• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
19 Nisan 2021

Osman Turan Külliyatı

Büyük milletlerin, büyük mütefekkirleri, münevverleri, önderleri; milletine yabancılaşmadan, irfan kültürü içerisinde yetişerek bu toprakların mimarı olurlar.

İşte Prof. Dr. Osman Turan bunlardan birisidir. Selçuklu tarihinin kuruculuğu başta olmak üzere Osmanlı ve yakın tarihin araştırıcısı ve yazıcısı olarak tarihimize, medeniyetimize, kültürel değerlerimize sahip çıkarak, vazifesini ifa etmiş abide bir şahsiyettir.

Bu hafta tanıtacağımız kitaplar, Ötüken Neşriyattan. Ötüken, Pof. Dr. Osman Turan külliyatını hazırlıyor.

Dört ciltten ibaret külliyatın ilk ikisi çıkmış. Diğer üçüncü ve dördüncü ciltlerin hazırlığı ise sürmekteymiş.

“Makaleler 1 ve 2” adıyla yayınlanan kitaplarda; unuttuğumuz, bilmediğimiz veya hasıraltı edilmiş bilgi, belge ve dokümanlar gün yüzüne çıkarılmış.

Merhum Osman Turan’ın hayat hikâyesi, resmi ideolojinin halkımıza ve ülkemize yabancılaştırma baskılarına karşı, yerli ve milli kalabilmek için verdiği mücadelesi başlı başına bir yakın tarih belgeselidir.

İlk cildin önsözünde külliyat hakkında şu bilgiler veriliyor.

“Türk İlminin Abidesi: Prof. Dr. Osman Turan’ın hayatını, bütün makalelerini ve bütün yazılarını ihtiva eden bu külliyat, bilhassa Osman Turan’ın üslubuna, diline ve mefkûresine büyük bir hassasiyet gösterilerek ve içeriklere uygun başlıklar altında dört cilt olarak tanzim edilmiştir.

“Makaleler 1” başlıklı birinci ciltte ilk olarak, tarihçi kimliğiyle Osman Turan’ın hayatı, ailesi, yetiştiği çevresi, lise yılları, ilmi ve mefkurevi hüviyeti, kazandığı DTCF yıllarıyla II.Cihan Harbi bunalımındaki Türk efkârıumumiyesine Türklüğün cihanşümul mefkûresi ve nizam-ı âlem davasıyla genç dimağları diri tutmaya çalışması, daha ilmi yardımcılığı yıllarında bu mefkûre uğruna defalarca yargılanması, hatta üniversiteden uzaklaştırılması, profesörlük yıllarındaki çalışmalarıyla, milletvekilliği sonrasında kaleme aldığı abidevi eserleri ele alınmıştır.

“Makaleler 1” “Türk Tarihi Araştırmaları” başlığı altında 31 adet makale, “Abide Şahsiyetler” başlığı altında 10 adet makale ve İlmi Münakaşalar başlığı altında 10 adet makale olmak üzere toplam 51 adet makaleye yer verilmiştir.

“Makaleler II” başlığı altında hazırladığımız ikinci ciltte, 33 adet makale derç edilmiştir. İsminden de anlaşılacağı üzere Osman Turan’ın esas ihtisas sahasını teşkil eden Büyük Selçuklu ve bilhassa Türkiye Selçukluları Devleti’nin siyasi, içtimai ve iktisadi tarihi; bunun yanı sıra bugün dahi varlığını muhafaza eden Türk-İslam medeniyetinin en güzel abidelerini ihtiva eden vakfiyelere, kervansaraylara ve bu vakfiyelerin Farsça metinleriyle tercümelerine yer verilmiştir”.

Ezcümle:

Evet, üçüncü ve dördüncü ciltler çıktığında onlardan da söz ederiz İnşaallah.

Kendi tarihimizi, medeniyetimizi, kültürümüzü, kendisini bu topraklara ve millete ait hisseden kendi insanımızdan okumadığımız ve okuduklarımızı milli ülküler haline getirmedikçe, zihnimizin yabancılaşmasının önüne geçemeyiz.  

Kaybettiklerimizi yeniden kazanmadan, yarınlarımıza yabancılaşarak uyanmaktan kurtulamayız vesselam.

Eserler hakkında: Ötüken Neşriyat; 

0212-251 03 50 www.otuken.com.tr

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

o dönemin ezip geçmediği adam kaç kişi?

"Din ne kadar yüce bir duyguysa, laiklik de öyle yücedir" düşüncesiyle bir çuval inciri berbat etmiş bir zat idi. Halbuki İslami değerleri müdafaa ederdi, din kurumlarını korur savunurdu. Ama adam diye sarılacağımız adam bile bu kadardı işte..
 • Yanıtla

Şemsettin. Ünsal

Türkiye. Cumhuriyetini. Refaha. Yoneltmek. İçin. ÇALIŞANLAR. Ya. Trafik. Kazasından. Yada. Ucak. Kazasından. Yada. Zehirlenmekten. Gidiyor
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23