• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
23 Ekim 2020

Ebubekir Efendinin Torunlarına Vatandaşlık Verildi

Devlet ve millet adamı olmanın, vefanın, sahiplenmenin, gereğini yerine getirenlere teşekkür ederek söze başlamalı.

Başta Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcımız Tayyip Sabri Erdil, Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Afrika Çalışmaları Araştırma Görevlisi Dr. Halim Gençoğlu ve İstanbul Yavuz Sultan Selim Camii İmam-Hatibi Abdullah Kılıç’a, samimiyetlerinden dolayı teşekkür etmeli. 

Dünkü yazımızda Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika yolculuğuna kısaca değinmiştik. Biraz daha söz ederek torunlarına geçelim.

Osmanlı âlimi Ebubekir Efendi, 26 Mayıs 1862’de de Padişah Sultan Abdülaziz’in onayı ve yardımcısı Ömer Lütfi ile Londra üzerinden uzun bir deniz yolculuk sonrası 1863 yılının ilk ayında Cape Town’a varır ve 17 yıl boyunca Müslümanlara dini eğitim vererek aralarındaki birliği-beraberliği sağlar.

Cape Town’a intikalinin 15’inci gününde önce hamam, ardından cami ve medrese açar. 20 gün içinde 300’den fazla öğrenci toplayarak Kur’an-ı Kerim, Arapça, Türkçe öğretir.

Ebubekir Efendi sadece öğrencilerle yetinmez. Yedi dil bilmektedir. Yerel dili de öğrenerek kısa sürede bir fıkıh kitabı yazar ve Müslümanlar arasında İslam’ın doğru anlaşılması için mücadele eder. Nihayet 1880 senesinde rahmeti rahmana kavuşur.

Ebubekir Efendi vefatından kısa bir süre önce Osmanlı Devlet adamı Ahmed Cevdet Paşa’ya, “çocuklarına sahip çıkılması” için bir mektup yazar.

Mektup, Ahmed Cevdet Paşa eliyle II. Abdülhamid Han’a ulaştırılır. Ulu Hakan gereğini yaparak, Ebubekir Efendinin evlatlarını İstanbul’a getirtip eğitimleriyle ilgilenir ve bir oğlunu da Singapur konsolosu yapar.

Ebubekir Efendinin kendisinin, çocuklarının ve torunlarının anavatana dönme ve yeniden Türk vatandaşı olma maceraları bir hayli uzundur.

Kısaca söyleyecek olursak, II. Abdülhamid Han’dan sonra Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan tarafından -157 yıl sonra- 20 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararıyla vatandaşlık hakları teslim edilir.

Şimdi artık Ebubekir Efendinin soyundan gelen 100’ün üzerinde yaşlısıyla, genciyle torunları, vatandaşlarımız olmak üzere kimlikleri almaya başlayacaklar.

Geçtiğimiz günlerde torunlarından ikisi (baba-oğul) İstanbul’daydı ve bir müddet sohbet etme imkânı bulduk.

Afrika’da iğneyle kuyu kazar gibi Ebubekir Efendinin ailesini araştıran Dr. Halim Gençoğlu’nun rehberliğinde ailenin geçmişini dinledik.

Bazı ayrıntıları vermekte fayda vardır. Ebubekir Efendinin torunlarının vatandaşlık müracaatlarının tarihi yeni değildir.

Mesela 1940’lı yıllarda müracaat etmişler ama İsmet İnönü vatandaşlık haklarını engellemiş.

Buna rağmen aile 1952 yılında Cape Town’dan otobüs kiralayarak Türkiye’ye gelmek istemişler fakat Güney Afrika sınırlarından çıkamamışlar.

O yıllardan beri çekilen hasreti şu ifadelerle noktalıyorlar:

“Hepimiz çok heyecanlıyız. Yıllardır kurduğumuz hayalimiz gerçek oldu.”

Ebubekir Efendinin, evlatlarının ve torunlarının Türkiye’ye hizmet sevdası adeta bir destan sırası geldikçe paylaşacağız. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Aman ne güzel

Ne güzel ne güzel... bu ülkenin nimetlerinden beleş yaralanamadan ölücez. Yazık bizim gibi kimsesizlere... çalış didin, kahpelerle mücadele et.! hep rızkımız boş beleşlere gitsin. Biz de Akp liyiz de kayıt yaptıracak torpilimiz yok. Yine kul hakkı yine kul hakkı... neymiş vatana kavuşmuşlar. Hıritiyanların kiliseleri para topluyor diye kızarız bugün cuma çıkışı toplanacak hasılat. Cami yönetimi ve diyanet arasında üleşilecek. İki: Hindistan da kast sınıfsallığına kızarız biz de 72 çeşit sınıf ayrımı var.? Ha inglışlarda da var bilirik lakin biz müslümanız kardeşiz he he
 • Yanıtla

hoop ne güzel

Laiklerin dininin şartları: 1. Kul hakkı, 2. Kul hakkı, 3. Kul hakkı, 4. Kul hakkı, 5. Kul hakkı (kul haklarını en çok yiyenlerin de laikler olduğunu bilir misiniz? Habire onun bunun dedikodusunu yapıp, ölü eti yerler; iftira atarlar; yalan söylerler; hasedlik yaparlar; ırz kavramları yoktur. Ama kul hakkı diyip arkaya dolanarak sürekli iki puan kapmaya çalışırlar)
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23