• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
23 Şubat 2021

İstanbul Şehrengizi

Üsküdar, bir ulu rüyayı görenler şehri!

Seni gıptayla hatırlar vatanın her şehri,

Hepsi der: “Hangi şehir görmüş onun gördüğünü?

Bizim İstanbul’u fethettiğimiz mutlu günü”!

Yukarıdaki Yahya Kemal’e ait dörtlük, bu hafta tanıtacağımız kitaptan. “İstanbul Şehrengizi” isimli eserin yazarı, Mehmet Kamil Berse.

İstanbul başta olmak üzere ülkemizin ve dünyanın şehir ve kültürlerini, “kültür edebi” içerisinde anlatan “Şehir ve Kültür” dergisinin de sahipliğini yürüten Mehmet Kamil Berse, aynı zamanda İstanbul’un en eski yayıncılarındandır.

Kalem Kitabevi olarak İstanbul’un hatta bütün Türkiye’nin yakın geçmişine şahitlik eden kitabevi, aynı zamanda bir dergâh, tekke, zaviye olarak da vazife görmüştür.

Böylesine büyük bir kültür hazinesi içerisinde yetişen Mehmet Kamil Berse, dinlediklerini, gördüklerini ve bizzat yaşadıklarını kaleme alarak, farklı bir İstanbul tarihi ortaya çıkarmış.

İstanbul’u tanıyan, bilen, gören, geçici veya ikamet eden her insanımızın bir “Ah İstanbul” deyişi vardır.

İşte o deyişin “yerli ve milli İstanbul’u” bu kitapta toplanmış. Kitaplara, gazetelere, dergilere yansımamış ilginç bir yakın tarih kitabı olmuş.

Bir İstanbul beyefendisi olan Mehmet Kamil Berse’nin kitap hakkında okuyucularla paylaşımına geçmeden, esere “Takriz” yazan Mimar Kamil Uğurlu’nun sözlerine yer verelim:

“…. Şimdi bu seçilmiş ailenin, İstanbullu ve kalem efendisi bir ferdi, İstanbul’u yazarsa; onun algıladığı, okuduğu, hissettiği ve anlattığı şehirle, İstanbullu olabilmek için zahmet çekmemiş, bedel ödememiş birinin anlattığı İstanbul aynı şehir olabilir mi”?

Mehmet Kamil Berse, İstanbul’un büyürken, gelişirken, kalabalıklaşırken, görmezden gelinenlerini kaleme alarak kaybolmaya yüz tutmuş bir tarihi yazmış.

Kitapta anlatılan insan hikâyeleri, aileler, konaklar, aile ve komşu ilişkileri, sokaklar, çarşılar, tarihi eserler, gelenekler, örfler, adetler, o şehre insanların ne kadar aidiyet beslediklerinin belgesidir.

Kitapta bu belgenin unutulanlarını, kaybolanlarını okudukça ve hatırladıkça bugünkü İstanbul’a bakıp, büyük oranda siyasete ve kapitalizme nasıl kurban gittiğini görebilirsiniz.

Kitabı okurken, bolca hayıflandığımı ve derin derin nefes alıp verdiğimi söyleyeyim de meramımı belki bu halim daha iyi anlatır.

Sözü eserin müellifi Mehmet Kamil Berse’ye bırakalım:

“…. Dedemin dedesinin, onun dedesinin ve dedemin hikâyelerini de dinledim, duydum, okudum birkaç yüzyıl öncesinden… Babamı gördüm işittim yıllar öncesinden.

Yaşanmış hayatların hatıratlarını; çeşme başında, cami avlusunda, bina gölgelerinde, kahvelerde, kitabevinde, sahaflarda, yemek sofrasında, sarayın bahçesinde dinledim.

Dünyayı tanımaya başlayıp, okuma yazma öğrendiğimden bugüne, uzunca bir süredir belleğimde yer eden edebi ve toplumsal birikimler, aradan birkaç asır geçmiş olsa da bugünle yoğrularak yeni bir formda gelecek için yazıya dökülmüştür bu sayfalarda”.

Gerisi kitapta.

Eser hakkında: Kalem Kitabevi: 0212-534 15 11 [email protected]

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23