• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
22 Eylül 2020

Eğitimde yerlileşmek ve millileşmek

Öncelikle “Maske, Mesafe ve Temizlik” üçlüsüyle sürecek olan 2020-2021 eğitim öğretim yılı hayırlı olsun.

Öyle anlaşılıyor ki, zorlu bir eğitim öğretim yılı olacak. Çünkü eğitim meselesi bizim en çetrefilli alanlarımızdan birisidir.

Anaokullarımız dâhil, üniversitelerimize kadar eğitim öğretim kurumlarımızın bütününde her yaştan her ferdimiz, köylerimizden büyük şehirlerimize kadar nerede ise orada kendisinin “özel” olduğuna inanmakta ve kendisiyle kurulacak iletişimin de bu çerçevede olmasını istemektedir.

Bu anlayışın sebeplerinden birisi de maalesef tedavisi oldukça zor olan birbirimizle yarışma hastalığımız neticesindeki bencilleşmemizdir.

Nasıl bu hale gelindi, irademizi bizi bu noktaya getiren etkenlere nasıl teslim olduk da kendimizi tahlil edemez olduk, orasını ben de çözemiyorum. Bu konuda laf çok icraat yok.

Hemen her birimiz, belki yüzlerce sebep sayacağımız gibi çareler de üretebiliriz ama nedense söylediklerimize biz değil de hep başkalarının uymasını bekleriz.

İşte çetrefilli bir durum da bu halimizdir. Geçelim.

Öncelikle anaokullarından üniversitelere kadar eğitim-öğretime başlayacak olan mefkûre sahibi yerli ve milli düşünce sahibi tüm eğitimcilerimize sabırlar-başarılar dileyelim.

Sanki derdimiz azmış gibi bir de Covid-19 var. Yediden yetmişe hepimizi birbirimize karşı şüpheye, endişeye ve paniğe sevk etmekte! Şimdi sorunun yeri geldi soralım.

“Durum bu iken yazının başlığı neyin nesi peki”? Cevaplamaya çalışalım.

Devletimiz ve milletimiz, “inkılaplardan” bu yana eğitimde yerlileşememek ve millileşememek gibi ciddi bir tenakuzla ve direnişle yaşamaktadır.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın devletin yönetimine geçtiği senelerden bu tarafa en çok üzerinde durduğu mesele, eğitim-öğretimimizin millileşmesi ve yerlileşmesi olmuştur.

Elbet belli bir mesafe alınmıştır ama ortada iki yüz yıllık bir tahribat vardır ve bu tahribatın tahriplerini, tahripçilerini tesirsiz hale getirmek hâlâ mümkün olmamıştır.

Bu sebeple; ne pahasına olursa olsun, eğitimde yerlileşmek ve millileşmek, istiklalimiz ve istikbalimiz için olmazsa olmaz şartların en başında gelmelidir.

Devletimize, bayrağımıza, vatanımıza, dinimize, milletimize ait milli bir kimlik, ancak eğitim-öğretimle ve kültürel faaliyetlerle verilebilir.

Ne yazık ki medyada-sosyal medyada, muhalefetin “sağ-sol kesiminde”, kapitalizmin “sadece tüketin” kanadında, halkımızı kimliksizlik ve kişiliksizlik selinde boğma gayreti vardır.

Milli kimliğin oluşmasında ve bozulmasında üç ana unsura dikkat etmek gerekir.

-Birincisi, “biyolojik ve psikolojik verasettir”.

-İkincisi, “aile ve çevresidir”.

-Üçüncüsü, “dış çevre etkileridir”. Burada okul başta olmak üzere, sokak-mahalle ve kültürel-siyasal ve sosyal mekânlar ile orada iletişim içerisinde olunan kişi yahut kişilerdir.

Ezcümle:

Eğitim öğretimde tüm tahsil hayatın temeli atılırken, yerli ve milli kimliğin oluşmasındaki unsurları göz ardı etmemelidir.

Bunlar; “din, dil, müşterek tarih, folklor, edebiyat ve bunları besleyen tüm örf, adet ve geleneklerdir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

meleknur

BUGÜN UZAKTAN EĞİTİMİ YAPILACAK İSE BUNUN AL YAPISI SIFIR Kİ, ÜST YAPISIDA OLSUN. BİLGİSAYAR SINIFLARI VAR O KADAR BİLGİSAYAR VAR AMA HİÇ BİRİ BUGÜNE HIZMET ETMİYOR. NEYMİŞ ÖĞRETMEN EVİNDEN BİLGİSAYARI OKULUNU GÖTÜRECEK UZAKTAN DERS VERECEK? PEKİ ÖĞRETMENİN EVİNDEKİ ÖĞRENCİLER HANGİ BİLGİSARLAR İLE DERSE KTILACAKLAR? BUNLARI ÇÖZMEDEN NEYİN EĞİTİMİ YAPILIYOR???? OKULLARI GÜVENLİKLERİNİ STERİLİNİ YAPIN VE SINIFLARI ÇOCUKLAR İLE DOLDURUN!!!!
 • Yanıtla

meleknur

EVDE İKİ ÖĞRENCİ BİR ÖĞRETMEN VE BİRDE BİLGİSAYAR VAR İSE KİM EĞİTİM ALACAK KİM EĞİTİM VERECEK???? ELBBETTE ÖNCELİK HERKESİN KENDİ ÇOCUĞUNDA OLURSA BAŞKALARININ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ NE OLACAK? AÇALIMMI BABA ÖĞRETMEN BİLGİSAYARI ALIP KENDİ DERSE GİRER İSE ÇOCUĞUNUN İKİSİDE DERSE KATILAMIYOR? ÇOCUĞUN BİRİ BİLGİSAYARI ALIP DERSE GİRERSE BABA ÖĞRETMEN VE DİĞER ÇOCUĞU DERSE KATILAMIYOR? MİLLİEĞİTİN VERDİĞİ TABLETLERDE İŞ GÖRMÜYOR??????
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23