• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
04 Aralık 2020

Birbirimize fener olabilirsek yeneriz bu marazı

Dilimize, damağımıza, gönlümüze, yüreğimize, elimize, gözümüze, bedenimize en tatlı ve anlamlı gelen kelime; “ev”, “evimiz”, “hanemiz”, yurdumuz, yuvamız” diye adlandırdığımız, adlandırmaktan da mutlu olduğumuz evlerimizdir.

İşte şimdi hiçbirimizin ve hiç kimsenin tahmin edemeyeceği kadar evlerimize döndük. Bu marazı savmanın en iyi yolunun evlerimizde kalmak olduğu malumdur.

Lafa gelince güzel de özellikle büyük şehirlerde otel gibi kullanılan evlerden; “Nasıl olsa sabah çıkıp gideceğim” duygusuyla birbirine katlanılan evlerin hali ne olacak?

Sorunun cevabı bende yok ama şu sözü düstur edineceğiz:

-“Ya bu deve güdülecek, ya güdülecek! Başka diyara gidiş-geliş yok maalesef”.

Bu sebeple birbirimize fener olmayı denemeliyiz. Birbirimizi daha çok anlamaya gayret etmeliyiz. Ayrıca bu vazife zaten karşılıklı vicdani bir gerekliliktir.

Hayatın bütününde tedbirsizlikler ya da zayıf tedbirler, hepimizin kendi kendimize; canımıza, malımıza karşı zarar vermemiz anlamına gelmektedir.

Kendi kendimiz hayattan koparmaktır. Velev ki böyle olsa bile kendimize verdiğimiz zararın bedelini başkalarına ödetmek gibi bir kötülüğe niçin sebep olalım.

Covid-19 veya diğer hastalıklarla ilgili alınması gereken tedbirleri almamak, iki taraflı kötülüktür. Oysa “Kötü insan yoktur, kötülük yapan insan vardır” denilir.

Eğer öteki âleme inanıyorsak bilmeliyiz ki, hem kendi canımıza ihanet etmemizin hem başkalarının canına kastetmemizin hesabı ince ince sorulacaktır.

O vakit halimiz nice olur bilemiyorum. Hele bir de bilerek musibetin yayılmasına sebep oluyor ve önlem almıyorsak, işte o vakit vay halimize!

İnsan olan önce kendisine, sonra içinde yaşadığı topluma karşı “kul hakkı adına” saygılı olmak mecburiyetindedir. Bu mecburiyet insan olmasının ve görülmesinin gereğidir.

Günümüzde tedbirlere uymayarak insanların sağlığını tehlikeye atanlar, tedbirli insanlar nezdinde hak ve hukuka inanmayan “insan bedenli”, “insan simalı” acımasız ve tehlikeli kimselerdir. 

Evrime inananları bilemeyiz ama evrime değil de insanı Allah’ın yarattığına inanan her insan; ruhunu, canını, bedenini korumakla yükümlüdür.

Bu yükümlülüğü hafife alanlar kimseler; ruhlarını kirletmiş, vardıkları her yere kendi kirliliklerini, mikroplarını bulaştıran sorumsuz kişiliklerdir.

Çünkü insanlık başta olmak üzere kutsiyet atfettikleri bir değerleri olmadığı için sadece kendileri önemlidir. Kendileri dışında hiçbir şeyin kıymeti yoktur.

Böylelerine kanunların uyguladığı cezalar pek fayda etmez. En iyi fayda, çevresindeki aklıselim sahibi insanların dostça yaklaşarak olabildiğince zararlarını önlemeye çalışmalarıdır.

Ezcümle:

İnsan odur ki, sadece kendisi için yaşayan değil, aile üyeleri başta olmak üzere diğer insanlar için de yaşamanın bir ödev olduğu bilinciyle hareket ederler.

Yine insan odur ki, kendi hayatıyla birlikte içerisinde yaşadığı toplumun her ferdinin hayatını kolaylaştırmakla yükümlüdür. Bu vicdani bir gereklilik ve vazifedir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Sahin

Sayin yazar Hakka hukuka inanmayan tehlikeli ve acimasiz isandir diyorsunuz . Hakkin ve hukukun olmadigi yerdede hak hukuk arayan insanda vatan haini terörist oluyor . Ne yapmamiz lazim Hak hukuk sizde cok iyi biliyorsunuzki muktedirlere gecerli .Siradan insanlarin hakkini hukukunu kim saglayacak bunun cevabi ne cok güzel bir söz var hak verilmez alinir alinmadigi yerdede hukuksuzluk olur.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23