• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
23 Kasım 2020

Ötüken Neşriyat’tan son çıkanlar

Ötüken Neşriyat hız kesmeden kitap yayıncılığına devam ediyor ve tarihimizin, kültürümüzün, medeniyetimizin görülmeyenlerini, bilinmeyenlerini günümüze taşıyarak kitapseverlerle buluşturuyor.

Biz de bu eserlerden üçünden söz etmek istiyoruz.

“Bir Pencere İki Manzara” isimli eseri Faysal Mayak kaleme almış. Kitap altı bölümden oluşmakta!

İsmail Hakkı Bey’in hayatını ele alan ilk bölümünden sonra İkinci Meşrutiyet’in ilanı, Bosna-Hersek’in Avusturya’yı ilhakı, Arnavutluk hadiseleri, Amerikan seçimleri, İspanya’daki anarşist eylemler, Fas krizi, Trablusgarp ve Balkan Savaşları, Mebusan ve Ayan meclislerinin Kanunuesasi çerçevesinde değerlendirilmesi de beş bölümde anlatılmakta.

İsmail Hakkı Bey’in Tanin Yazıları, “Bir Pencere İki Manzara” ile 1908-1913 yıllarının en detaylı değerlendirmeleri, tarih literatürümüze kazandırılmış.

İkinci eser ise yıllardır Türk dünyasının içini acıtan ve çaresizlikler içerisinde nice zalimlikleri seyrettiğimiz Doğu Türkistan tarihini anlatmakta.

Yakub Bey ve Kaşgar Hanlığı” isimli kitabın yazarı Serhat Doğan.

Eserde, Doğu Türkistan’ın ikinci defa Çin esaretine girmeden önce bağımsız olarak geçirdiği 13 yıl içerisinde, Yakub Bey’in verdiği mücadele ile ortaya çıkan siyasi yapı teferruatlı olarak incelenmiş.

Kaşgar Hanlığının askeri, iktisadi ve kültürel bakımdan ne durumda olduğu akıcı bir üslupla anlatılmış.

Türkiye’den dört bin kilometre uzaklıkta ata mekân Doğu Türkistan topraklarında 1864-1877 döneminde hüküm süren Kaşgarya Hanlığı; Osmanlı’nın uzak Asya’daki son sınırını teşkil etmiş olmasının ötesinde, bütün Türkistan coğrafyasında bağımsız devlet olma, hür yaşama bilincinin de yayılmasına vesile olmuştur.

Yazarın ifadesiyle bu eser, Kaşgarya Hanlığı kurucusu Atalık Gazi Yakub Han Bedevlet hakkında, Türkiye’de neşredilmiş ilk kitap özelliğini taşımaktadır.

Çin ve Rusya gibi iki deve karşı Yakub Han’ın 13 yıl gibi uzun bir süre direnişinin hikâyesi, Rus ve Çin’in onu yok etmek için sergilediği oyunlar, iç çekişmeler, bir film sahnesindeymiş gibi okunacaktır.

İçimdeki Yılkı Atları adlı eserin yazarı ise Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz.

“Dışımdan kendi kendime konuşursam deli, içimden konuşursam belki de “Bir şey biliyor ki susuyor” deyip akıllı bileceklerdi beni” diyen Yavuz, sözün gerisini şöyle getiriyor:

“Kendi kendime yaptığım konuşmalarımı yazarsam ne derler diye çok düşündüm. Gönlümdekileri, gece uykumu bölen düşünceleri, yolda aklıma gelenleri, kendi kendime sorduğum ama cevaplarını bulamadığım sorularımı buraya dökmeye çalıştım.

Hayalleri olmadan, insan ne işe yarar? Hayallerimi, yani yılkıya saldığım atları geri çağırmayı istiyorum. O atlar gibi hayalleri de kendi başlarına dağlarda, bayırlarda ölmeye terk etmemeli.

Benim bahçemde yaşayıp vakti gelince ölmeli. Ama geri çağırsam da dönmüyor hepsi yılkıdan. “Vakit geçti.” diyor kimisi”.

Evet, yazarın da dediği gibi vakit geçmeden okumalı.

………………..

Eserler hakkında: Ötüken Neşriyat; 

0212-251 03 50 [email protected]

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23