• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
04 Eylül 2020

Bazen O Nefes Geri Gelmiyor

Yazının başlığı, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın, Covid-19 hastalığını yenen Alpaslan Ö’nün tedavi sürecinde yaşadıklarını anlattıklarından paylaştığı sözü.

Bazen o nefesin geri gelmediğini elbet yaşayanlar bilir. Genzimize bir damla su kaçtığında veya boğazımıza bir yiyecek takıldığında, nefes almak için nasıl mücadele ettiğimizi yaşayanlar bilir.

Ayrıca aldığımız nefesi veremeyeceğimizi, verdiğimiz nefesi alamayacağımızı bilmemize rağmen böyle bir hastalık karşısında lakayt davranmak nasıl bir cesarettir?

Bu hususta en çok yorulan ve dilinde tüy biten de Sağlık Bakanımızla birlikte sağlık ordumuz ve İçişleri Bakanlığımızla diğer ilgili devlet birimlerimiz.

İnsan iki nefes arasında yaşar. Bütün gücümüz, varlığımız, yokluğumuz, fakirliğimiz, zenginliğimiz, kuvvetliliğimiz, zayıflığımız iki nefes arasındaki zaman kadardır.

Aldığımız nefesi veremediğimizde, verdiğimiz nefesi alamadığımızda, isterseniz dünyanın bütün imkânları seferber edilsin, fayda etmez.

İşin tuhafı, bu hakikatleri bilmeyenimiz de yoktur. Velev ki varsa, Covid-19 vasıtasıyla bütün bir toplum olarak pek ala öğrendik.

O vakit nedir bu boş vermişlik? O kadar çok sebep yazılabilir ve yine herkes bu sebepleri bilmektedir.

İki tanesini söyleyelim. Birincisi “Nemelazımcılık. İkincisi “Bencillik”.

Her iki hastalık da Covid-19’dan tehlikelidir. Erken teşhis edilirse Covid’in tedavisi var lakin bu iki hastalığın tedavisi son nefes verince son buluyor.

Esas Covid-19 tedbirlerine uymayanlardan değil, en çok uyanlardan söz edecektim, lafın ucu kaçtı. 

İstanbul başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde gördüğüm en iyi tedbirler camilerde alınmış, camiye gelen insanlarımız da tedbirlere layıkıyla uymaktalar.

Diyanet İşleri Başkanlığı, tedbirlere uyum sağlama konusunda camileri ve din görevlilerini sıkı takip etmekte.

Camilerin temizliği ve cemaatin kurallara uyumluluğu harika! Camilere gelenler seccadeleriyle veya secde edecekleri temiz sergilerle geliyor.

Her caminin içinde ve dışında mesafe kurallarına göre belirlenen yerlerde namazlar eda ediliyor ve kimse kimseden rahatsız olmadan huzur içinde ibadet ediyor.

Bir güzel uygulamayı da Bolu/Göynük’te gördüm. Gazi Süleyman Paşa Camii, Göynük’ün Ulu Camii niteliğindedir.

Ayrıca Akşemseddin Hz.’lerinin türbesinin burada olması hasebiyle camiye bol miktarda ziyaretçi gelmekte. Görevliler seccadesi olmayanlara güzel bir çözüm üretmişler.

Caminin girişine secde edilecek yer ölçüsünde temiz kâğıtlar koymuşlar. Yanında seccadesi olmayanlar bu kâğıtları kullanıyor.

Sağlık Bakanımızın hatırlattığı “Bazen o nefes geri gelmiyor” sözünün en iyi anlaşıldığı yerler camilerdeki tedbirler olsa gerek.

Ezcümle: 1400’lü yıllarda Amasyalı Tabib Cerrah Sabuncuzade Şerafeddin Efendiden:

Şerafeddin Efendi, o günkü söylenişiyle salgın hastalıklarına karşı şu tedbirleri sıralamış:

- “Ellerini yu! Galebeliğe (kalabalığa) girme! Selamı uzakça vir. Eyi yi, eyi iç! Hasta isen yativir! Taşra (dışarı) çıkma! Taşrada ağzını-burnunu ört! Biiznillah nesne dokunmaz”. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hastalık yenilmez Allah şifasını verir

Covid-19 hastalığını yenen Alpaslan rabbil alemin şafi ismiyle şifasını verir hastalığı yerinde tabiri yanlış bir tabir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23