• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
04 Ocak 2021

Hayatım İbret Aynası

Bu haftaki kitabımız Ensar Neşriyattan çıkan, Ahmet Muhtar Büyükçınar hocanın, “Hayatım İbret Aynası” isimli kitabı.

Merhum Ahmet Muhtar Çınar hoca bir devrin, özellikle ülkemizin hem içeriden hem dışarıdan sürekli kayıplarına sebep olan bir devrin canlı şahitlerindendir.

Bu bataklık devrin içerisinde kendisinin, tanıyanlarının, sevenlerinin ve bütün aklıselim sahibi insanların istikametini arayan yolda harç karmış bir mücadele insanıdır.

“Hayatım İbret Aynası” ismini verdiği eserinde ömrü boyunca yaşadıklarını, gördüklerini açık açık yazmış resmi tarihin yazmadığı bir devrin yakın tarihi olmuş.

Hatıratlar, akademik veya resmi tarih kitaplarını besleyen ana kaynaklardır. Ahmet Muhtar Büyükçınar hocanın yaşadığı öyle olaylar var ki, ülkemizde yaşandığına inanılması zordur.

…………….

Ayrıca hatıratlar, okuyanlar ve benimseyenler için bir miras mesabesindedir. Çünkü her birimiz kendi hayatımız boyunca yaşadıklarımızı tecrübemiz bilmekteyiz.

Oysa kendi tecrübelerimiz bize sınırlı bir görüş ufku çizmektedir. Bu ufkumuzu başka yaşamış ve görüp geçirmiş kişilerin ufuklarıyla genişletebiliriz.

Böylece günümüzden önceki zamanları yaşamış hayat ve tecrübe birikimlerine varis sayılır, yolumuzu bu tecrübelerin ışığında aydınlatabiliriz.

Devletimize ve milletimize karşı rüyası, hülyası, emeli olan ve bir katkı sağlamak isteyen her yaştan insanımızın mutlaka hatıratlar okuması gerekir.

………………

Ahmet Muhtar Büyükçınar’ın hocanın 93 yıllık ömründe boşa vakit geçirmediğine dair hayat ve hatıratının tümü kitapta yer almış.

Eseri yayına hazırlayan M. Ertuğrul Düzdağ, hocanın hatıratına şu tanıtımla başlıyor.

“1920 yılında Gaziantep’te doğdu. Merhametsiz cimri bir baba ile üvey ana elinde çok sıkıntılı bir çocukluk devri geçirdi.

Altı yaşında dokumacı oldu. Yedi yaşında evden kaçmaya başladı. Sığırtmaçlık, bağ bekçiliği, çerçilik, kebapçılık, aşçılık, baklavacılık, marangozluk, Mersin’de deniz hamallığı ve Adana’da birkaç mevsim ırgatlık yaptı.

……. Onyedi yaşından sonra gönlünü dolduran Kur’an aşkı ile her şeyi bırakıp, Arapça öğrenmeye ve öğretmeye başladı. İslami ilimleri tahsil edebilmek için elinden gelen gayreti sarf edip, adını duyduğu bütün hocalara başvurdu.

Polis tarafından takip edildi, Hapsolunup hakkında dava açıldı. Kaçak olarak Halep ve Şam’a giderek iki sene okudu. Hayatını dokumacılık yaparak kazandı. 1945’te yurda dönüp askerliğini yaptı. 

Yirmi sekiz yaşında Gaziantep’te Şeyh Camiine imtihanla imam tayin olundu. Ancak ilmini artırmak için Mısır’a gitti. 12 yıl Kahire’de el-Ezher Üniversitesinde okudu.

…… 1977 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezine tayin olundu ve burada dokuz yıl Arapça, Tefsir ve Hadis hocalığı yaptıktan sonra 1985 yılında emekli oldu.

………………..

Ezcümle:

Hayatından sadece birkaç levha sunduğumuz Ahmet Muhtar Büyükçınar’ın hatıratı; “azmin elinden hiçbir şeyin kurtulmayacağını anlatan büyük bir ders kitabı”.

Ensar Neşriyat: 0212- 491 19 03-04 

sipariş@ensarnesriyat.com.tr 

 

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mahmut uçar

Yüce Allah bu mübarek zata firdevs cennetini nasip etsin. Hayatını okuduğumda böyle akisyoner zatların sayesinde bu ulkede islam günümüze kadar geldiğini gördüm. Tercüme ettiği imam malıkin (R.a) muvatta eserini okuduğumda iyi bir alim olduğunu anladım. Hepimiz ve bu ümmetin evlatları bu mücahid alimlere şükran borçluyuz. Kahraman sevdamızın hayatı dizi filme dönüştürülüp yeni nesillere tanıtılması elzemdir. Yüce Allah sizden razı olsun.
 • Yanıtla

Mahmut uçar

Müslümanlar birbirinin kuyusunu kazacağına Ahmet Muhtar Büyükçınar gibi kahraman alimleri evlatlarına tanıtsınlar. Kültür bakanlığı mutlaka bu mübarek dava adamının hayatını film yapsın . Ey Ahmet Muhtar Büyükçınar sen bir mümin olarak inşaallah Allah katında said bin Cübeyr makamındasın. Mücadelen mübarek olsun. Ailene selam olsun yüce Rabbim aileni muhafaza etsin inşaallah sende firdevs cennetinin nimetleri ile rızıklanıyorsun..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23