• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
03 Ağustos 2020

Muhammed Hamidullah Kitabı

Bayramın son günündeyiz. Tekrar hayırlı bayramlar.

Bu haftaki kitap tanıtımımızda, Muhammed Hamidullah’ın hayatının ve eserlerinin tanıtıldığı bir eser var.

Ketebe Yayınlarından çıkan eserin üst başlığı, “Muhammed Hamidullah”, alt başlığı ise -Modern Bir Müslüman Âlimin İlmi Portresi- ismini taşımakta.

Siyer-i Nebi ve İslam Tarihi hocası Abdülkadir Macit’in kaleme aldığı eser, Muhammed Hamidullah’ın hayatını, düşüncesinin gelişimini, özellikle İslam ilimleri ve tarih alanlarındaki metodolojisiyle, din ve nübüvvet anlayışını, İslam iktisadı anlayışını, yönetim ve hilafet anlayışlarını içermektedir.

Ayrıca İslam düşüncesinin en önemli konuları olan İttihad-ı İslam düşüncesinin de önemli konuları olan İttihad-ı İslam, içtihat, tecdit ve ıslah, Kur’an ve sünnet, gelenek, mezhepler, tasavvuf gibi meselelere yönelik Hamidullah’ın bakış açısını ortaya koymaktadır.

…………………

Eser, günümüzde bir Müslüman âlimin kim olduğu ve nasıl olması gerektiği sorusuna Muhammed Hamidullah ismi örnek gösterilerek şöyle denilmektedir:

-“Zira o, modern düşünce ile varlığa, bilgiye, değere, insana, âleme ve yaratıcıya yönelik parçalanan fikriyattan ancak İslam’ın ortaya koyduğu bütünselliğin kuşanılması ile kurtuluşa erileceğini söylemektedir.

Bu hususta modernitenin hayatın bütün unsurlarına yönelik parçalayıcı ve tahrik edici saldırısı karşısında, İslam’ın bunları ahenkli bir şekilde bir arada tutan bütünselliği ile cevap oluşturmaya çalışmaktadır.

Bu maksatla siyaset ve idareden iktisada, İslam ilimlerinden tarihe ve coğrafyaya, hukuktan dinler tarihine, yönetimden uluslararası ilişkilere kadar İslam’a dayalı bir cevap üretmeye yoğunlaşmıştır”.

………………

Kitabın odağında, Hamidullah’ın İslam’da yönetim, idare ve siyaset meselesini ele alırken, bu meselenin ilkelerine ve şekil örneklerine dair açıklamalar da yer almaktadır.

İbadetlerin şekilsel özellikleri ile mana özelliklerini aynı anda anlamaya dayalı algılama oluşturmaya çabaladığını, iktisadi olarak İslam’ın kâr ile infakı, serbestlik ile zorunluluğu, ticaret ile bölüştürmeyi bir arada tutan, mikro ile makro iktisat arasındaki ahengi yakalayan yapısını ortaya koymaktadır. 

…………….

Sözün burasında rahmet dileyerek Hamidullah’ın hayatından kısa bir bölüm sunalım:

Hint coğrafyasının en önemli İslam âlimlerinden, hukukçu ve tarihçilerinden birisi olan Muhammed Hamidullah’ın dünyaya geldiği tarih, son asırda Hindistan’da hükümran olan Babürlüler’in çöküşüyle birlikte, Hint Müslümanlarının yönetimden uzaklaştırıldığı ve Hint coğrafyasındaki toprakların neredeyse tamamının İngiliz işgaline maruz kaldığı bir zaman dilimidir.

Neredeyse Batı dışı tüm toplumların işgal yaşadığı bu zaman diliminde Hamidullah, ömrünün sonuna kadar “Vatansız” (Haymatlos) sıfatıyla özel olarak Haydarabad’ın, esasında bütün Müslümanların ve insanlığın bağımsızlığı için mücadelesini sürdürmüştür.

……………….

Ezcümle:

Eserin yazarının da ifade ettiği gibi “Hamidullah’ın tarihin nabzını tutan birisi olarak ifade edilmesi mübalağa değildir. İslam ülkelerinin önünü açan bir vazife üstlenmiştir.

Kitap hakkında: Ketebe Yayınları; 

0212-612 29 30 

e-mail: [email protected] 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nereden çıktı bu?

Hamidullah sapıktır. Bir sapığı yüceltmek sizin göreviniz olmamalıydı diye düşünüyorum.
 • Yanıtla

Mehmet

Kardeşim bu kitabı methetmek sanamı düştü  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı