• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
17 Eylül 2020

Yassıada Saati

-“Allah milletimize zeval vermesin”. Başbakan Adnan Menderes!

Rahmetli Menderes bu sözü Yassıada komutanının odasında yüzüne karşı idam kararı okunduktan sonra söyler.

İmanı sağlam ve ahiret gününe iman etmiş her Müslüman ferdimizin sevdiği ve saydığı Menderes’in, idam sehpasındayken sözleri de şöyledir:

-“Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. Bu anda karımı ve çocuklarımı şefkatle anıyorum”.

Böyle ifadeleri ancak, kendisinden ve yaptığı işlerden emin olan, idam edileceğini bildiği halde Allah’a teslimiyet içerisinde bulunan kimseler söyleyebilir.

Sadece ülkemizde değil, tüm dünyadaki her türden darbe ve darbeciler, insanlıktan zerre nasiplenmemiş güruhlardır.

Hangi gaye ve inanç adına olursa olsun, bütün darbeler-ihtilaller, Allah’ın yaşama hakkı verdiği insanlara karşı yapılmış canilik, katillik ve tarifi mümkün olmayan vahşettir.

Böyle bir vahşetle ölüme mahkûm edilen Menderes ve arkadaşlarının idam edilişlerinin üzerinden 59 yıl geçti. Rabbim rahmetiyle kuşatsın.

Bu vahşet, TRT radyodan her akşam “Yassıada Saati” ile yayınlanmış ve mazlumlar hakkında akla hayale gelmedik yalanlarla milletimiz aldatılmış, düşman edilmek istenmiştir.

Radyo programlarıyla yetinmeyen darbeciler, milleti baskı altına almak ve “sizin de sonunuz böyle olur” diyerek, “Düşükler Yassıada’da” ismiyle Menderes ve arkadaşlarını küçük düşürmek için yalan-iftira ve kurmaca sahnelerle filmler çektirilerek izlettirilmiştir.

Hatta Celal Bayar ve Menderes’in Yassıada’ya gelişlerinde görüntüleri çekilememiş ve tekrar motora bindirilerek yeniden rol yaptırılıp çekimler yapılmıştır.

Darbenin adaleti olmaz. Darbeden sonra yargılamalarda adalet beklemek, susuzluğu kesin bir çölde su aramaktır ki, hayalden öte geçmez.

Sözde yargılamalar süresince masum insanlara savunma hakkı verilmemiştir. İhanetin hâkimlerinden Salim Başol’un, Menderes’e kin ve öfke dolu gözleriyle;

-“Anlatın buralara cevap verin” diye alaylı ve nefret sözlerine karşı Menderes’in;

-“Arz edeyim efendim” demesi üzerine iddialara cevap vermeye çalışırken, daha sözlerinin başında yine Başol denilen şahsın;

-“Kısa kes” diyerek konuşmasını bölmüş ve hiçbir savunması ciddiye alınmamıştır.

İnsan yazmaya utanıyor acı ama ağızlarında gümüş kaşıkla dünyaya gelmiş, milletin sırtından mal mülk sahibi olmuş darbeci kesimleri anlayabilmek için yazmalı ve konuşmalı.

Rahmetli Menderes darbeden beş ay sonra ilk kez hâkim karşısına çıkınca ruh halini şöyle anlatır:

-“Dört-beş aydan beri tamamıyla tecrit vaziyetinde bulunuyorum ve tek bir odanın içinde ve günün 24 saatinde her saat değişen bir nöbetçi subayın nezareti altında hiç kimse ile konuşmak imkânı mevcut olmamak şartı ile yaşıyorum. Bu itibarla konuşma takatim hakikaten zaafa uğramış bulunuyor”.

Ezcümle:

Gelin de tüm darbecileri lanetlemeyin. Lakin ne yapalım ki, dinimiz lanetlemeyi yasaklamış. Ne diyelim Rabbim amellerince muamele eylesin.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

yilmaz

yillarca millet olarak 27 mayis devrimi diye kutladik yaziklar olsun bize.
 • Yanıtla

Hakan

Yediğiniz hurmalar gün gelir tirmalar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23