• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
22 Nisan 2021

Özal ve Erdoğan’ın ortak yönleri

Üç gündür Özal ve Erdoğan üzerine, Özal’ın penceresinden yazıyorum.

Derdi ülkemiz ve milletimiz olanlar; milleti millet, devleti devlet yapan liderlerini hep sahiplenmişlerdir.

Rahmetli Özal çok zor zamanda, vesayetçilerle mafyanın ülkeyi yönettiği bir devirde, istiklal ve istikbal bayrağını alarak yola çıkmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Özal’dan sonra ülkeyi eski haline getirenlerin memleketi ve milleti hallaç pamuğu gibi salladıkları bir dönemde, istiklal ve istikbal bayrağını alıp, “Milli İrade” inancıyla yola çıkmıştır.

Her ikisinin de çok ortak yönleri vardır. Bir kere imanlarını-amentülerini tavizsiz sahiplenmektedirler. Dikkat edilirse partilerden değil, şahıslardan söz ediyorum.

Şimdi Özal’ın bazı özelliklerini, merhumu yakından takip etmiş Mehmet Akyol’un yazdığı; “Beni Çok Ararsınız” kitabından sıralayalım.

Bu kitap Akçağ Yayınlarından çıktı. Son baskısı 2000 yılında yapıldı. Piyasada var mı bilmiyorum ama sahaflarda bulunabilir.

Küçük bir hatırlatma yapayım. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı anlamak ve tanımak isteyen partililerin ve çalışma arkadaşlarının bu kitabı bulup okumalarını tavsiye edelim.

Özal üzerine:

-“En büyük ideali, Türk dünyası ve İslam âlemini bir araya getirip, Türkiye’yi ‘lider ülke’ yapmak ve Avrupa’ya kafa tutmaktı”.

Aynı ideal, Erdoğan’da da var. Zillet ittifakı ile vesayetçi çevreler bu hali bildikleri için ellerinden gelen her türlü çamurluğu yapmıyorlar mı? Geçelim.

-“Türkiye Cumhuriyeti devleti laiktir ama ben laik değilim demişti. Çünkü kişi laik olamazdı. ‘Biz yaparız Allah bilir’ derdi”.

-“Turgut Özal çağımızın vicdanıydı. Alanındaki ilk öncelik ‘insan’dı”.

-“Soylu fikirlerin, soylu inançların, soylu temsilcisi oldu. Bir derviş gönlüne, bir alperen ruhuna sahip bir bilgeydi”.

-“İslam kültürünün engin değerlerini, milletimizin yönetim ve tolerans geleneğini, geleceğin projeksiyonları ile buluşturan bilgeydi”.

-“Değişimcilerle, statükocular arasındaki tayin edici mücadelenin ‘özne’siydi. Toplumun önüne yeni bir siyaset ve hayat projesi koydu”.

-“Risk almasını bilen bir liderdi. Her siyasi denklemin sebep-sonuç ilişkisini sorgulardı. Kendi mazisi, kültürü ve tarih realitesiyle barışık bir toplum hedefliyordu.

-“Kendisini kozasına hapseden toplumumuzun ufkunu açtı, evrensel değerlerle tanıştırdı. Fatih ruhundan Kuvay-ı milliye ruhuna esen tarih cereyanı onun manevi iklimiydi”.

-“Daima zirvede kalmayı, dikta heveslilerine tokat vurmayı ve demokrasi düşmanlarının kafasına inmeye hazır bir tokmak gibiydi”.

-“Manevi nakdi olmayanlar, beynindeki çiti aşamayanlar, ruhunun kandillerini yakamayanlar, nefsine ulvi mücadeleleri teklif edemeyenler, siyasi hafızası mola verenler, politik fikri, rozet ve slogandan ibaret olan popülist halkçılar, çağın tasnif dışı bıraktığı siyasi kanatlar, siyasette kendini anlamaktan çok, karşısındakine çamur atanlar, onun tavrı karşısında tedavülden kalktılar”.

Ezcümle:

-“Hilal’e surat asarken haç’a tebessüm edenlere karşı, Türkiye’nin bir ‘dünya devleti’ olmasını tarihin bir buyruğu sayardı”.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şahika

Rahmetli Özal'ın handikabı, eşinin ve ailesinin bohem yaşantısıydı... Kadın hacıya falan gitti güya, geldi baş açık p......z gibi ben modern hacıyım deyip gezdi... Allah HİDAYET versin ne diyelim....
 • Yanıtla

Bence

.......
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23