• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
25 Kasım 2020

İki nefes arasındaki ömür

Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”.

Muhibbî/Kanunî Sultan Süleyman (1494-1566)

Mustafa Karahasanoğlu ağabeye hal hatır sorunca önce şükreder sonra halinden söz eder. Bir gün kendisine:

-“Ağabey her fırsatta şükrediyorsun sonra söze başlıyorsun. Sanki bir yerlerde bir eksik varmış da onun pişmanlığını yaşıyor gibisin” dediğimde şunu söylemişti:

-“Nasıl şükretmeyeyim. İnsanın en büyük zenginliği, alıp verdiği nefes arasındaki ölçülemeyen o andır. Alınca veremeyebiliriz, verince alamayabiliriz, o ana şükrediyorum”.

O gün de anlamıştım ama bugün daha iyi anlaşılmakta. Cidden en büyük zenginliğimiz iki nefes arasındaki ömrümüz imiş.

Rabbim Covid-19 mikrobundan cümlemizi korusun. Bu hastalığa yakalananların en büyük azabı nefes alışverişlerinde imiş!

İki nefes arasındaki ölçülemeyen o zaman diliminin, insanın bütün ömrüne bedel olduğu söyleniyor. Rabbim akıbeti hayırlı nefesler alıp vermeyi nasip etsin.

Malum neredeyse bütün dünya insanlığı, nefes almak ve vermek arasındaki ölçülemeyen zamana sıkışmış vaziyette ve feda edemeyeceği hiçbir şey de yok.

Yine hiçbir paranın veya başka güçlerin satın alamadığı nefese sahip olmanın ne kadar büyük bir güç olduğu da anlaşıldı.

Allah’ın öyle büyük bir ikramı ki, tüm sevdiklerimizden, güvendiklerimizden ödünç olarak bile bir nefes istesek vermeyeceklerdir, vermemekte de haklıdırlar.

Çünkü onlara da lazım! Ayrıca yine Covid-19 öyle bir mikrop ki, mahşer gününde insanların birbirinden kaçacağı gibi birbirimizden kaçarak yaşamaktayız.

Devlet-i Aliye’yi tahminen 24 milyon metrekareye çıkaran ve dünyaya hükmeden Kanuni Sultan Süleyman bile bir nefesi bu dünyadan ve devletten daha önemli saymış.

Tabii burada gözden kaçırılmaması gereken bir husus var ki, o da esas kurtuluşun bu ayrıntıda olduğudur. İnananlar için söylüyorum.

Hayatımızın her anından sorumluyuz ve yapıp ettiklerimizin hesabını vereceksek ki elbet öyledir. O zaman alıp verdiğimiz nefeslerle neler yapıp ettiğimiz daha da önemlidir.

Meselenin bu kısmına bu kadar değinmek yeter. Fazlası boyumu aşar. Çünkü çok bilenlerin bildiklerini amel haline getirmemeden attıkları nutuklardan yoruldum. Geçelim.

Devlet erkânı tarafından alınması istenen tedbirlerin hepsi yerli yerindedir. Tedbirlerde eksiklik bizdedir.

İnsanımız tedbir aldığı halde, kaygısını had safhaya çıkarmaktadır. Kaygı tedbirin düşmanıdır. Ayrıca kaygı kayıp korkusu üretir ve kıskançlık doğurur.

Kıskançlık ise aynen haset ve nazarda olduğu gibi kişiyi yer bitirir. Kıskanılanlar yol alırken, kıskananlar yerinde erir.

Bu sebeple, tedbirimizi aldıktan sonra tevekkül bahçesine girip işimize bakalım. Tedbirin yanına tevekkülü koymazsak, kaygı gelip her düzeni bozar.

Ezcümle:

İnsanın yeryüzündeki en büyük iyiliği, insanlara karşı sabır ve tahammül etmektir. Tedbir, tahammül sabır!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

celal keleş

Allah razı olsun çok güzel yazmışsınız.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23