• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
01 Mart 2021

Abdülhamid’in Son Günlerinde İstanbul

Bu haftaki eserimiz, Ötüken Neşriyattan çıkan “II. Abdülhamid’in Son Günlerinde İstanbul” ismini taşıyor.

Eserin yazarı Fransız gazeteci Paul Fesch (1858-1910). Eseri tercüme eden isim ise yazar ve eleştirmen Erol Üyepazarcı.

Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi boyunca hakkında en çok konuşulan ve kitap yazılan lider sanırım II. Abdülhamid Han’dır.

II. Abdülhamid’i isteyerek, bilerek ve ısrarla cehaletlerinden dönmemeyi ve hakikatlerle yüzleşmemeyi karakterleri haline getirerek; cüzdanlarını ve midelerini dolduran belli çevrelere göre II. Abdülhamid, Kızıl Sultan’dır. 

Israrla ve inatla “Kızıl Sultan” söylemini sürdüren bu kesimler, Fransız ve İngilizlere maddi ve fikri olarak hizmet eden çevrelerdir, bunların bilinçaltındaki esas düşmanlıkları, II. Abdülhamid Han’a değil, onun dini olan İslam’a karşı sıcak tuttukları kinleri-öfkeleridir.

Paul Fesch’in kitabı, yazıldığı ve yayınlandığı yıllarda II. Abdülhamid düşmanlarının elinde malzeme olarak çok dolaşmış ve düşmanlıklarını kat be kat artırmıştır.

Ötüken Neşriyat ve eseri tercüme eden Erol Üyepazarcı güzel bir iş yaparak, tarihe bir kara leke olarak bırakılan bu eseri olduğu gibi tercüme etmenin yanı sıra, dip not ve katkılarla hakikatleri yazarak iftira ve yanlışları ortaya koymuşlardır.

Belki yeri değil ama eseri inceleyince gördüm ki, II. Abdülhamid’i tanıdığını sanan ve anlayan bizler de “öz ile değil kabukla uğraşmışız” ve hâlâ bugün de anladığımız söylenemez.

II. Abdülhamid Han’ın, Batı ile olan mücadelesinde o günün toplumu nasıl ilgisiz, umursamaz, nemelazımcı davranmış ise bugün de Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve hükümetin, Batı ile mücadelesi karşısında benimsenen nemelazımcılık, II. Abdülhamid Han devrinden çok farklı değil. Yani; “Bana dokunmayan yılan” meselesi. Yılan av seçer mi?

Haçlı Batılılara varıp; bağrımızı, başımızı, önlerine koyup, hangi tanrıya, hangi kitaba veya kitapsızlığa, tanrısızlığa inanıyorlarsa, inandıklarına tapacağımıza yeminler etsek, köleliğimizi ilan etsek, bize zerre inanmayacak, ihanetlerinden ve düşmanlıklarından vazgeçmeyeceklerdir.

Bu sebeple II. Abdülhamid’i tahttan indiren zihniyete bir bakalım, bir de bugün R. Tayyip Erdoğan’a düşman olanlara bakalım. Hepsi de aynı düşmanlıkta ittifak etmişler.

Neyse sözü uzatmayalım ve kitaba bırakalım:

“Abdülhamid henüz hayattayken, İkinci Meşrutiyet’in ilanından sekiz ay önce (Kasım 1907) Paris’te basılan bu eser, “Abdülhamid Karşıtlığının İncili” yakıştırmasına layık görülecek kadar taraflı kaleme alınmıştır.

Erol Üyepazarcı, bu eseri sadece tercüme etmekle kalmamış, yazarın bir kısmı yenilir yutulur olmayan iftira kabilindeki iddialarına, yerinde müdahalelerde bulunmak suretiyle kitabı dengeli ve okunabilir bir hale getirmiştir”.

Ezcümle:

Paul Fesch’in kitabına aldığı iftiraların, Prens Sabahattin ile Fransa’daki Abdülhamid düşmanı Osmanlının kötü artıklarının bühtanları olduğu anlaşılmaktadır.

Eser hakkında: 

Ötüken Neşriyat; 0212- 251 03 50 

www.otuken.com.tr

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdulhamidin son yillari

Evet Abdulhamidin son yillari su sekilde: vatan ingikizlere satilmis, Osmanlinin eglence icin aldigi birclar yuzunden fransizlar ve ingilizler ulkeyi bolmus, Turklerin katleeildigi, sarayin sefa icinde yasarigi yillari mi anlatmis yazar bu eserinde acaba
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23