• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
24 Şubat 2021

Yerinde karar ile normalleşme

Toplum olarak “normal” ya da “normalleşme” kavramlarıyla çok barışık olmasak da Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve hükümetimiz, “insanımızın insanca yaşaması için” devletin tüm imkânlarını seferber etmekteler.

Kişisel çıkarlarının hırsıyla, devlet-millet bütünleşmesine karşı kin güdenlerin, yedikleri sofraya kirletmeleri yüzünden, tedbirler ve uygulamalar aksasa da insan olanların, “insan olma haysiyetlerini korumaları sebebiyle” dış memleketlere göre gayet iyiyiz.

Bu hali İstanbul veya Ankara gibi büyük şehirlerin dışına çıktığınızda daha rahat görebilirsiniz.

Diğer şehirlerimizde yaşayan insanlarımızın büyük ekseriyeti, haset ve hırs küpü olmadıkları için daha insani değerlerle yaşamaktadırlar.

Ne demek istediğimin anlaşılması için birkaç günlüğüne İstanbul dışına yaptığım seyahatime dair gözlemlerimi aktarayım.

İstanbul’la ilgili hava durumlarının “terör haberi” gibi sunulmasından önce Bolu Göynük’e gitmiştik.

Malum Göynük, İstanbul’un manevi Fatihi Akşemseddin Hz.’nin diyarıdır. İnananlara göre Hazretin manevi etkisi şehirde hissedilmektedir.

Yalnız bu duyguyu yaşamak için önce Akşemseddin Hz.’nin inandıklarına inanmak, maddi-manevi yönlerini bilmek gerekir.

Akşemseddin Hz., Fatih Sultan Mehmed’in hocası olmakla birlikte bir tıpçı ve eczacıdır. Bizim tıp ve eczacılık eğitimimizde yeri olmasa da “Maddetül Hayat” kitabı, Batı tıbbında kullanılmaktadır. Geçelim.

İstanbul’a yağan kar Göynük’e de yağdı. Tarihi bir şehrin beyaza bürünmesi elbette başka güzeldi. Kar buralarda felaket değil, bereket olarak görülmekte.

Göynük’te olduğumuz gün 16 Şubat’a denk gelmişti. 16 Şubat 1459 tarihi, Akşemseddin Hz.’nin rahmeti rahmana kavuştuğu gün olarak bilinir.

Aynı gün Göynük’ün gönüllü tarih ve kültür rehberlerinden eski Halk Eğitim Müdürü Metin Ölmez ve Eczacı Ertan Seyitoğlu ile birlikte o günü yâd ettik.

Tarihi bizzat yaşayanlar yazar. Onlar unutulursa tarih de unutulur. Bu sebeple Akşemseddin gibi tarihimize-medeniyetimize damga vurmuş şahsiyetlerimizi türbelerine mahkûm etmemeli ve hayatlarını anlatmalı, hatta ders olarak okutulmalıdır.

Yazının başlığına gelince: “Yerinde Kararla Normalleşme” çok elzem bir uygulama olacaktır.

Örneğin Göynük’te, Bolu’daki veya İstanbul’daki kararların aynısının uygulanması çok garip! Çünkü küçük bir şehirde her yer yürüme mesafesi ve insanlar son derece uyumlu.

Dolayısıyla yerinde kararla normalleşme uygulamaları, valiliklerle birlikte ilçelerde de kaymakamlıklar vasıtasıyla hayata geçmeli. Fahrettin Bey’in dikkatine!

Mesela yaşadığım bir örneği paylaşayım. Karın çok yağdığı gün, şehir merkezinden kalacağımız konuta araçla gidemeyince yürümek durumunda kaldık.

Kaymamak için yürürken ardımızdan polisimizin aracı geldi. Yanımızda durup, nereye gittiğimizi sorduktan sonra bizi araçlarına davet ettiler ve gideceğimiz noktaya bıraktılar.

İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Göynük emniyet müdürümüz nezdinde polis arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Aklıma Cengiz Aytmatov’un bir sözünü getirdiler.

“Mesele insan doğmak değil, her gün insan kalabilmektir”.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23