• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
26 Şubat 2021

Sadettin Ökten ile öteden beriden

Vakti iyi değerlendirdiğimiz günlerde, Sadettin Ökten hocamla bir araya geliriz. Epeyce oldu yine buluşmuştuk.

O günden kalan sohbetini yazmaya fırsat bulamamıştım bugüne nasipmiş. Sadettin hoca, “Yönlendirilmeyen ve yönlendirmeyen kanaat önderlerimizdendir”.

Onun konuştuklarını herkes kendi aklı zaviyesinden ölçer, biçer, tartar, alacağını alır, almayacağını almaz ama mutlaka dinleyende bir iz bırakır.

Sohbetimizin konusu, “Hasedi besleyen kötülüklerin başı ispiyonculuktu”.

İnsan merkezli medeniyetimizin günümüzdeki ilişkilere büyük hasar veren arızalardan birisinin, insanların menfaat ilişkilerine dayalı ispiyonculuk olduğunu söyledi.

Yukarıya (yukarının neresi olduğunu kişilerin idrakine bırakıyor) başarılarla, projelerle, işleriyle gitmeleri gerekenler; maalesef ispiyonlarıyla, birbirlerinin ayaklarını kaydıran söz, fiil ve hareketlerle yaranmaya çalışıyorlar” dedi.

Sadettin hoca, ülkemizin uzak ve yakın tarihini çok iyi bilen bir münevverimizdir. Üstelik yakın tarihin de canlı şahididir.

Bu sebeple gelmiş geçmiş bütün yönetimleri bildiği için Türkiye’nin ilk defa ayağa kalktığını anlatarak şunları kaydetti:

…………………

- Türkiye yeni yeni kendine geliyor. Bütün dünya bu gerçeği istese de istemese de görmekte. Bu yüzden üzerimize geliyorlar. Bu gerçeği bir tek içerideki bazı çevreler görmemek ve anlamamak için direniyorlar.

Değişen dünya içerisinde kendisini güçlendiren bir ülke olduk. Yıllarca bize ders kitaplarımızda “Bizden bir şey olmaz” sloganıyla kıpırdayacak hal bırakmadılar.

Sadece ders kitapları değil, ne yazık ki devlet adamlarımız da “Biz onu yapamayız, biz bunu yapamayız, bizden bir şey olmaz” diye diye memleketi de milleti de karanlığa gömmüşlerdir.

Görüldüğü gibi bizden bir şey oluyormuş. Bizden bir şey olmaz diyenler, şimdi yine hâlâ niye bu kadar büyüdük ve geliştik diye çırpınıp duruyorlar. Bunları görmelisiniz ve anlamalısınız. Bunlarla oyalanır ve engellerini sizler de konuşarak çoğaltır ve üzerinde durursanız, onların haline dönersiniz.

…………….

- Karar veren bir irade var Türkiye’de. Karar vermek için irade şarttır. Karar verememek buhrandır. Karar vermek de yetmez. Verdiğiniz kararı aksiyona geçirmelisiniz.

- Medeniyet tasavvuru bir değerler yumağıdır. Değerler sistemi içerisinde çelişki barındırmaz. Çelişki bulanlar, kendi zihinlerindeki bilgileri gözden geçirmeliler.

- Modernite ve kapitalizm insanlığı taklide zorluyor. Taklitler zamanla inanca dönüşür. Davranışlarımız sahip olduğunuz değerlere göre değil, taklit ettiğimiz şeylere göre değişir.

- İslam dünyası ciddi bir yol ayrımındadır. Ya İslam medeniyetinin öğretilerini yeniden ihya edecekler ya kendi medeniyetlerini inkâr edip batı medeniyetinin içinde boğulduğu kapitalizmin dişlileri arasında bocalayacaklar.

- Bizde eğitimin ana gayesi; oğlum, kızım okusun, çok para kazanacak iş bulsun çerçevelidir.

Oğlunun, kızının ne okuyacağı, nasıl para kazanacağı önemli değil. Yeter ki, çok para kazansın! Sonra”?

…………………

Ezcümle:

Sadettin hocama teşekkür ederim. “Sonra” sorusunun cevabını kişilere bıraktı. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bir düşünen

Elinize sağlık. Sadettin hoca gibi değerlere daha fazla sahip çıkıp fikirlerinden yararlanmalıyız. İnşallah
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23