• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
14 Eylül 2020

Kaygı Çağı

Bu haftaki kitabımız, Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kemal Sayar’ın editörlüğünde hazırlanan “Kaygı Çağı” adını taşıyor. Eser Kapı Yayınlarından çıkmış.

Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi Covid-19’dan daha tehlikeli olan “kaygı ve endişelerin” nasıl giderileceği üzerinde durulmuş.

Kitaba yazılarıyla katkı sunan yazarlar.

“Yepyeni Bir Dünyada Yaşarken Gezegenimize Pandemi Çarptı” başlığıyla, Prof. Dr. Erol Göka. “Covid-19 Kaygısı ve Travması” adıyla, Prof. Dr. M. Hakan Türkçapar. “Zor Günler İçin Salgın Günlerinde Anlamlı Yaşam Kılavuzu” ismiyle, Doç. Dr. K. Fatih Yavuz. “Koronavirüs Zamanında Psikolojik Dayanıklılığımız” adıyla, Dr. Mehmet Dinç. “Salgın Bize Neyi Öğretiyor” başlığı ile Prof. Dr. Kemal Sayar. “Güvenli Bir Mesafeden Bağlanmanın -Güçlü Yönlerimize Dayanan- 100 Yolu” başlığı ile Prof. Dr. Tayyab Raşhid (Pakistanlı). Ve “Salgınların Kültürel Tarihi” adıyla da Avukat Zübeyde Çakır kitaba konuk olmuşlar.

“İşi ehline, sözü bilene bırakmalı” der erenler, biz de bu hatırlamaya uyarak sözü eserin editörüne havale edelim:

“…. Dünyayı sarsan bu yeni gerçeklik karşısında ya onu kabullenecek ve onunla başa çıkmaya çalışacağız ya da inkâr edecek ve var olan gerçekliği reddedeceğiz.

Gerçeğe yüzümüzü çevirmek gibi ezeli bir itiyadımız var. Gerçek karşısında büyüklenmek; “bana bir şey olmaz’ demek, tam bir kaçış stratejisidir.

Acı ve endişeye karşı koymak için kendimizi dev aynasında görebilir, yara almayacağımıza dair kendimize sahte güvenceler verebilir, kendimizi kandırmanın derin cehennemine yuvarlanabiliriz.

Ama hayır, gözlerimizi ve ruhumuzu dört açmamız gereken bir zaman diliminden geçiyoruz. Belki yeni bir geleceğin şekillendiği tarihsel bir dönüm noktasında bulunuyoruz.

Yüzyılda bir gelecek kadar önemli bir salgınla karşı karşıyayız ve kafamızı kuma gömerek ondan kurtulamayız.

Hayati uyarıları dikkate almamak, tedbirleri küçük görmek ve bu konularda lakayt davranmak, bizi hayatla ölüm arasındaki o gri bölgeye bırakabilir”.

“Peki, nasıl düşünmeliyim” sorusunun cevabına Kemal hocadan devam edelim:

“Gerçeklik tehlikeler içeriyor ve beni incitme potansiyeline sahip ama yine de ben bununla başa çıkabilirim. Gerçekliğin bu değişen yüzüne açığım, tevazu içinde onu kabulleniyor ve sorumluluk üstleniyorum.

Neyi yapmam gerektiğini, neyi değiştirebileceğimi ve neyi değiştiremeyeceğimi biliyorum. Bu hengâmede dik durmam, geleceğe umutla bakmam ve içimin kaygı dolu uğultularını bastırmam gerekiyor.

Kaygı ve korku bana öğretmeli, beni büyütmeli. Elimden gelenin en iyisini yapacak ve tedbirimi alacak, bu selin beni sürüklemesine izin vermeyeceğim.

Tutunacağım bir yer var. Kendi gayret ve irademle elimden gelenin en iyisini yapacağım”.

Ezcümle:

Kaygı ve endişe seline kapılmış insanlarımızın duygu yaralarını tedavi edecek daha nice yararlı bilgilerle dolu bir eser.

Kapı Yayınları: 0212-513 34 20-21

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

atatürkçü darbeler

emin çölaşan 12 eylül' de girdiği mamak cezaevini anlatmış; tam bir dehşet; hayır içerdeki manzarayı demiyorum: darbeyi yapan atatürkçü kemalist evren, içerdekiler: atatürkçü kemalist namık kemal zeybek ve diğer uçtaki atatürkçü kemalist doğu perinçek! Öyle ki zeybek atatürk' e tapar; perinçek ise her seçimde atatürk' ün askerleriyiz diye gezen otobüs dolandırır sokaklarda! İkisi içerde biri dışarda olan bu Evren, Perinçek, Zeybek diferansiyel denklemine bakarak atatürkçülüğün ne olduğunu anlayan bi anlatsa bize be!
 • Yanıtla

ihtiyar

Bize bu bilgileri verecek olan bahsettiginiz degerli hocalarimizin önünde saygi ile egiliyorum  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23