• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
03 Mart 2021

28 Şubat’ta Demirel Erbakan’dan öcünü aldı

Birinci, İkinci MC hükümetlerinin muhabir olarak tanığıyım. Her darbenin ABD emriyle yapıldığı gibi yine ABD talimatlı 28 Şubat darbesinin de yazar olarak tanığıyım.

Demirel ile Erbakan mücadelesini, Birinci MC hükümetinden itibaren hatırlarım. Demirel, rahmetli Erbakan’dan hiç hoşlanmaz ve sürekli nakavt etmek istemiştir.

Bunun çeşitli sebepleri vardır.

En başta geleni, Erbakan’ın Siyonist ve Masonların gerçek yüzünü dünyaya anlatması ve Demirel’in kendi “Masonluk” belgesinin 1964 yılında ortaya çıkışını Erbakan’dan bilmesidir.

Bu sebeple Demirel’in düşmanlığı artmış ve 28 Şubat’ta öcünü almıştır. Hatırladığım kadarıyla belgeye dair şunları işitmiştim.

1962 darbe kalkışmasında Ankara’daki Türk Ocağı binasına da girilir, binadaki kütüphane ve tüm dokümanlar altüst edilir ve iki yıl el atılmaz.

Devlet Eski Bakanı Hasan Aksay’ın anlattığına göre ilgili belge, 1964 senesinde Türk Ocağının kütüphanesi yeniden düzenlenirken ortaya çıkar.

Belgeyi kamuoyuna Erbakan hoca mı açıklar, yoksa Adalet Partisindeki dönemin Demirel karşıtları tarafından mı yayınlanır orasını bilmiyorum. Geçelim.

28 Şubat’ın başlangıcı ve sonucu, Demirel için bulunmaz fırsattır. Erbakan’ı siyaset sahnesinden silmek için bundan daha büyük koz ele geçmez ve bu fırsat kaçmaz.

Bundan sonrasını, Eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in TRT’ye verdiği röportajın satır aralarından öğrenelim.

Bu arada o röportajı okumayanlar varsa mutlaka okumalılar. Millet ve devlet olarak bugünlere el bebek gül bebek gelinmediğinin ve ne badirelerden geçildiğinin kısa bir tarihidir.

Demirel, Tansu hanımı DYP’nin başında asla istemez. Tansu hanıma da kafayı takmıştır. 28 Şubat, Demirel’in Tansu hanımı siyasetten uzaklaştırması için iyi bir fırsattır.

Demirel devletin ve milletin ne hale geleceğini düşünmeden eline geçen kozları kullanır. İşte Tansu hanımın bir soruya verdiği cevap ve devamındaki konuşmaları:

Soru:

“Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüş farklılığı nerede ortaya çıktı”?

Cevap:

“Bu görüş farklılığı ilk baştan itibaren ortaya çıktı. Şöyle:

Benim Refah Partisi ile ortaklık yapmamı istemediğini bizzat söyledi. ‘Bu çok tehlikeli, asker istemiyor’ deyince ben dondum kaldım.

Tanklar yürüdüğünde komuta kademesini görevden almak istedik, Demirel ‘İmzalamam’ dedi.

Amerika’nın içinde olmadığı bir darbe yok gibi bir şey. Beni de kara listeye aldılar Kardak’tan dolayı.

Bunları söylediğimden dolayı vs. sadece biz değiliz, yapılan birçok darbede bütün dünya darbelerin hepsinin arkasında bir biçimde Amerika öyle ya da böyle dâhildir.

En fazla da demokrasinin yanında yer almayan Demirel’e şaşırdım. Demirel’in bir lafı vardı.

Ekonominin çok iyi olması hiçbir şey ifade etmez, darbe yapılacaksa yapılır’ derdi. Ben de bunu böylece görmüş oldum”.

Evet, yarının inşası, dünün bilinmesiyle mümkündür vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Seref

Erbakanı Konya'dan 1968 de milletvekili gösteren S.Demiel'dir.Ayrıca Demirel bu ülkede en fazla imam hatip lisesi açan kişidir.Saygılı olmak lazım.
 • Yanıtla

Ömer

Demirel’in memlekete hizmeti olmuştur ama zararı da çok oldu . 28 şubatın baş mimarlarından biri Demirel’dir. İstese engelleyebilirdi . Yapmadı . Yazarın görüşüne katılıyorum . Maalesef biz millet olarak geçmişi çabuk unutuyoruz . Darbecilerin en nefret ettiği kişiler rahmetli Menderes , rahmetli Erbakan , özal ve şu anda Erdoğan’dır . Ellerine geçse Allah korusun bir avuç suda boğarlar .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23