• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
18 Aralık 2020

Yüzyıl önceki haykırış

Bundan yüzyıl önce, 12 Mart 1921 tarihinde Haçlı emperyalistlerin “Bittiler” diye işgal planları yaptığı ve milletimiz tarafından tüm planlarının altüst edildiği zaferin ilk sözü: “Korkma” diye başlamıştı.

İstiklal Marşımız, yüzyıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Maalesef bu yüzyıl içerisinde İstiklal Marşımız ve Mehmed Âkif başta olmak üzere, dini-milli değerlerimiz üzerine sürekli operasyonlar yapıldı.

Hamdolsun bugün artık İstiklal Marşımıza sahip çıkan bir devlet ve milletiz. Kolay gelinmedi bugünlere.

Yüzyıl içerisinde neler olup bittiğini yeniden gözden geçirilmesi ve 2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı” ilan edilmesi için, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mehmed Âkif Araştırmalar Merkezi bir çağrıda bulundu.

Mehmed Âkif, Safahatı ve İstiklal Marşı, milletimize bir emanettir. Bu emanete, kendisini topraklarımıza, devletimize, milletimize, bayrağımıza ait hisseden her insanımız sahip çıkacaktır.

………………..

İstiklâl Marşımız; millet-devlet oluşumuzun yeminidir. Bin yıldır üzerinde yaşadığımız topraklarımızın yeniden vatan edilmesinin tapusudur.

İstiklal Marşımız; silahla değil, bilekle ve yürekle kazanılan bir savaşın anlatıldığı destandır. Milletimizin ruhunun ve iradesinin bütün dünyaya haykırılışıdır.

Kısaca hatırlayacak olursak, 1911’de Trablusgarp, 1912’de Balkan, 1914’te Birinci Dünya Savaşı ve ardında 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesiyle topraklarımız fiilen; İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan, Amerika gibi emperyalist Batılı Haçlı orduları tarafından işgal edilmişti. Güçleri yetse bugün de aynı şeyi yapacaklar.

Bu ve pek çok sebeple, İstiklal Marşımız; tarihi, siyasi, kültürel, askeri ve dini temeller üzerinde ele alınarak yıl boyunca çeşitli programlarla anlatılmalıdır.

Görüldüğü gibi milletimizin istiklaline göz diken ve hazmedemeyen Haçlı emperyalistler, hâlâ siyasi ve ekonomik olarak ambargo koymaya devam etmektedirler.

İstiklal Marşımız; yediden yetmişe, yoksulluklar içerisinde bağımsızlık mücadelesi verdiğimiz bir zaman dilimini kapsamakta ve o acılarla yazılmıştır.

…………….

İşte tam bu “yok oluşun” ortasında, Kelime-i Tevhid sancağının sahibi milletimiz, Anadolu’muz, Mehmed Âkif gibi öncü kahramanlarımız tarafından sürekli uyarılmış, Haçlılara boyun eğilip, teslim olunmayacağına yeminler edilerek zafere yürünmüştür.

İstiklal Marşımız bu zaferin tamim metnidir. Yine İslam ve İstiklal Şairimiz Mehmed Âkif’imiz, Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Hicr Suresi 56. Ayetindeki tefsir ettiği; “Haktan sapmış olanlardan başka kim rabbimin rahmetinden ümit keser” ikazını, “Gölgeler” şiirinin sonunda şöyle haykırır:

-“Allah’a dayan, sa’ye sarıl, hikmete râm ol...

-Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol”.

İşte Âkif’imiz, böylesine imkânsız şartlarda; toprağını, vatanını, namusunu, şerefini, ailesini, milletini korumak isteyenleri mücadeleye çağırmış ve “Korkma” diyerek, ruhlara büyük azim ve gayret verdirmiştir.

…………

Ezcümle:

İstiklal Marşımızı resmi tören alışkanlıklarından çıkarıp, hakiki ruhuna kavuşturmak için 2021 yılının değerlendirilmesi yerinde bir sahiplenme ve vefa borcudur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ŞEREF

Tamamda,Mehmet Akif "ulu hakan" Abdulhamit'e karşı çıkıp alehinde olumsuz propaganda ile halkı örgütleyen kişi Değilmi.Bunları unutacakmıyız...
 • Yanıtla

ramiz

hocam bi gunde şu esnafın šu işcinin memurun emeklìnin ìşsızlerin sorunlarını yaz öyle bir tablo yapmişsınız ki sanki her şey super millet gecim derdinde ...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23