• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
12 Nisan 2021

Kur’an’da Toplumsal Çöküş

Bu hafta tanıtacağımız eser, “İnsan Yayınlarından” çıkan “Kur’an’da Toplumsal Çöküş” isimli kitap. Müellifi, İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Ejder Okumuş.

İnsanlık tarihi toplumsal çöküşlerle doludur. Helak olan toplumları bilmeyen yoktur. Her dinden-ırktan-dilden millet, helak olan toplumları bilir ama pek üstlerine almazlar.

Yani onlar helak olacak işler yapmışlardır, çöküş yaşayacak işler yapmışlardır. Oysa sanki bugünkü toplumlar, onlara benzediklerini göremedikleri için helak olmayacakmış gibi garip bir özgüvene sahipler.

Hâlbuki toplumsal çöküşü yaşayan o toplumlar da dinleri başta olmak üzere yaratılış fıtratlarına ters düşen pek çok yanlışı yaşamakta ısrar ettikleri ve hayat biçimi, inanç biçimi haline getirdikleri için kendi kendilerinin imhasını hazırlamışlardır.

Günümüzdeki milletlere ve memleketlere baktığımızda da “Görünen köyün ırağı olmaz” sözünde olduğu gibi geçmişte helak olan toplumların uğradığı akıbete doğru gidildiğini görmemek ve bilmemek için üç maymun sahnelenmekte ve oynanmaktadır.

Batılı ülkeler başta olmak üzere onların uydusu haline gelmiş pek çok Müslüman ülkede yaşanan “anomi, (fertlerin ailesinden ve toplumundan uzaklaşması, kopması, güven kaybı) “sapma”, “yabancılaşma”, “çözülme”, “dünyevileşme”, “ölümü yenme”, “ölmeye direnme” gibi ruhta ve bedende meydana gelen hastalıkların her biri, çözülmeye yol açan sebeplerdir.

İnanmayanları bilemem ama inananlara göre Kur’an-ı Kerim; insanlığın huzur, güven ve istikrar içerisinde yaşanması için yol haritasını belirlemiş ve bu haritaya göre yaşanmadığı takdirde, insanların kendi elleriyle kendi helaklerini sağlayacaklarını söylemiş.

Burada sözü kitabın yazarı ve konunun uzmanı Ejder Okumuş’a bırakalım.

“Bu çalışmamızda toplumsal çöküş konusunun dinlerin ve kutsal kitapların, toplumların ve araştırmacıların büyük ilgi odağı olduğu gerçeğini hesaba katarak, İslam dininin kutsal kitabı ve Müslümanların temel referansı olan Kur’an’a göre toplumsal çöküş olgusunu, din sosyolojisinin sınırları içerisinde araştırmayı amaçladık.

Kur’an’ın birçok ayet ve surede toplumlara hitap etmesi, geçmişte yaşamış birçok toplumdan örnekler vererek insanlara ibret sahnesi sunması ve bunları anlatırken de genellikle toplumların helakine neden olan hususlar üzerinde ısrarla durması, konumuzun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

İnsanlar kendi iradeleriyle çöküş şartlarını ve nedenlerini oluşturduktan sonra Allah sünneti gereği çöküşü gerçekleştirmektedir.

Kur’an, çöküş nedenlerini açıklayarak yaşayan ve yaşayacak olan toplumların aynı yanlışlara düşmemelerini ve dolayısıyla çöküşten kurtulmalarını istemektedir”.

Ezcümle:

Kur’an, insanoğlu başta olmak üzere yerde ve gökte bütün bir kâinatta bulunan tüm canlı varlıklara dosttur. Çünkü sınırsız kâinatın yaratıcısı-sahibi tek olan Allah’tır.

Bu sebeple Kur’an’ın hedefi; teorik bir takım bilgiler sunmak değil, birey ve toplumları, yaratılış fıtratlarına uygun istikamete davet ve ıslah etmektir.

Eser hakkında: İnsan Yayınları; 0212- 249 55 55 www.insanyayinlari.com.tr

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kitabın yazarina

Ejder beye sormak isterdim Ejder içeceği içen idarecilerin sefalet içindeki halkı taklidi dindarlıkla çöküşten nasıl kurtulur diye??
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23