• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
02 Ekim 2020

Azerbaycan’ın Yanında Olmanın Dünü ve Bugünü

Yedi düvele karşı İstiklal Mücadelesi verdiğimiz yıllarda da bugün de iç ve dış ihanet şebekeleri hiç değişmemiş. Hep aynı sulbin ürünleri olarak ihanetlerini sürdürmekteler.

Azerbaycan’ın yanında olmamızın bugünü anlamak için dününe dair yardım meselelerinden birini hatırlatalım:

1918 yılının Mart ayında Gence Milli Komitesi Başkanı Nesip Bey, komite üyesi Naki Keykurun’u, İstanbul’dan yardım istemek üzere görevlendirirken şunları söyler:

“Naki, sen İstiklal Komitesinin azasısın. Olup bitenleri Osmanlı Devleti’ne anlat ve de ki;

‘Milletimiz müstakil yaşamaya azmetmiştir, bu yolda he türlü fedakârlığı yapmıştır.

Azerbaycan’ın dörtte üçü bugün Rusların hâkimiyetinden kurtarılmış vaziyettedir. Onlar noksanımız olan askeri tarafımızı tamamlasınlar.

Bize kardeş elini uzatsınlar, elimizden tutsunlar, istiklalimizi ilan etmemize yardım etsinler’.

Bu konuşmadan sonra Naki Keykurun, İstanbul’a gelir, Bab-ı Ali’de Talat Paşa, Enver Paşa ve Halil (Menteş)in bulunduğu görüşmede şunları söyler:

“Aziz Paşalarım! Azerbaycan halkı 100 küsur yıldır Rus idaresinin zulmü altında inlemekteydi. Kafkasya Ruslar tarafından işgal olunurken sekiz hanlığın halkı olan Azeriler ki, dini bir, dili bir, adet ve gelenekleri bir olan milletimiz Türk milletidir.

Rus idaresine karşı geceli gündüzlü her fedakârlığı göze alarak çalıştılar. Bu çalışmaların Rus Çarlığının devrilmesinde büyük rolü olmuştur.

Kafkasya’da başsız kalan Rus ordusu perişan haldeydi. Milletimizin silahlı kuvvetlerinin taarruzuna, tazyikine tahammül edemediler. Az bir vakitte silahlarını terk ettiler.

Azerbaycan’ın her tarafında, halkı idare edebilecek milli komiteler kuruldu. Hemen hemen anarşiden eser kalmadı. Ancak bugün için iyi olan bu durum, yarın tehlikelidir.

İktisadiyatımız, içtimaiyatımız, imanımız, medeniyetimiz her sahada Rus milletinden kat kat üstün olduğu halde Azeri Türklerinin istikbali karanlık görünüyor.

Müstakil yaşamaya azmetmiş milletimizin büyük bir noksanı vardır. Halkımızın vaktiyle askerlik talim ve terbiyesinden mahrum tutulması ve Rus Çarı Deli Petro’nun vasiyetnamesi gereğince;

- ‘İran ve Türkiye, Rus himayesi ve nüfuzu altına geçmeden Kafkasya’dan asker alınmamasını emretmesi bu eksikliği doğurmuştur.

Azerbaycan halkı sizden yardım bekliyor. Milletimiz müstakil olmaya azmetmiştir. Siz kardeş elinizi bize uzatınız, bize yardım ediniz. Müstakil olalım. Siz bizi kendi tarafınıza çekmeyiniz, ayakta duralım.

Bize büyük askeri kuvvet göndermeyiniz. Bize askeri öğretmenler ve çavuş kadrosu gönderiniz. Bizde az bir zamanda büyük askeri kuvvet kurmanın imkânı vardır.

Biz İslam’ız, Milli Türk hükümeti kurmak istiyoruz. Halkımızın milli kuvvetine güvenerek az bir zaman içinde Rusları toprağımızdan temizleyip atabildik”.

İşte Kafkas İslam Ordusu bu coğrafyada yaşayan Müslümanların istiklali için vazife görmüştür.

Bugün de Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devletimiz ve Müslüman milletimiz, aynı gaye ile Azerbaycan’a yardım elini uzatmaktadır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet

Demirelin Ermeni yanlısı politikalarını unutmadık.
 • Yanıtla

Murat

... Tayyip Erdogan olmasaydi Türkiye destek vermiyecekmiydi ..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23