100 bin konut nedir ki bir günde erir gider!

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Yaklaşık 1 yıl kadar önce gayrimenkul sektörüyle ilgili yazı yazmama konusunda kendime söz vermiştim. Yazılarımda arada bir atıflar yapsam da uzun süredir başlı başına bir değerlendirme kaleme almadım. Ama bu son “Türkiye İçin Kazanç Vakti” adlı kampanya beni yazı yazmaya mecbur kıldı… Açıkçası yazmadan duramadım!..

Vatanın, milletin ve devletin selameti açısından bugünlerde özellikle döviz ve altına dâir seferberlikler gözümüze çarpıyor. Masumâne düşünüyorum!... Düşünmek istiyorum!... Vatandaş elindeki dövizini, altınını bozdurup Türk Lirası’na çeviriyor. Karınca kararınca ülke ekonomisine destek olmaya çalışıyor.

Tabii bunlar spesifik, moral ve motivasyona yönelik seferberlikler… Yeterli oluyor mu, datalarda düzelmeler gözleniyor mu, tahtalara düşüyor mu, gelecek zamanlarda ortaya çıkacak.

Her neyse… Mâlumunuz, elde kalan konut stoklarını eritmek üzere bu zamana kadar oldukça fazla kampanyalar yapıldı… Fazla başınızı ağrıtmadan, sadece son iki kampanyadan bahsedeyim…

Mesela bu yıl son “Türkiye İçin Kazanç Vakti” kampanyasından önce 15 Mayıs – 30 Haziran arasında bir kampanya yapılmıştı… GYODER, KONUTDER,  İNDER ve İMKON’a bağlı 41 firma 150 proje ile konutlarını en cazip şartlarla halkın ilgisine arz etmiş, şartlarını da; yüzde 20 indirim, yüzde 5 peşinat, 120 ay vade, yüzde 0,98 faiz oranı şeklinde belirlemişlerdi…

O aylarda konut stoku için 1 milyon ve üstü bir sayıdan bahsedilirken Mayıs-Haziran kampanyasında inşaat firmaları 8 milyar lira civarında bir satış gerçekleştirdiler.

Şimdi Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) de dahil olduğu aynı ekip, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğinde yeni bir kampanyaya daha imza attı. Dedim ya, adı “Türkiye İçin Kazanç Vakti”… Kampanyanın duyurusunu da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptı. Hayırlı olsun, diyoruz… Çünkü bu kampanyanın diğer kampanyalardan farkı var… Kampanya çağrısında, “Vatan – millet için dövizinizi altınınızı konut alarak bozdurun, saldırıya uğrayan ekonomiye katkı verin!” deniyor.

Kampanya bugün başlıyor, 31 Ekim’de sona erecek… Fiyatlara ilişkin bir sınırlama yok… Diğer özellikler ise; minimum yüzde 10 peşinat, yüzde 10 indirim, yüzde 0,98 faiz, 120 ay vade, 12 ve 24’üncü aylarda ara ödeme şeklinde sıralanıyor. Bundan önceki Mayıs – Haziran kampanyasında ise indirim yüzde 20, peşinat yüzde 5’ti…

Sayın Murat Kurum sunumunda kampanyanın önemine binaen, “Ekonomik kuşatmayla karşı karşıya kaldığımız ülkemizde, bu milli duruş, bu milli birlik, milli seferberlik birilerini rahatsız ediyor. Rahatsız etmeye de devam edecek. Bugün sektörümüzün kazanma günü değil fedakârlık günü diyerek elinde döviz, altın ve parası olanı konut almaya davet ediyor.

Evet, kampanyaya katılan firmalar ellerindeki stokun yüzde 25’ini satacak… Bu da 100 bin konut ediyor… 

Tabii, ev alırken önce tutarına, parasına bakarsınız… Bütçeniz elveriyorsa alırsınız… Kampanyaya katılan firmaların projelerine bakıyorum… 300 bin liraya da konut var belki ama, çoğu lüks… 1 milyon liralık fiyatlar dikkat çekiyor!

Mesela, 300 bin liralık daire için ödeme planı şöyle yapılmış… Satın almaya karar verenler bu konutu üzeri fiyattan indirimle peşin 270 bin liraya alabiliyor… Konut fiyatının yüzde 60’ına denk gelen 162 bin liralık bölüm vadelendiriliyor. Şayet 120 ay vadelendirme ile alınacak olursa 2 bin 302 lira aylık ödeme gerekiyor. Bunun toplamı da 276 bin 240 lira... 12 ve 24’üncü aylarda daire fiyatının yüzde 15’ine denk gelen 40 bin 500 liralık iki ayrı ara ödemenin tutarı da 81 bin lira yapıyor. Ara ödemeler ve peşinatla birlikte fiyat 384 bin 240 liraya çıkıyor.

Yine 1 milyon liralık daire ele alındığında; yüzde 10 indirimle fiyatı 900 bin liraya inen konutta, 120 ay vadelendirmeyle 7 bin 673 liralık aylık taksitle karşılaşılıyor… Taksitler toplamı 920 bin 760 lira… 135 bin liralık iki ayrı ara ödeme ki bu da 270 bin lira yapıyor. Daire fiyatı peşinatla birlikte 1 milyon 280 bin liraya geliyor.  

“Vatanım için dövizim, altınım fedâ olsun!” veya “Konuta ihtiyacım var, gücüm de var” diyenler mutlaka kampanyaya katılsın! Askerlik gibi vatani görevleri zâten… Ancak 1 milyon liralık dairenin 7 bin liralık taksitini hadi görmeyelim, bugün peşinat ve ara ödemelerin yanında Türkiye’de konut için en az 2 bin 302 lira aylık taksit ödeyebilecek kaç kişi var, Allah aşkına! Hem de 120 ay!

Ben size daha iyi bir kaynak söyleyeyim mi? Bakınız, Türkiye’de son hesaplamalara göre yaklaşık 150 bin milyoner var… Bugün bankada 1 milyon lirası olan adam yıl sonunda en az 150 - 200 bin lira faiz geliri elde ediyor… 2 milyon lirası olan 300 - 400 bin lira

Topu topu 100 bin konut… Ne olacak ki! Milyonerlere vız gelir!… Vatansever değiller mi! Yapış milyonerlerin yakasına… Bak nasıl satılıyor! 3’er 5’er kapışıverirler!

Sevgili dostlarım! 100 bin konut 1 günde erir gider!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • çılgın müteahhitçılgın müteahhit6 ay önce
  Yeni vatani görevimiz: müteahhitleri zengin etmek! Haydi Türkiye biraz da müteahhitlere çalışın.
 • bozkurt1071bozkurt10716 ay önce
  SANKİ GERÇEKTEN İNDİRİM YAPIYORLAR %250 KAR LA SATIYORLAR DEVEDE KULAK KADAR İNDİRİM YAPIYORLAR O KADAR BİNA İMALATI İLE OLMAZ SANAYİ ÜRETİMİ ŞART EKONOMİ BİTİK DIŞ GÜÇ FİLAN HİKAYE
 • Hakan güllüHakan güllü6 ay önce
  .... elindeki konutları maliyetine yada zararına bir an önce satmaktır !Süslü kampanyalarla kar peşinde koşarken bankaların eline düşecekler konutlar haraç mezat satılacak!Bankanın satacağı fiyat bellidir : yarı fiyatı!Bankanın eline düşmeden yarı fiyatına satan kurtulur!Bankalarda el değiştirirse kimse müteahhidin gözünün yaşına bakmaz! ...
 • Ergin ŞenErgin Şen6 ay önce
  Sedat abi konut fiyatlarını bizim ülkemizde TOKİ artırıyor. Şuan da Ankara da Mamak da Gülveren de satışa sunulan 3+1 daireler adı üzerinde orta gelirliye hitap ediyor. 30 bin peşin 1700 ila 2000 arasında taksit ile satışa sunuluyor. bizim ülkemizde orta gelir diye tabir ettiğimiz kısım büro da çalışan memur ve küçük esnaf tır. 3600 lira maaş alan memur ile ayda 5000 lira kazanıp 700 lirabagkur 1000 lira kira 150 lira muhasebe ortalama 200 lira aylık vergi veren esnaf TOKİ den ev alamaz. Orta gelirli diye tabir ettikleri kişiler daire başkanları genel müdür yardımcıları ve benzeri kişiler ise sözüm yok . Ankara gülveren de piyasada 120 bin den başlayıp 300 bine kadar konut alabilirsin ancak bunu dar gelirliyeyapıyoruz diyen TOKİ den 3+1 daire alamazsınız. Öncelikle kampanyalar kişilerin gelir durumuna göre yapılmalı.yüklenici firmaların taleplerine göre kampanyalar yaparsak bir ayağımız hep açıkta kalır. Selametle efenim .
 • birolbirol6 ay önce
  Zenginin aldigi konutun kime ne faydasi var.Rant ekonomisi bu.Betonla kafayi bozmuslar.uretime tesvik edici hamleler yapmak yerine hala paralar topraga gomulmek isteniyor.
 • Uğur KartalUğur Kartal6 ay önce
  İnşaat ile olsan olsan bu kadar olursun,anlamak bu kadar zor mu ya?
 • ademadem6 ay önce
  Bismillah, iyi şeyler yapan devletimize çok tesekkur ediyorum. yapılan eksiklik ve yanlışlıkları her müslümanın ve vatandaşın belirtmesi Allah rızası için görevdir.turkiyenin her yonden gelismesi için : kanunlarimizin islama uygun hale gelmesi,elektronik esyalarin tamamen yerli hale getirilmesi,yazilimlarin tamamen yerli hale gelmesi, otobus-araba-tren v.s tamamen yerli hale gelmesi,tarım-ticaret-hayvancılık daha çok ve iyi politikalar yapilarak bunlarla ilgilenen kisilerin devletin kendi içinden sececegi zekalı-isi yapacak-Allahdan korkusu olacak-vatani sevecek kisileri getirmelerini gerektigi, isçilerin haklarini gercekten iyilestirmeleri ve bunun uygulanmasi saglanmalı, once devlet kanaat ekonomisi uygulayip daha sonra bunu halka yapin demesi gerektigi, sadece ihtiyac kadar okulda okutulması ve sadece okumayi hak edenlerin okumasi geriye kalanlarin baska seylere yonlendirilmesi lazim oldugu yapilmali, denetim yapan kuruluslari gercekten yapiyormu takip edilmeli yapmayanlara kesin yaptirim yapilmali, rusvetcilere-isci hakki vermeyenlere-devleti ve milleti soyan her turlu (musavirler-doktorlar- memurlar-v.s. herkese) gereken yapilmali, icki-kumar-uyusturucu her turlu haram pis seyler kisitlanip zararlari detayli aciklanmalidir. ve daha cok sey ben akitin bunun gibi yapilmasi gerekenleri tvde-internette-gazetede aciklamasinin devletin ve halkimizin ve ummetin yararina olacagini dusunuyorum. selam tum ummete.dua edin bu aciz-fakir-gunahkar ademe.
 • menekse akozmenekse akoz6 ay önce
  Birader 900 tl asgari ucret alti bu para ile calisilmaz bu 1 ikincisu suctur 3. Bir ailede 4 kisi calisiyir mu buraya yazarken akli mantikli yazin ogretmen okulda calisur dr hastahanede 4 yil uni okumus insanin ne isi var asgari ucret altinda konfeksiyonda
 • ademadem6 ay önce
  Bismillah, bu ülkenin ekonomisi ï
 • AslanAslan6 ay önce
  Alt ve orta gelirli için yapılıyor gibi yansıtılıyor. Aylık taksit ödeyip de 12. Ayda ve 24. Ayda ara ödemeyi hangi memur ya da kaç çalışan yapabilir. Zenginin malı züğürdün çenesini yorar. Konut alan rahatça oturacakken bizim gözü perdeli züğürtler kampanyanın muhteşemliğiyle övünecek.
 • AslanAslan6 ay önce
  Alt ve orta gelirli için yapılıyor gibi yansıtılıyor. Aylık taksit ödeyip de 12. Ayda ve 24. Ayda ara ödemeyi hangi memur ya da kaç çalışan yapabilir. Zenginin malı züğürdün çenesini yorar. Konut alan rahatça
 • HidirHidir6 ay önce
  .... ÜRETİM VE TASARRUF OLMAYINCA OLMAZZZZZ........
 • DppDpp6 ay önce
  Türkiye'de konut sektörü ekonominin ana sektörü olmamalıdır. Üretime ve ithalata dönük sektörler ön plana çıkarılmalıdır. Parası olan da üretime yönelik sektörlere yatırım yapmalıdır. Bu alan cazip hale getirilmelidir. Devletimiz de teşvik yaparken ihraç malı üretecek sektörlere öncelik vermelidir. Yüksek teknoloji gerektiren ürünlere yönelinmeli ve milli markalar oluşturulmalıdır. İnşaat sektörü içte işsizliği önlemede katkı sağlasa da ülkenin reel anlamda kalkınmasına ve kişi başına düşen milli gelir kategorisinde yükselmesine katkısı son derece kısıtlıdır.
 • Zihni ArşimedZihni Arşimed6 ay önce
  Hocam ..... Daha da rahatsız olacaklar, bu aziz millet bütün konutları tez zamanda alacaktır. Bir şeye katılmıyorum, iki bin küsür TL ödeyebilecek adam yok demişsiniz, var hocam var hem de çok. Çalışan adam onu da kazanır. İş yok diye bir şey yok hocam, memlekette iş çok ama iş beğenilmiyor. Neymiş üniversite okumuşmuş öğretmen olmuşmuş konfeksiyon atölyesinde çalışamazmış. 12 saat aralıksız çalışılıp 900 TL alınan işler var, adamlar beğenmiyor, 900 TL az para mı, ailede dört kişi çalışsa 3600 TL eder, konut da ödenir araba da alınır.
 • ÇetinÇetin6 ay önce
  Bu kampanya zengin ler arasında olduğu için bizleri enterasa etmiyor ihtiyacı olan yararlanamadıktan sora bu kampanya değildir zengin daha çok zengin olacak çilesini yine garibanlar çekecek böyle bi adaletsizlik olamaz bankalar çekmek zorunda faizleri
 • VeliVeli6 ay önce
  Herkes krizi firsata çevirme derdinde. Bu firmalar da öyle. Devlet de kanmış bu olaya. Yazın ki fiyatlar şişirilmişti zaten. Önce foyat yükselt, sonra indirim yapıyorum de. Hadi oradan. Devlet çok israf ediyor. Zenginler vergiyi iyi kaçırıyor. Vatanı kurtarmak garibana kalıyor.
 • AvniAvni6 ay önce
  LÜKS KONUT ALAN YOKMU .HADE VATANDAŞ..GİDİYOR..Bakanından,yazarına, sanatçısına herkes emlak pazarlamacısı oldu ne ekonomi ama..Gayrimenkul ve Altın Sertifikası çıkarıldı n oldi o iş..!Sattık gitti.. Sedat bey,150 bin milyoner saf mı ki konut alsın..?Anasının gözü onlar.Şimdi adamın konuta ihtiyacı yok ki dövizden çıksın konuta yatırım yapsın..konut bir yıl sonra değerini yitirecek bir kere..Zaten konut değer kazanacak olsa sahibi elinden çıkarmaz değil mi! Beklettir..Ama Tarzan zorda.Lüks konutları yapmak için dolar üzerinden borçlanan mücatahitlerimizinmal elinde şişti,dövizde çıkıyor çıkacak. Kamu bankasından 0.98 faiz ile piyasa altında kredi faizi kullandıracak ve piyasa faiz arasındaki fark kadar devlet bankalarıgörev zararı ettirilip bu da milletin sırtına yüklenecek.. Bütçeye açık yazılacak..Oh ne ala müslümanlık.ANASOL M hükümeti döneminde de bankaların içi boşaltılmıştı..Ama açık ve başka yöntemle bu sefer milli seferberlik ayağıyla yapılıyor..Fakir adam da satılacak bu stokkonutları almaya gücü yetmez.. Örnek olarak 35 yıllık Kamuda çalışan amir pozisyonunda biri olarak ben,300 bin TL likkonutu,ben alamam ve almam da.,..Gitti Gidiyor..Arap Arkadaşlar almıyor mu.

Günün Özeti