merkez Bankası bünyesinde TL swap piyasasının açılması kararlaştırıldı. İşlemler, Döviz ve Efektif Piyasaları’nda işlem yapmaya yetkili bankalar tarafından limitleri dahilinde kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilecek.

Bu duygusuz piyasalara karşı para ve maliye politikaları el ele verdi… Bakalım ne olacak?

***

Ancak iş yine halka düşecek zannederim… Yerli İşletmeler Derneği Başkanı Erdem Eriş’in dediği gibi, “Sıkıntılarımızı dolar yakıp, telefon kırarak değil, yerli üretimle aşarız”… Aşarız da, sürekli düşen yerli ve milli ürün endeksimizi de yükseltmemiz gerekiyor.  İthalatın yükselişiborçların artışı ve ödeme günlerinin sıklaşması sebebiyle döviz kurundaki tırmanış bize özümüze dönmemiz gerektiğini söylüyor…

İşte bizdeki kur kaynaklı fiyat artışları, 3 Eylül Pazartesi günü Ağustos enflasyonuyla arz-ı endâm edecek…  Tahminler enflasyonun üretici tarafında yüzde 18 ve 19’u, üretici tarafında yüzde 27-28’leri işaret ettiği yönünde. 13 Eylül’de Merkez Bankası PPK toplantısı var… Tabi diğer taraftan da “Merkez”den faiz artırımı bekleyenler sırada…

Arjantin’in son durumunu da göz önüne alarak para ve maliye politikalarıyla aldığımız tedbirlerin uygulanmasında kaliteli bir denetim mekanizmasını görmek istediğimizin de altını çizmek isterim!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AnCapAnCap4 ay önce
  İyiden iyiye sosyalist/komünist bir devlete dönüşüyor türkiye. Gittikçe serbest piyasa ekonomisinden uzaklaşıyoruz. Bu çok vahim bir hatadır. Bu yazınızın bir üst derecesi, hükümet bütün işletmeleri kamulaştırsın, özel mülkiyeti bitirsin şeklinde olabilir. Yazdıklarınızı bir ölçün tartın. Komünizmle ihya olmuş bir memleket var mıdır dünyada sorusunu kendinize sorun. Ve şunu da sorun "benim bir komunistten farkım nedir?".
 • Muro M Muro M 4 ay önce
  DOLAR 6.55 İKEN YATIRIM YAPMAK YANLIŞ DIR. MAKUL SEVİYE YE GELİNCE YE KADAR YATIRIMLAR İVEDİLİK İLE DERHAL DURDURULMALI DIR, YOKSA HARCI BORCUNU KAPATMAZ.
 • Seyit GülSeyit Gül4 ay önce
  Hocam hükümet yatırımları durdurmamalı. Örneğin Çanakkale boğazı köprüsü bir an evvel temeli atılıp bitirilmeli. Asrın projesi İstanbul kanalı projesi de hemen yapılmalı. TOKİ ev yapmaya devam etmeli. Şehir hastaneleri yapılmaya devam edilip eski devlet hastaneleri şehir hastanelerine taşınmalı ve eskileri yıkılıp yerine TOKİ konut yapmalı. Ak partiye oy verenler cehape zihniyeti yatırımları durduracak diye ak partiye verdi hocam. Ak parti artık Çanakkale köprüsünden ve kanal istanbuldan niye hiç bahsetmez oldu. Halka hizmet durmamalı, inşaatlar durmamalı hocam. Yatırım durursa bu ülke kalkınamaz.
 • Saçmalı YORUMSaçmalı YORUM4 ay önce
  Tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında artış yapanların aldatıcı ticari uygulama..." Bu uygulama beleduyeleru de kapsar mı ki acep... Ankara'da 4/5 ay önce yüz liraya 14 metreküp su alınırken, şimdi 10 metreküp alınıyor. Zam neredeyse yüzde 40... Ve vallahi,son seçimde, Fetöcüler ve onların patronlarına karşı birliktelik göstermek için istemeye istemeye Melih'e oy verdim. Bana müstehak...
 • KocasolakKocasolak4 ay önce
  Evet o denetleyici MÜFETTİŞLER dürüst ve Çalışkan olsalar biz bu krizden güçlenerek çıkarız. Bizim odun ekmek üreten fırın tam buğday ekmeğini neden 1,5 tl den 2 tl ye çıkardı SOR. Dövizle hiç işi olmayan fırın neden yüzde 33, zam yaptı? Bu adam birde millete döviz bozdurun, ülkemize sahip çıkalım diye NUTUKZ atıyor. Enerji dışında hiçbir ürün bize döviz harcatmamalı, enerji için gerekli döviz ise SADECE turizm ve gurbetçilerimizden gelen dövizle bile karşılanır mahiyettedir. Bütün bunlar ortadayken neden panik halinde ZAM yapılıyor? Kim, neden bu zamları DURDURMUYOR? Fırıncılar başta bütün odalar toplanıp bunu durdurmalı. Devletimiz de enerji giderinden kaynaklı zam yapmamalı, botsş zammı TETİKLEDİ bütün bunları, bunu bilmeli.Botaş’ın zammını fırsat bilen dış fonlar ve güçleri FAİZartırımı için çabalıyor. İthalat ürünleri denetlenip gümrükler SIKI KONTROL altına alınmalı. İçerde üretilen bir ürün ASLA sokulmasın, Rusların bizim domatese yaptığı gibi, zımni bir EMİR ile sudan bahanelerle MİLLİ bir uygulama yapılmalı. Bu milli duruşu gösteremeyen, rüşvete ve kayırmayameyl eden amir memur ŞİDDETLE cezalandırılmalı. Bunları yapamaz isek gemi su almaya mahkum.
 • HidirHidir4 ay önce
  Geçen hafta Cuma hutbesinde faiz haram deniliyordu, şimdi tasarruflar bankaya deniliyor. Dogrusuda TASARRUFLARIN BANKAYA KONULMASIDIR.Denetimlerde Vatandaş olmazsa olmaz. Ancak ; Vergi Dairesine veya başka devlet dairesine ihbarda bulunun bakalım , Vatandaşlık numaranız ,adresiniz bütün kimlik bilgilerinizi istiyorlar.
 • HidirHidir4 ay önce
  Geçen hafta Cuma hutbesinde faiz haram deniliyordu, şimdi tasarruflar bankaya deniliyor. Stokculuk yapanlar kim , hangi ürünler,

Günün Özeti