• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
27 Kasım 2020

Bir gönül insanı Halit Volkan Cengiz

Gönül yüce bir makam! O makama varanlar, varmalarının gereğini yaparlar ve Allah’ın rızasına vasıl olmuşlar demektir.

Halit Volkan Cengiz, hayatı boyunca bu makamın hizmetçisi olmak için çalışmış bir gönül eriydi.

Tanıyanlarıyla birlikte esas tanımadığı binlerce insandan dua alan bir gönül mimarıydı.

Şahitliğimin de şahitlerinin de söyleyeceği gibi o bir “gönül alma-gönül verme volkanıydı”. Önceki gün rahmeti rahmana kavuştu. Vefat sebebi Covid-19 olarak belirtildi.

Dünyanın neresinde olursa olsun, hayır kurumları ve muhtaç insanlar için Rabbim, Halit Volkan Cengiz gibi nice erleri onların hizmetine tahsis etmekte.

İşte Halit Volkan onlardan birisiydi. Deniz Feneri Derneğinin kuruluşundan (1998) beri hem genel kurul üyeliği hem belli tarihlerde yönetim kurulu üyeliği yapmıştı.

Esas işi ticaretti. Tekstil ile uğraşıyordu. Neredeyse yurtiçinde ve yurtdışında sattığı kadar da Deniz Feneri’ne yardım ediyordu. Bizzat kendisi de fırsat buldukça çalışıyordu.

Deniz Feneri’nin yaptığı yardımların muhtaçlara ulaştırılması için birlikte çıktığımız nice seyahatler olmuştur.

Yardımların yerine ulaşmasından dağıtımına kadar olan zamanlarda bir tek ihmale yol açmadan ve gönül kırmadan işini bitmiş saymaz ve istirahat etmezdi.

Eğer hakikaten gönlünüzde iyilikler var ve bu iyilikleri yaymak için çaba harcıyorsanız, Cenab-ı Allah o iyilikleri hiç beklemediğiniz bir anda, tahmin etmediğiniz bir zamanda size fırsat olarak sunuyor ve iyiliğin yapılmasını nasip ediyor.

İşte o anlardan birisini kendisi şöyle anlatıyor:

Fatih’ten bir taksiye bindim. Şoför “tamam kızım halledeceğim” diye yalvarırcasına konuşuyordu. Konuşması bitince, “Hayırdır şoför bey” dedim. Adam başladı anlatmaya:

-“Bu takside yevmiye ile çalışıyorum. Kızım Tıp Fakültesinde okuyor, bu yıl harcını ödeyemiyor, ben de evi zor geçindiriyorum, o da ‘son günü’ diyor, ne yapacağımı şaşırdım.

-“Şimdiye kadar nasıl ödüyordunuz diye sordum.

-“Şimdiye kadar Deniz Feneri Derneği ödüyordu, onların da başına zalimler musallat oldu, haliyle güçleri kalmadı, zararı bize kadar dokundu” deyince, donup kaldım. Şoföre dedim ki:

-“Kardeşim mesele etme, İnşaallah halledilir, sen arabanı dikkatli kullan beni Eminönü’nde indir”.

Her zaman çantamda böyle durumlar için zarf içinde para bulunur, taksiden inerken, ücretimle birlikte zarfı bıraktım.

Adamcağız arkamdan bir hayli seslendi; “Olmaz, alamam” diye bağırdı ama dönüp bakacak halde değildim.

Ezcümle:

Halit Volkan’nın kendisine düstur edindiği ilke, merhum Sabahattin Zaim hocadan imiş. Şöyle dermiş hoca:

-“Bu hayır işi bize emanet edenlerin emanetini alıp hakkı olanlara hakkıyla ulaştırma işidir. Bunu yaparken de onları kırmadan, emaneti de zarara uğratmadan yapmalı”. 

Halit kardeşimiz hep böyle çalıştı. Rabbim ikisini de rahmetiyle kuşatsın.

Ruhu şerifleri için el-Fatiha. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

biraz ordan biraz burdan

Halid çok mühim bir sahabenin adı; volkanı bilmem; cengiz ise islam alemini kasıp kavuran şeytanın ismi. Adımız ve sanımızla bile geldiğimiz nokta budur, ne diyelim Allah rahmet etsin
 • Yanıtla

Murat sekban

Sayın Hüseyin Öztürk yazıyı yazan elleriniz dert görmesin Hacı Halit volkan cengiz kendisi canlı cansız her ne var ise kırılmasın incilmesin zorda kalmasın diye çırpınan gönülleride hoş tutmaya gayret eden bir hacıydı 2010 da kendisi ile beraber hac yaptık inşallah bir birimize Hüsnü şahadetde bulunacağız o bir şehit Allah'ın izni ile çok anılarım var ve hala inanmak istemiyorum sanki ararsam şimdi yine telefonumu açacakmış gibi ama ellerimle toprağa verdim koca yürekli abimi nur içinde yat Ruhuna el Fatiha.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23