• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
20 Ekim 2020

Kıbrıs’a Anadolu’dan bakmak

Kuzey Kıbrıs’a Anadolu’dan bakınca Türkiye ile bütünleşmiş olarak görülür. Kuzey Kıbrıs Türkiye, Türkiye Kuzey Kıbrıs demektir.

Kim nereden nasıl bakarsa baksın, ister siyasi, ister ekonomik, ister tarihi açıdan nasıl değerlendirirse değerlendirsin, Anadolu’nun bakışı bütün bunların üzerindedir ve Kuzey Kıbrıs, Türkiye’mizin ayrılmaz parçasıdır.

Memleketimizin hemen her köşesinde 1974 Kıbrıs savaşından gazilerimiz ve şehitlerimiz vardır. Anadolu Kıbrıs’a, gazilerimizin ve şehitlerimizin gözüyle bakar.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin varlığı ve bağımsızlığı, Türkiye ile birlikte hareket etmesi, bir ve beraber olması, her iki devletin de bağımsızlığının vazgeçilmezidir.

Bu vazgeçilmezliğin üzerine oynanan oyunlar, Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve hükümetin dirayetli duruşu ve Kıbrıs halkının sağduyulu kararıyla Cumhurbaşkanlığı seçimiyle bozulmuş ve yeniden Kuzey Kıbrıs’a sahip çıkılmıştır.

Anadolu’nun bakışıyla Mustafa Akıncı denilen şahıs, CHP ve HDP karışımı bir kimseydi ve tekrar seçimi kazansaydı, ülkemiz ve Kıbrıs’ta problemler doğacaktı.

Çünkü bu malum kişi, Türkiye’den nefret eden bir kimseydi. Rum yanlısı olduğu, terör örgütlerine sempati beslediği, hatta onları savunduğu bilinmekteydi.

Aklıselimin sahip olduğu seçimde Ersin Tatar’ın seçilmesi, milliyetçi ve muhafazakâr bir çizgide olması, Anadolu’da büyük bir sevinçle karşılandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin, Türkiye’den kopartılmak istendiğini bilmeyen yoktur ve bu iş Mustafa Akıncı’ya ihale edilmişti.

Yunanlılara, Rum kesimine kafa tutması gerekirken, Türkiye’ye kafa tutuyordu. CHP ve HDP ile ittifak ediyordu.

Kıbrıs’ta şehit olmuş, gazi olmuş yüzlerce Mehmetçik, Mustafa Akıncı yeniden Kıbrıs’ı Rumlara yahut İngilizlere peşkeş çeksin diye şehit ve gazi olmamıştı.

İngilizler demişken bir hakikatin altını çizelim. İngiltere Kıbrıs üzerindeki emellerinden asla vazgeçmiş değildir.

Yunanlılar yahut Rumlar, İngilizlerin yönetiminde hareket etmektedirler. Mustafa Akıncı da Kıbrıs’tan çok İngilizlere hizmet etmiştir.

Gençlerimizi bilmem ama yaş ortalaması 40’ın üzerinde olan her aklıselim sahibi insanımız ne zaman İngiltere’nin adını duysa, içinde kekremsi bir bulantı olur.

Çünkü İngilizler sadece Osmanlı ve bugünkü sınırlarımız içerisinde değil, Afrika, Ön Asya (Ortadoğu) ve Balkanlar’daki tüm musibetlerin başını çekmiştir.

Söz İngilizlerden açılmışken, bir tespiti paylaşalım. Geçtiğimiz 18 Ekim’de kaybettiğimiz merhum Nuri Pakdil, İngilizler için şöyle der:

-“İngiltere, evrensel konumumuzu parçalayıp, Osmanlı Devleti’ni paylaşmak isteyenlerin başında yer almıştı. Darası alınmamış bir hüküm olarak; İngiliz’in yurdu; ‘nifak’ çıkaracağı her yerdir.

Osmanlı Devleti, dünyanın dengesini sağlıyordu. Bu denge bozulmadıkça, Avrupa devletleri, Doğu’nun, Ortadoğu’nun Afrika’nın kaynaklarını rahatlıkla sömüremeyeceklerdi.

Bunun için İngilizler, Fransızlar, Ruslar, Almanlar az mı oyun ettiler bize? Öbürlerinin bunlardan geri kalan yanları mı vardı? Ya epey bir süredir Amerika’nın oyunları”?

Ezcümle:

Kuzey Kıbrıs 550 yıllık tarihinden ve kültüründen koparılmak isteniyordu. Şükürler olsun ki, olmadı. Ersin Tatar’a Anadolu’dan destek ve selamlar var.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Alkan

NATO kafa NATO mermer kişiliğinde olanlar nerden bile bilirlerdiki anan pilavını Rum tarafı referandumla ter edeceğini sizler degil miydiniz anman pilavını savunanların peşinden koşanlar Allahtan Rumlar anan pilavını ter ettiyse Kıbrıs elimizde kaldı
 • Yanıtla

Saban

Hüseyin bey hala rum asigi ingiliz asigi kibrista cok fazla insan var secimde bunu gorduk nerdeyse oylamanin yarisina yakinlar onun icin kibrisa turkler tasinmali ve cogunluk bizi destekleyenlerde olmali butceden para veriyoruz askeri anlamda rumlardan koruyoruz bunun icin onlemimizi almaliyiz ingilizler adada nasil turk nufusunu azalttiysa bizde arttirmali bu oyunu bozmaliyiz yoksa her secimde kibristan bir hdp çıkacakmı diye hop oturup hop kalkmamaliyiz karabagda kactane su anda azeri var hain ermeni karabaga ozerklik taniyalim diyor cunku azeri kardeslerimiz oradan suruldu ermeni nufusu var orada
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23