• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
10 Ağustos 2020

Temel İslam Ansiklopedisi

Bu hafta kitap yerine “Temel İslam Ansiklopedisi” var.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından çıkarılan “İslam Ansiklopedisini” yayınlayan İSAM tarafından ikinci bir ansiklopedi daha yayınlandı.

İSAM Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük hocamızın sevk ve idaresinde hazırlanan ansiklopedinin koordinatörlüğünü ve editörlüğünü Doç. Dr. Tuncay Başoğlu yapmış.

Ehil eller tarafından hazırlanan “Temel İslam Ansiklopedisi” mükemmel olmuş.

Bu hususta Doç. Dr. Tuncay Başoğlu hoca şu bilgileri paylaşıyor:

“Temel İslam Ansiklopedisi, İslam dini ve İslam ilimleri hakkında uzmanlığı bulunmayan kişilere yönelik bu yeni ansiklopedi çalışmasının hedeflerinden biri de, farklı din ve kültürlerin yaygın olduğu toplumlarda azınlık olarak yaşayan Müslümanların dinî bilgi ve eğitim ihtiyacını karşılamak için hazırlanmıştır”.

Yerinde düşünülmüş bir proje olmuş. Çünkü günümüzde İslam, Müslümanlara ve Müslümanların dışındaki topluluklara sahih kaynaklar yerine ehil olmayan eller ve diller tarafından anlatıldığı için maalesef akıllar karışmakta ve sanki İslam dini anlaşılmayacak ve yaşanmayacak kadar garip bir inanç gibi lanse edilmektedir.

Temel İslam Ansiklopedisi sahih kaynaklara dayalı olarak İslam’ın mesajını sağduyulu ve ölçülü bir üslupla iletmeyi gaye edinmiş.

Tuncay Başoğlu’nun ifadeleriyle sözü sürdürelim:

“Temel İslam Ansiklopedisi, İslam’ın inanç, ibadet, ahlak ve insanlar arası ilişkilere dair ilkelerini işlemenin yanı sıra, İslam ilimlerinin temel konu ve kavramları ile başta peygamberlerimiz olmak üzere önde gelen İslam âlimleri hakkında doğru ve yeterli bilgi sunmaktadır.

Aynı zamanda Temel İslam Ansiklopedisi; örgün eğitim, din hizmetleri ve irşat faaliyetleri için yardımcı kaynak olma özelliğine de sahiptir.

İslam düşüncesinin temel meseleleri; ahlak, ibadetler, helaller ve haramlar, insanlar arası ilişkiler ve toplum düzenine dair ilke ve hükümlerini kuşatıcı bir şekilde ele almaktadır.

Dinî kaynakları incelemeye ve yorumlamaya odaklanmış olan beş temel ilim dalında, -Kur’an ilimleri, hadis, kelam, fıkıh, tasavvuf- kullanılan temel terimler ansiklopedi muhtevasında önemli bir yer tutmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen peygamberler, Hz. Peygamber’in hayatı ve ilk Müslüman neslin tarihi de (siyer) eserde yer almaktadır.

Günümüzde genellikle fıkhın hitap ettiği ‘hukuk, sosyoloji, siyaset ve ekonomi’ alanlarını ilgilendiren temel bazı kavramlara da yer verildi.

Mesela modern hayata dair medya, iletişim, banka, reklam ve spor gibi kavramlar madde başı yapılarak, İslam’ın, modern çağda rolü ve etkisi giderek artan bu konulara yaklaşımı özenle işlendi.

1426 madde başlığını içeren ansiklopedi, farklı alanlardan 180 civarında ilim adamı ve uzmanın katkısıyla hazırlandı.

Öncelikle Türkçe olarak yayımlanan eserin Orta Asya’daki çeşitli Türk lehçeleri ile Rusça, Çince ve Balkan dillerine tercüme edilmesi düşünülmektedir”.

Hayırlı ve verimli olur İnşaallah.

Ansiklopedi hakkında: 

Tel:0216-474 08 50 [email protected]

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Kadir gecesi hariç yapılan ve yaptırılan ibadetlere bidat yazıyor. Kandiller,mevlitler,kutlu doğum, Cevşen, Çelcelutiye duası bidat yazıyor. BİDAT NEDİR ?
 • Yanıtla

Sami

Kitap devri kapandı sayılır. İstenen her şey internette bedavaya var. Her şeyi okuyup öğrenip de ne yapacağız?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı