• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
08 Ocak 2021

Mezara insan gibi girmek

“Evladım, kabre insan olarak giriniz”. Mahmud Sami Hz.leri.

Bir insanın yeryüzünde başına gelebilecek en büyük musibet, idrak damarlarını hercümerç etmesi ve zihninin felce uğradığını anlayamamasıdır.

Memleketimizde öyle kimseler var ki, birçoğu da maalesef siyasi cephelerde bulunmaktalar, hırs, kin ve öfkeleri sebebiyle kendilerini inkâr ettiklerini görememe hastalığına duçar olmuşlardır.

Muhalefet cephesi bu hastalıkların fıkır fıkır kaynadığı yerdir. Tek kişilik parti bile iktidar olacağına inanır, halkı da inandırmaya çalışır.

Burada sözü ünlü halk ozanımız Âşık Mahzuni söylemelidir:

Ey erenler bir kâmile danıştım

Er olana edep erkân hoşumuş

Kalırsa dünyada insanlık kalır

Kuru hayal fani dünya boşumuş

Vefasız tabipten derman olur mu

Ufacık pınardan Ceyhan olur mu

Ta ezelden karga şahan olur mu

Âdem aslı asıllara başımış.

Mahzuni Şerif’in sözlerini anlamak da tabii bir irfan işidir. İrfanını kaybedenler, inkârlarının kucağında oyuncak olurlar. İrfanı olmayanın edebi hayâsı olmaz imiş.

Böylelerinin içlerinde sonsuz bir boşluk oluşur. Bu boşlukta sarhoş gibi dolaşır ve önlerine gelen her şeye zarar verirlermiş.

Günümüzdeki muhalefetin irisinden bitine kadar pek çoğunda böyle nice hastalıklar görülmektedir.

Bu hale düşmelerinin sebebi ise dün inandıklarına bugün sırtlarını dönmeleridir. Sırtlarını Hakk’a dayamayanlar halkın önünde rezil olurlar.

İnsan olan odur ki, önce insan olma mensubiyetinin kıymetini bilmeli ve insan olmanın, insan yaratılmanın gereği, yaratana karşı sorumluluk sahibi olabilmelidir.

Hiçbir insan değerli bulduğu şeye hakaret etmez. Düne kadar aynı inanç çerçevesinde birlikte hareket ettiği insanlara hakaret etmek için şirk ve inkârcılarla birlikte hareket etmez.

Siyasi, ekonomik veya makam, mevki, parti ve benzeri ayrılıklar sebebiyle mensubiyetini aşağılayanlar, kendilerini aşağıladıklarını fark edemeyecek kadar zavallı duruma düşer ve işin garibi zavallı hallerini başarı kabul ederler.

•••

Bir insan ait olduğu değer yargılarını kaybetmeyi göze alarak hareket ediyorsa, düne kadar savunduğu tüm değer yargılarını aşağılamaktan asla çekinmez.

Bu hal onun tıynetinin gereğidir ve esas kimliği, kişiliği ortaya çıkmış olur. Şimdiye kadar sergilediği kimlik ve kişiliğini, elde etmek istediği ama edemediği dünyalıkları için kullanmış demektir.

İstikameti olmayan hiçbir doğruluk ve iyilik, tek başına bir anlam ifade etmez. Böyle bir anlayış, taşıma suyla değirmen döner iddiasında bulunma acizliğinden ibarettir.

Yine bu tür kimseler; söyledikleri, faaliyetleri, aidiyet duydukları, değer yargılarına dair bir istikamet taşımıyor ve bunu da açıkça ilan ediyorlarsa, bu hal kendilerine ve inançlarına güvenmemeleri ve inanmamaları sebebiyledir. Galiba münafıklık böyle bir şeydir.

Siyasette böyle kimseler, topluma zarar vermek ve ülkeyi aşağı çekmekle vazifelendirilmiş kişi ve kişilerdir. Muhalefetin bugünkü hali böyledir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şahika

Muhalefettin inandıkları Hakk'mıydı ki, Hakk'a inanan insan Müslümanlara onca ezayı cefayı yapmazlardı. Biz nasıl çökmemişiz bu da bir mucize başa geçenlerin çoğu Mason'muş, Şimdikilerin de aynı olmadıkları ne malum, bilhassa da İstanbul sözleşmesiyle ilgili durumdan sonra...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23