• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
03 Eylül 2020

Aile yuvasına inananlar için

Dünkü yazıyı okumayanlara bugün söylenenler bir şey ifade etmeyebilir. Bu yüzden kısa bir izahta bulunmalı.

Dün, üniversite imtihanları neticesinde tercihleri belli olan bir kısım gençlerin, “baba evinden kurtuldukları” sevincine karşı aile mefhumunun ülkemiz genelindeki görünüşünden söz etmiştim.

Sanki biraz umutsuz bir yazı gibi oldu ama vakıa buydu maalesef. Hani derler ya “iyi söz dört kişiye, kötüsü dört yüz kişiye ulaşır” diye. Kötülük yayanlardan söz etmiştik.

Bugün de dört kişiye ulaşacak olan iyiliklerden söz edelim. İyilikler, Müslümanlığı ve gereklerini; “dünyalıklarına değil, ahiretlerine önceleyen ailelerde” devam eder.

Günümüzde iyilikleri yayanlara ve sahiplenenlere bakılırsa böyle aileler olduğu görülür. Ayrıca yeryüzünde iyiler ve iyilikler kıyamete kadar yaşayacaktır.

Aile bütünlüğüne inanmışların çocukları eğer baba evlerinden uzakta okuyacaklarsa, onlara aile sıcaklığını aratmayacak imkânları, başta Gençlik ve Spor Bakanlığımız Kredi ve Yurtlar Kurumu” sunmakla birlikte “insan ve aile merkezli” vakıflarımız ve derneklerimiz de hazırladılar.

Bu kutlu coğrafyada yüz yıllardır yaşayan bir toplum olarak “aile mefhumuna inanmış bir milletiz”. Bu hakikate inananlar kendilerini ve nesillerini koruyacaktır.

Kötüleri ve kötülükleri yazarak, iyilerin ve iyiliklerin üzerini örtmemek lazım lakin kötülükler öyle ayyuka çıkmış vaziyette ki, hortum gibi insanı içine alıp eritmekte. Geçelim.

…………….

Memleketimizin hangi şehrinde hangi çocuğumuz üniversitede yahut ortaöğretimde okuyacak ve kalacak yeri yoksa mutlaka onlara aile sıcaklığını aratmayacak yerler bulunur.

Aile bütünlüğüne inanan anne ve babaların gözü arkada kalmadan evlatlarını bu vakıf ve sivil toplum derneklerinin yurtlarına yerleştirebilirler.

Gayeleri aileyi ve bütünlüğünü korumak olan vakıf ve derneklerimiz hakkında, ruhlarını şeytana, dillerini de Müslümanlığa alıştırmış kimselerden aleyhte sözler işitebilir, haberler duyabilirsiniz, bunlara aldırış edip şeytanlarını azdırmamalıdır.

Bu dünya bir tarladır, burada ne ekersek, ömrümüz boyunca biz biçtiğimiz gibi bizden sonrakiler de bu biçilenlerle yaşayacaklardır.

İyilik tohumu ekersek, iyilikler biçeceğiz. Bu iyilikler hem yiyeceğimiz hem giyeceğimiz ve hem de hayat akışımızın rehberi olacaktır.

Ailesini koruyan “diniyle” korunur, haliyle dilini de korur. Babanın ve ananın nasihatlerini dinleyen gençler; hayatları boyunca huzur, mutluluk, güven içerisinde yaşar ve bunların karşıtları olan kötülüklerin ve kötülükleri yayanların etkisinde kalmazlar. Geçelim.

……………

Bizim devletimizin temeli “Hilal” harcıyla karılmıştır. Hilal bizde İslam’ın bütünün simgesi olarak bilinir ve öyle inanılır. 

Dün sözünü ettiğimiz yazının özünde Hilal’e “halel” getirmek isteyenler vardı. Hilal’imize sahip çıktıkça ve çıkanlarla birlikte hareket ettikçe, millet-devlet olarak huzur-güven ve istikrar içerisinde olacağımız aşikârdır.

Ezcümle Kutadgu Bilig’den:

Kimin soyu anadan-babadan temizse, o kimseden memlekete ve millete iyilik ve fayda gelir. Soysuzlardan ise her türlü zarar gelir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23