• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
11 Ağustos 2020

Tövbeler Olsun

Yazının başlığı TRT’de oynayan dizinin adıdır. Senaryosunu Hasan Kaçan’ın yazdığı, yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı dizi ismiyle müsemma bir konuyu işliyor.

Hasan Kaçan’ın, Nasrettin Hocanın “güldürürken düşündüren” tarzını günümüze taşıdığı dizinin ilk bölümünü izledim.

Demek ki böyle diziler de çekiliyormuş diye sevindim. Gerçi iyi bir dizi izleyicisi değilim. Hele hususi kanallardaki dizileri hiç izlemiyorum.

Çünkü onlarda bu coğrafyanın, bu milletin kültürüne, tarihine, değer yargılarına dair bir şey bulamıyor, aksine bilerek-isteyerek baltalandığını görüyorum.

Belki denilebilir ki, “madem öyle neden o diziler reyting yapıyor”?

Hiç kimse dizilerde olup biten çirkin entrikaları üzerine alınmıyor da ondan izliyorlar. Oysa bilinçaltlarına öyle düşünceler yerleşiyor ki, bir müddet sonra aynı şeyleri yaşıyorlar.

“Tövbeler Olsun” eğer ilk bölümü gibi klasik ismiyle “kul hakkı”, modern adıyla “İnsan hakkı” üzerine kurgulu şekilde sürecekse harika olur ki, bu özelliğin Hasan Kaçan’dan kaçacağını sanmam.

“Tövbeler Olsun” dünya hırsıyla tüm insani değer yargılarını hallaç pamuğu gibi savuran ve nihayet savurduğunu anlayan bir tüccar ile hayatını kararttığı bir başka tüccar üzerinden yürüyor.

Bu ikisi arasına hayatın bütün safhaları oya gibi işlenmiş. Uzun zamandır televizyonun başından hiç kalkmadan bu kadar oturduğum ve dikkatle izlediğim dizi olmamıştı.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’e de teşekkür edelim. Reyting kaygısı gütmeden milletimizi kucaklayan böyle dizilere yer vermesi halkımıza ödenmesi gereken vefa borcudur.

“Tövbeler Olsun” dizisinin reyting kaygısı olmamalı. Neyin nerede kimler tarafından nasıl izleneceği ve kime nasıl bir fayda sağlayacağı reytinglerle ölçülmemeli.

Böyle dizilere özellikle Anadolu’da büyük ihtiyaç var. Bu hakikati reytinglere yahut başka gerekçelere kurban vermemeli.

“Tövbeler Olsun” dizisini seyredenlerden aldığım ilk izlenim ve ben de aynı kanaatle televizyonun başından kalktım. Verdiği ilk mesaj “Helalleşmekti”.

Menfaatperestlik uğruna yalan, iftira, dedikodu, ikiyüzlülük, insanın yaratılıştan gelen temiz fıtratını sürekli dinamitleyen ve tahrip eden bu hasletlerdir ki, bunlardan kurtulmak, ancak helalleşmekle mümkündür.

Tabi başka bir boyutu da kullar helalleşse bile o haksızlıklardan zarar gören bildiğimiz ve bilmediğimiz nice kişilerin hakları da başka meseledir. Yani helalleşmekle iş bitmez.

Sanırım dizinin ilerleyen bölümlerinde bu hususlar ayrıntılı şekilde işlenecektir.

Hasan Kaçan ürkütmeden, korkutmadan, ötelemeden meseleyi çok güzel anlatmış, çeken de çekmiş, bazı oyuncuların rollerindeki abartılı beden dilleri de biraz normale döndürülürse daha da güzelleşeceğini sanıyorum.

Ezcümle:

Sinema ve dizi sektöründe yerli ve milli anlayış maalesef çok zayıf durumdadır. Oysa hem mekân hem hikâye olarak dünyanın en zengin tarihine ve kültürüne sahibiz.

“Tövbeler olsun” diyerek sinema ve dizi sektörüne yeni bir başlangıç yapılabilir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kâmil

Evet, hatanın farkına varılması, pişmanlık, helalleşme erdeminin vurgulanması, topluma verilmesi gereken mesajlardan; burası güzel. Ancak, aile içinde yaşanan fırsatçı ilişkiler, ahlâki yozlaşma da düzeltilmeli ve gençlere örnek teşkil edecek bir zemine oturtulmalı. Abartılı tipleme ve beden diline gelince; Hasan Kaçan'ın bence en büyük hatası bu nokta! Önceki tutmayan dizisinde bu hata "had safhada" işlenmiş ve ben de şahsen sevdiğim Hasan Kaçan'ın bu dizisine artık dayanamamış ve izlemeyi bırakmaştım. Abartılı karakterlerden bazı oyuncular bu dizi de yer alıyor ve yine insanı biraz rahatsız ediyor. Komik olacağız diye aslında rezil ediyorlar. Hasan Kaçan, umarım bu hususu farkeder ve bu kez keyifle izleyeceğimiz bir dram komedisine imza atar.
 • Yanıtla

o zaman da gelecek inşallah

28 şubatçıların: 'hangi deliğe girsem de beni görmeseler' diyeceği dönem daha başlamadı. onlar hala demokrasinin yumuşak karnında hiç kaygu duymadan mışıl mışıl uyuyorlar. ama evren' in yer altı uykusu öyle bir uyuma değil elbette.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı