• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
18 Ocak 2021

Son Şehbender

Bu haftaki kitap,Ötüken Neşriyattan. “Son Şehbender” adını taşıyan eserin müellifi Tahsin Yıldırım.

“Son Şehbender Kimdir” sorusundan önce, “Şehbender” ne demektir ona bakalım.

Kendi dilimizde yazıp okumamız gerekirken, meramımızı anlatmak için daha ilk satırlarda  “ne demektir” diye söze başlanıyorsa, dilimizin üzerinde yapılan operasyonların ne büyük facia olduğu sanırım anlaşılmaktadır.

“Şehbender’in” karşılığı günümüzde “Konsolos” olarak bilinmektedir. “Son Şehbenderimiz” ise dilimize, dinimize, bayrağımıza, vatanımıza, devletimize son nefesine kadar bağlılığını ve yeminini sürdürmüş Ahmet Hikmet Müftüoğlu’dur.

Ahmet Hikmet Müftüoğlu, en çok tanınması-bilinmesi-anlaşılması gereken münevverlerimizden olmasına rağmen, maalesef en az bilinen düşünürlerimizdendir.

Eseri kaleme Tahsin Yıldırım ve kitabı yayınlayan Ötüken Neşriyat, yerli ve milli düşünce hayatımıza büyük katkı sağlamıştır.

Ahmet Hikmet Müftüoğlu, Meşrutiyet’ten Cumhuriyete geçişte, Batıcılık rüzgârına kapılıp savrulmayan yerli ve milli kalabilen nadir ehli-vicdan münevverlerimizdendir.

Devlet-i Aliye’nin son “Şehbenderlerindendir” ve görev yeri Macaristan’dır. Müftüoğlu’nu tanıtan eser, Macaristan ve Osmanlı ilişkileri üzerine yoğunlaşmış olsa da hayatının bütününe dair harika bir belge-kitap olmuş.

“Ahmet Hikmet Müftüoğlu Kimdir” sorusunun cevabını, dedelerinden ve babasından başlayarak vermeli.

Müftüoğlu Ahmet Hikmet Bey’in dedeleri, Moralı Müftüzâde Hafız Hacı Ahmet ve onun oğlu Hafız Abdülhalim Efendidir.

Hafız Abdülhalim Efendi 1821 yılında Mora’nın Yunanlar tarafından işgali esnasında gaz ve reçine ile vahşice yakılarak öldürülür.

Bu elim hadise neticesinde ailenin geri kalanları, Abdurrahman Sami Paşa’nın destekleri ve davetiyle İstanbul’a göç eder.

Ahmet Hikmet Müftüoğlu 3 Haziran 1870 senesinde İstanbul Süleymaniye’de dünyaya gelir. Babası Kapı Kethüdası (devlet görevlilerinin işlerini yürüten) Yahya Sezai Efendi, annesi ise Moralı bir Halveti Şeyhinin kızıdır ve ailenin beşinci çocuğudur.

Eserden Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun karakterine dair şu ifadeleri aktaralım:

Ahmet Hikmet, hayattan zevk alan, zarif, herkese iyilik etmeyi seven, dürüstlüğe önem veren, aşırılıklarından, yabancı hayranlığından, züppelikten nefret eden bir kişidir.

İnce ruhu, disiplinli bir kişi olan Ahmet Hikmet; “…. güzel ve yüksek fikirlerin serseri ruhlarda yaşamayacağına kâil’dir (inanmıştır).

Ona göre “sanatın Valid-i (doğuşu) iyilik ve güzellik olduğuna göre sanatkârın nesci de (dokusu da) fazilet ve ahlak olmalıdır”.

Ahmet Hikmet, dini değerlere son derece saygılı olan, bunun bir hayat biçimi olduğunu savunan ve bunları tatbik etme çabasında olmuştur.

Her zaman aynı fikirleri aynı hisleri taşımış, aynı fikirlerin, aynı hislerin zaferi için tam bir diplomata yakışacak şekilde sarsılma bilmez bir iman ve metanetle çalışmış en kara günlerde bile ruhunu şüphe ve tereddüde ısırtmamış, hülasa daima aynı yolun sebatkâr yolcusu olmuştur.

Eser hakkında: Ötüken Neşriyat; 

0212-251 03 50 www.otuken.com.tr

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23