• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
08 Nisan 2021

Dündar Taşer’den tarihi tespitler

Tanıyanlar tanır, bilmeyenler için Dündar Taşer hakkında kısa bir bilgi aktaralım.

Merhum Dündar Taşer, “Binbaşı” rütbesiyle 27 Mayıs darbesine, “Albay” merhum Alparslan Türkeş ile iştirak etmiş daha sonra İnönü’nün oyununa geldiklerini anlayıp, İnönü’den hesap sormaya kalkınca, 14 arkadaşıyla birlikte yurtdışına sürülmüşlerdir.

İşin bu kısmını detaylarıyla anlatan eserler vardır. Dündar Taşer’in 27 Mayıs başta olmak üzere Türkiye üzerine fikirlerini aktardığı bir kitap vardır. 

Rahmetli Ziya Nur Aksun, Dündar Taşer’in düşünce ve fikirlerini, “Dündar Taşer’in Büyük Türkiye’si” kitabında toplamıştır. (Ötüken Neşriyat)

Bugünlerin daha iyi anlaşılması için o kitaptan bazı tespitleri sunmak isterim.

Dündar Taşer’i okuyanlar ve bilenler, vicdanlarına müracaat ederlerse, onun “Büyük Türkiye” idealinin, bugün Cumhur İttifakında neşvünema bulduğunu görebilirler. 

Dündar Taşer’den tespitler:

“Büyük milletler, ufku ve idealleri geniş milletlerdir. Bizim milletimiz halen bu niteliği taşımaktadır. Onun belini büken, kendi aydınının ondan uzaklaşmış ve ona zıt düşmüş olmasıdır.

Bu uzaklaşışa son vermeye, milletimizdeki büyük görüş ve anlayışa dönmeye mecburuz. Bunun başka bir yolu yoktur”.

27 Mayıs için:

“Harekete geçmezden önceki günlerde benim en büyük üzüntümü, yapacağımız işle devletin yeni bir felakete sürükleneceği ihtimali oluşturuyordu. İşe karar vermek benim için kolay olmadı.

1960’da bu işi denedik. Bizim yaptığımız, başkalarının döşediği raylar üzerinde lokomotif hareket ettirmekten ibaret kaldı.

Şimdi herhangi bir harekete girişsen yapacağın iş, ne idüğü belirsiz sosyalist ve komünist herzevekillerine (boşboğazlarına) uymak; onlara kanan, saf ve şaşkın, daima yalancı dolma yutan, bir kısım basının şaşkolozluktan doğan çocukça isteklerini yerine getirmek olacaktır.

Yani belli heriflerin, atıcıların döşediği ray üzerinde gideceksin. Bundan sana ne?

Bize gelince; yolumuz bu değildir. Böyle çocukça ve zavallıca işlerden sonuç almanın, memleket faydasına bir şey yapmanın, milletin derdini gidermenin imkânı yok. 

Esas iş, fikir ortamını hazırlamak, milli düzenimizin prensiplerini yaymaktır. Toplumsal dertlerimiz, ancak milli görüşe sahip bir zihniyetle halledilebilir”.

(Bu araya bir not düşmek lazım gelir. -Milli Görüş kavramını ilk dile getiren isim Dündar Taşer’dir- devam edelim)

“Millete ve milli görüşe tamamen zıt, hasta zihniyetin arkasına takılmak felaket getirir. Fikir ortamını hazırlarız, milli hedefleri tespit ederiz; yani rayları döşeriz. Onun üzerinden milli hareket yapacak bir grup çıkar.

180 senedir (1974) itibariyle) çektiğimiz, geniş çapta rotaya giremeyişimizden doğan hastalıklar ve acılar böylece giderilir. Bizim yapacağımız, yapmamız gereken iş budur”.

Ezcümle de Dündar Taşer’den:

“Bizim milletimiz; uzun tarihi olaylar ve toplumsal yaşayışı içinde; imanın, kanın ve duyguların bileşmesi ile yoğrulmuş bir varlıktır ve yapay bir varlık değildir”. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ölmedi kalplerinde taşıyor

alpo türkkeş neden rahmetli oluyor onu anlamadım?
 • Yanıtla

bi tane düzgünü yok

dündar taşer, dündar kılıç, dündar uyur; hepsiciği de meymenetsiz be abim..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23