• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
30 Aralık 2020

Beklenmeyen Ölüm Sarsıyor İnsanı

Ölüm bize ne uzak, bize ne yakın ölüm

Ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm. Erdem Bayazıt.

…………..

Oysa beklenmeyen ölüm mü olur? Olmaz ya gelin siz onu dostlarının, arkadaşlarının aniden vefat haberini alanlara sorun. Biliriz ölüm beklenendir lakin yine de kabullenmek zor.

Ölüm bu! Hakk’ın emri, nereden ve nasıl geleceği sorgulanmaz, sorgulayan da şimdiye kadar bir neticeye varamamış zaten.

Her canlının sonlu olduğu ilk yaratılıştan itibaren söylene gelmiş ve bugüne kadar da hiç aksi olmamış.

Hal böyle olduğu için bilir ve inanırız ki, ölümün vakti, saati, yeri belli değildir.

Yine de insan beklenmedik bir vefat haberiyle karşılaşınca; -ölüme inandığı halde- arkadaşının, dostunun öldüğüne inanması bir hayli güç oluyor ve sarsılıyor.

Yaklaşık 25 yıllık arkadaşlığımız olan edebiyatçı, yazar ve televizyoncu Kemal Çiftçi dostumuz, ani bir kalp kriziyle aramızdan ayrıldı. Rabbim rahmetiyle kuşatsın.

……………….

Evet, ani ölüm haberleri insanın omuzlarını düşürüyor ve mecalsiz bırakıyor. Çölde rüzgârın savurmasıyla başıboş gezinen dikenler gibi salınıp duruyorsunuz.

Hâlbuki bizler inançlı insanlarız, bizler için ölüm bir yok oluş değil, yeni ve ebedi bir başlangıca çıkılan yolculuktur.

Bütün mesele, sonsuz yolculuğa çıkarken yanımızda götürdüğümüz amellerimiz, azıklarımız ne kadar sağlam ve ne kadar şahitli ona bakmamız tavsiye edilir.

Kemal Çiftçi dostumuzun şahitlik ettiğim amelleri gayet yerinde ve düzenliydi.

Sözünü bilir, özünü bilir, kalp kırmaz, gönül yıkmaz, hangi şartlarda olursa olsun “uyum insanı” olmayı kendisine şiar edinirdi.

MÜSİAD Basın Yayın Komitesinde olsun, diğer komisyonlarda olsun uzun yıllar birlikte çalıştık, hani böylelerine “inanmış adam” diyorlar ya onlardan birisiydi.

Ayrıca yine uzun yıllar televizyonculukta birlikte çalıştığı ve daha sonra iş ortaklığı yaptığı Yedirenk İletişim Ajansında, İsrafil Kuralay ve Bilal Arıoğlu ile yıllarca uyum içerisinde çalıştı. Birlikte projeler yürüttük.

Yerli ve milli düşünce adına çok önemli belgesellere imza attılar. Derdi ve yükü; “imanı, memleketi, milleti, devletiydi”. Bu sevdayla birlikte ebedi âleme vasıl oldu. 

………………….

Kemal Çiftçi’nin hayatına dair birkaç not paylaşalım.

5 Eylül 1959, Göle/Ardahan doğumluydu. Erzurum Lisesi (1975) ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi Bölümünden (1982) mezundu.

Maltepe Askeri Lisesinde ve özel bir lisede İngilizce öğretmenliği, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde okutmanlık, “İnsan ve Kâinat” dergisinde yazı işleri müdürlüğü, özel televizyonlarda yapımcı-yönetmenlik ve son olarak Yedirenk İletişim Ajansı genel müdürüydü. Uzun yıllar çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazdı, çevirmenlik yaptı.

Ruhu için el-Fatiha.

…………….

Ezcümle Üstad Necip Fazıl’dan:

Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber...

Hiç güzel olmasaydı, ölür müydü Peygamber. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

M. GÜRBÜZ AKSU

Bir , Rahmetli Kemal Abi Bu Kadar Güzel Anlatılamaz Elin,Dilin Kalemin Şen Olsun Hüseyin Abi. Bizler MUSİAD Ve İTO Basın Yayın Gurubu Olarak Şok Olduk ALLAH Gani Gani Rahmet Eylesin
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23