• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
07 Aralık 2020

Nebevi İkram Sahabe-i Kiram

Bu haftaki eserimiz; “Nebevi İkram Sahabe-i Kiram” ismini taşıyor. Hacmi küçük lakin içeriği bir ansiklopediyi dolduracak kadar özetlenmiş bir kitap.

Eseri kaleme alanlar, Hüseyin Örsin ve Osman Egin. Osman Egin hocayı TRT’de Ramazan ayında yayınlanan Kur’an-ı Kerim Okuma programlarından tanırsınız.

Ekranlardan tanıdığımız Osman Egin, söz konusu dini bilgiler olunca, Hak ve hakikatin söyledikleri dışında kelam etmediği gibi insanları da lafa boğmaz.

Bu sebeple konuşmalarını severek dinlerim, bu kitabını da zevkle okudum. Maalesef bizde dini anlatanlar, çok konuşunca çok anlaşılacağını sanmaktalar.

Oysa bir insanın bir insanı dinleme süresi 18 dakikadır. Bu süreden sonra kulağa giren her söz, kişileri başka yerlere götürür ve zihinde farklı seyahatlere çıkarır.

Osman hoca bu anlamda söyleyeceği her şeyi dikkatle söylüyor. Kitapta da diyeceklerini arkadaşıyla birlikte az ve öz demişler. Geçelim.

Eserin önsözünde kitabın özeti verilmiş. Şöyle deniliyor:

“Özellikle dine dair olumlu örneklik sorusunun gündemden düşmediği bir dönemde, sahabe örnekliğiyle buluşmak, kendimizle yüzleşme ve hesaplaşma adına bize imkân sunacaktır.

Zira temessül (özümsenmemiş-içselleştirilmemiş, yaşanmamış H.Ö) edilmemiş bir dinin temsili, temsili olmayan bir dinin de tebliği anlamlı olmayacaktır”.

Burada araya girmem lazım. Söz konusu ifadeler çok önemli bir tespittir. Ekranları nice hocalar doldurmaktalar ve devamlı konuşmaktalar.

Eğer konuşanların önemli bir kısmı, söylediklerini yaşasalar, inanın hiçbir tartışma programına çıkmazlar.

Çünkü dinin öne çekildiği yahut malzeme olarak kullanıldığı programlar, dinin özüne uygun icra edilmediği için magazinleşmekte ve bir faydası da olmamaktadır. Geçelim.

Kitabın bütünü Peygamber Efendimizin sahabeleri yetiştirme metodunu anlatmaktadır. Dünyaya ve ahirete dayalı bir öğretim metodu işlenmiş.

Sahabenin ve insan olmanın temel özellikleri olan “Sadakat”, “Teslimiyet” ve “Fedakârlık” kavramlarının odağında hazırlanan eser, başkalarını düzeltmek yerine sadece kendisini sigaya çekecekler için harika örneklerle dolu.

Kitabın girişinde şu ifadeler yer alıyor:

“Âlemin merkezinde insan vardır. Nitekim geleneğimizde insan, âlem-i suğra yani küçük âlem olarak nitelenmiştir. Dolayısıyla âlem rengini içindeki insandan alır.

İmam Maturidi (r.a.) Hud Suresi 61. ayeti tefsir ederken insanın merkezi rolünü vurgular ve şu ifadeyi nakleder:

-“Allah (cc) sizi, hem ebedi hayatınız ve hem buradaki hayatınız için yeryüzünün mimarları olarak yaratmıştır”.

Eserde; Peygamberimiz (s.a.v.)’in insan yetiştirme örnekliği; tam bir bilgi, bilinç ve ahlak üzerinde şekillenmiş ve can alıcı ikazlar yapılmıştır. O ikazlardan birisi şöyledir:

“Dünyevi menfaat için sadakat gösterenlere, Allah’ın (cc) kıyamet günü itibar etmeyeceği hatırlatılmıştır”.

Ezcümle Osman Egin’den:

“Rabbim hakikati söylerken kekelemekten, yaşarken lekelemekten bizleri korusun. 

Eser hakkında: Buhara Yayınları: www.buharakitap.com / [email protected]

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Belediyeler İstanbula tarihi surların etrafındaki binaları yıkıyor, tam surların dibine bina kuruyor, yapıyor.! Tarihi koruyacağız diye kentsel dönüşümün önüne yüksek kat yapamayız diyerek belediye dönüşüme engel oluyor. Kábe nin yönetimi Türkiye zihniyetinde olsa üç milyon değil de 300 bin kişiye haç imkanı tanırdı. Topkapi daki sur üzerine çıkın resim çekin levent binaları cam gibi ortada
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23