Bu bir ültimatom, isteyen istediği şekilde anlasın!

31 Ağustos 2018 Cuma

Dövizin yine hareketlendiği bugünlerde, 16 Ağustos’ta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya’nın AK Parti belediyelerine gönderdiği emir niteliğindeki tebligat aklıma geldi. Sayın Kaya, belediyelerin ellerindeki yabancı teknolojiyi terk edip yerli yazılım PARDUS’a geçmelerini istiyordu. Hatta TÜBİTAK’tan ve hâlen yerli yazılım kullanan belediyelerden de yardım alınmasını öneriyordu!

Tabi insan bir tuhaf oluyor! Demek ki, yerli olmak, yerliliği savunmak, yerli malı kullanmak da lâzım oluyormuş! Boşuna demiyoruz… “Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı!” diye…

Türkiye döviz için bin takla atarken belediyeler gerçekten ithal mal ve hizmet mi kullanıyor?.. Çin’den, ABD’den, Hollanda’dan, Almanya’dan… Oradan buradan, ithalat Türkiye’yi mesken mi yapmış?.. Yoksa belediye bütçeleri dövizle mi işletiliyordu da partiden “Dövizli işlemleri bırakın” uyarısı geldi?.. Elde böyle PARDUS gibi bir yerli yazılım vardı da bu zamana kadar niçin göz ardı edildi?.. Bu soruların cevaplarını, belediye başkanları seçim gezilerinde vatandaşa zâten açıklamaları gerekiyor!

Bence Sayın Kaya’nın tebligatında istenen PARDUS yazılımı değil aslında… Başkan Yardımcısı Kaya, “İsraftan kaçının, azami derecede tasarrufa gidin, dövizle işlem yapmayın…” derken işi, ABD ile yaşanan krize bağlasa da “Yerli üretim ve yerli marka tercihinde hassas olun” mealindeki tebligatıyla “başkanları yerliliğe, yerli olmaya davet ederek” kulaklarını sert bir şekilde çekiyor. Anlaşılan bu!

Tebligata ince ince göz atıyorum… İlgi çekici, diğer adıyla enteresan işler de dikkatimi çekmiyor değil! Tebligatta üzerine basa basa yerli vurgusu yapılıyor… Peki, belediyeler yerli ürün, mal ve hizmetten kaçındığı için mi bu sert tebligat yayımlandı? O yorumları okuyucularıma bırakıyorum…

İsterseniz Başkan Erol Kaya’nın dilinden, belediyelerde döviz kullanımı dâhil işlem yapılan mal ve hizmetleri altı maddede özetlemeye çalışayım…

Birinci madde… “Kamu İhale Kanunu (KİK) ile ilgili tebliğler doğrultusunda, elektronik cihazlar, cep telefonları, bilgisayar ve diğer teknolojik cihazlarda yerli üretim veya yerli marka tercihine özen gösterilmeli ve yabancı ürün seçeneğinde, başta ABD olmak üzere ülkemize siyasi ve ekonomik tehdit uygulamaya çalışan ülkelerin ürünleri dışındakiler tercih edilmeli…”

İkinci madde… “Yapı, tesis, imalat, ikmal, tamir, bakım, asansör, havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemlerinde, iş makineleri, temizlik ürünleri, robotları ve yükleyicilerde KİK ilgili tebliğler doğrultusunda yerli ürün veya markalar tercih edilmeli. Yabancı ürün alım zaruretinde ise ABD ürünlerinden kaçınılmalı…”

Üçüncü madde… “Yerli olmayan ürün/cihaz/ekipmanların satın alınması ya da kiralanması, zaruret olmadıkça yapılmamalı. Halen kiralama suretiyle kullanılanların da kira süreleri uzatılmamalı…”

Dördüncü madde… “Hiçbir gerekçeyle binek aracı alım ve kiralaması yapılmamalı, mevcut hizmet araçlarının iş dışında kullanımı kesinlikle önlenmeli…”

Beşinci madde… “Belediye ve iştiraklerine ait sosyal tesis ve işletmelerde gıda-içecek ürünleri yerli olmalı…”

İşte can alıcı altıncı madde… “EFT, havale, kambiyo, kredi, gibi işlemler tamamen Türk Lirası cinsinden gerçekleştirilmeli; belediye ve iştirakler hiçbir şekilde yabancı para cinsinden vadeli-vadesiz mevduat hesabı açmamalı, açılmış olanlar sonlandırılmalı. Belediye şirketleri zorunlu olmadıkça dövizle işlem yapmamalı. Borç ödemeleri karşılığı tutulanlar dışında hiçbir belediye şirketinin döviz hesabı olmamalı, var olanlar derhal Türk Lirası’na çevrilmeli. Yabancı para cinsinden sözleşme imzalanmamalı…”

Ancak en çok anlam veremediğim husus, mezkûr tebligatta 4734 sayılı Kanun’un 63. Maddesi ve 2017/22 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin yer alması… Elbette ticaret savaşlarının tırmandığı günümüz şartlarında yerli sanayinin kalkınması için ihalelerde yerli talepler lehine düzenlemeler yapılması olmazsa olmaz…

Zâten 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 63’üncü Maddesi de yerli talepler lehine fiyat avantajının sağlanabilmesi amacıyla düzenlenmiş… Kanun maddesi 13/12/2017 tarihli ve 30269 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile yapım işi ihalelerinde yerli malı kullanım zorunluluğunun sağlanmasına yönelik ihale mevzuatıyla desteklenmiş…

 Mart 2019 yerel seçimleri yaklaşıyor… İktidar belediyeleri, karşılarında ciddi rakipler olmasa da bu defa her zamankinden daha fazla zorlanacaklar ve terleyecekler öngörüsü yaygın... Zirâ 24 Haziran seçimlerindeki birçok avantajın yerel seçimlerde olmayacağı konuşuluyor.

Belediyeler büyük ihtimalle “kuvvetli, hesap verebilir, sürdürülebilir ve yönetilebilir” bir bütçe yönetimi sorgusuyla Mart seçimlerine girecek… Birinci derecede “ekonomi sınavı”ndan geçecekler… Vatandaşı “harcamalar” konusunda ikna etmeye çalışacaklar… Bu konuda başarılı oldukları nispette “başkanlık” kazanacaklar… Olay bu kadar basit!

Parti teşkilatı, yerel idareleri uyarıyor! Tâbiri caiz ise kulaklara su kaçırıyor… “Başkanlığı rüyada görmek istemiyorsanız ayağınızı denk alın!” diyor.

Bu “bir emir veya bir ültimatom!”… İsteyen istediği şekilde anlasın!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Fatih BAHÇECİFatih BAHÇECİ5 ay önce
  Lütfen PARDUS ile ilgili bu kampanyanın yayılmasına destek olunuz https://www.change.org/p/cumhurba%C5%9Fkanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-amerikan-markas%C4%B1-microsoft-yerine-milli-ve-yerli-i%C5%9Fletim-sistemimiz-pardus-kullan%C4%B1ls%C4%B1n
 • nostaljinostalji5 ay önce
  yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı!” diye…Geçin bunları bu sözün sahibi Mustafa Kemal Atatürk bu lafı yaklaşık 90 yıl önce söyledi ...
 • mehmet yıldızmehmet yıldız5 ay önce
  merkezi yönetim önce kendinden başlamalı.onlar ne yapıyor
 • KocasolakKocasolak5 ay önce
  Bu ne SAÇMALIK be kardeşim. Böyle şifahen tasarruf mu olur, kural koyacaksın, kural. Belediyenin kaç aracı, kaç çalışanı, olması gerek ise o kadar olacak. Kalemine kağıdına kadar kadar DENETLENECEK. Kanun yok kural yok, kurallar, kanunlar çiğnenmekte PASPAS olmuş. Belediyelere çöreklenmiş TAŞERON şirketler, çalışan değil de bu yanıcılar SEMİRTİLİYOR. Her parti aynı.
 • Sefa URLUSefa URLU5 ay önce
  Pardusun çıkış tarihine bakın bunca zaman ölüme terk edilmiş bir program ne oldu da bir anda değerlendi. Tamamen milletin gazını almaya yönelik bir proje, ayrıca pardus belediyelerde tutmaz çoğu belediyecilik programı pardus destekli değil. adam 10 15 bin euro verecek netcad alacak ama kullanamayacak geçin bu işleri.
 • Salih TatarSalih Tatar5 ay önce
  Belediye konusuna lütfen devam edin. Belediyelerde israf diz boyu.
 • İlhan YILMAZİlhan YILMAZ5 ay önce
  Sayın Edat Bey, doğru tespitler yapmışsınız. Sayın Erol KAYA belediyecilikten geldiği için işleri iyi biliyor. Zamanında kendileri de aynı şeyleri yaptılar herhalde. Sadece yazılım değil bunun yanında bir sürü makinalar yabancı menşeyli onlara da dikkat etmeli. Yerli markalar alırken de dikkatli olmak lazım, sırf yerli diye kazıklanmamak veya eşin dostun firmasından alıp eleştirilere kap açmamak lazım. Sadece belediyeler değil tüm kamu kuruluşları ve özel sektörler de bu hususlarda daha seçici ve dikkatli olursak başarılı oluruz.
 • Mesut SarpMesut Sarp5 ay önce
  Üstad çok haklısın. Bize 1950li yıllarda mekteplerde yerli malı kullanalım haftası yaptırılır ve öğretilirdi. Hatta toplu iğneyi dahi Osmanlı döneminde İngilizlerden aldığımızı rahmetli öğretmenlerimiz anlatırdı. Daha sonra orta okulda İngiliz ve Fransaya olan borclarımız nedeniyle Duyunu Umumiye (bugünkü IMF) tarafından Sarayın vergi toplama yetkisi elinden alınıp vergilere el konulduğu anlatıldı. Demek ki 70 sene önce anlatılan ve bilinen meseleleri anca bugün hatırlayıp eski ekonomik reçeteleri uygulamaya çalışıyoruz. Hadi şimdi gelde sorma “çağ mı yoksa ip mi atladık?“Bu konuda Rahmetli Mehmet Akifi Onun dörtlüsü ile hatırlayalım:“Kadermiş! Öyle mi? Haşa!Bu söz değil doğru…Belânı istedin, Allah da verdi!Doğrusu bu!”
 • Ali ÇelikAli Çelik5 ay önce
  18 BG lik motoru deposu püskürtme başlıkları olan ve sadece 135 kg gelen abd malı ilaçlama makinalarını 15 000 dolardan alan en büyük büyükşehir belediyemiz ve belediyelerimiz var duyurulur

Günün Özeti