• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
29 Ekim 2020

En Büyük Hüner İyi İnsan Olabilmektir

Biz insanoğlunu diğer canlılardan ayırt etmeden, yaratılış gayemizi bilmeden, anlamadan, insan üzerine yazmak, konuşmak ve bir hayat rolü belirlemek, insanın yaratılış sebeplerine uymayacağı bir hakikattir.

İnsanoğlu kendisine Hakk’ın ikram ettiği akıl ve iradesi sayesinde; hem kendi hem insanlık tarihinin failidir ve buluğ çağına erişinden, son nefesine kadar yaşadığı çevrenin şahitliği ve imarıyla mesuldür.

Böyle bir mesuliyetle yaşayan insanların en önemli özelliği “iyi insan” olabilmektir. Toplum olarak bizim hayat felsefemizin mühim kısmını ise “iyilikler” oluşturur.

İyiliklerimizin temelini de dini ve milli değer yargılarımız örer. İşte onlardan birisi de dün idrak ettiğimiz Peygamber Efendimiz (s.a.v) in veladeti münasebetiyle gelenek haline getirdiğimiz ve adına “Mevlid Kandili” dediğimiz özel günümüzdü.

Mevlid Kandilini idrak etmek, Akşemseddin Hz.lerinin şehri Göynük’te nasip oldu.

Göynük gibi kasabalarda haberleşmenin yahut kutlamaların güzel taraflarından birisi de belediyenin veya camilerin hoparlöründen yapılan duyurulardır.

Malum böyle günlerimizde en çok vurgulanan hususlar, “Birlik ve beraberliğimiz” üzerinedir. Göynük’te de öyle oldu.

Dün öğleye doğru önce belediye başkanlığı Mevlid Kandilini kutladı. Ardından Ak Parti, MHP, BBP, SP ve CHP ilçe başkanları adına kutlama mesajları yayınlandı.

Akşam namazına müteakiben de mesafeli, hijyenli ve maskeli bir şekilde, Gazi Süleyman Paşa Camii’nde görevlilerce mevlit programı icra edildi.

Evet, bütün mesele feraset sahibi olabilmek ve ferasetimiz çerçevesinde hareket edebilmemizdir.

Ferasetli insan, kalp-kafa muvazenesinde doğru karar alabilen ve sadece önünü değil, bütün yönleri gözü ve gönlüyle görebilen kimsedir.

Hiçbir insan fazlalık değildir hayatımızda. Her canlı belli bir rızık ve ömürle yaratılmıştır. Kimse kimsenin ömründen bir şey eksiltemediği gibi kimse kimsenin rızkından ve nasibinden de eksiltme-artırma yapamaz. 

Fazlalık gibi gördüğümüz nice insanlardan bazen sabrı öğreniriz bazen sadakati, kimisinden de sevgiyi tabi bazen de sahteliği ama hepsi birer ders niteliğindedir.

Dolayısıyla insanın insandan vazgeçmesi mümkün değildir. Her insan birbirinin öğretmeni mesabesindedir.

Yine kiminden ahlakı, kiminden adabı öğreniriz ve her öğrendiğimiz ve aldığımız ders, bize sabırlı olmayı, vefalı olmayı, ahlaklı olmayı ve samimi olmayı, hayatımıza destur ve düstur olarak yerleştirmemizi sağlar. Ne mutlu böyle insanlarımıza!

Hal böyle yol alırsa, günün adamı olmak yerine hakikatin insanı oluruz. Çünkü günler biter ömür biter ama hakikat asla değişmez.

Dünyaya geldim gitmeye

İlm ile hilme yetmeye

Aşk ile ân seyretmeye

Ben în ü ânı n’eylerem. Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz. (în ü ânı) şunu bunu anlamındadır.

Ezcümle:

İyi insanı secdelerden değil, doğru sözünden ve emanete ihanet etmemesinden tanırsın. Hz. Ali (r.a)

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bay Hüseyin

Evet bay hüseyin cok doğru diyorsun önemli olan müslüman olmak islam olmak yada hristiyan olmak degil. Önemli olan iyi bir insan olmak
 • Yanıtla

nuri

Üstat . Seni okumayı seviyorum. Kısa ve öz yazı...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23