• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
25 Aralık 2020

2021 Yılı İstiklal Marşı Yılı Oldu

Nazar değmesin ama bugünleri de gördük şükür. Mehmed Âkif ve İstiklal Marşı, yüz yıl önce olduğu gibi bir kere daha birleştirdi.

Tereddütlü ve soru işaretli sevinme olsa da memleketim ve milletimiz adına hayırlı olur inşaallah. Tabi yine de tedbirli sevinmekte fayda vardır.

Tereddütlü sevinmenin izahına gerek yok fakat kıyısından geçelim.

Milli meselelerde devletimizi ve halkımızı hep açığa düşürenlerin, İstiklal Marşı ve Âkif hususunda birlikte oluşları, ister istemez soru işaretlerine sebep oldu. Bu sebebi yabana atmamalı ve bir kenarda durmalı.

Türkiye Yazarlar Birliği Mehmet Akif Araştırmaları Merkezinin çağrısı, çabası, çalışmaları haklı meyvesini verdi ve 2021 senesi, TBMM tarafından İstiklal Marşı Yılı ilan edildi.

Haberin duyulmasından bu yana sevincime diyecek yok. Hele hele beş partinin ortak teklifiyle kabul ederek kanunlaşması harika oldu.

Bu hususta TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a teşekkür etmeli.

AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İP’in ileri gelenleriyle görüşmeler yaparak milletimiz adına güzel bir karara imza attılar ve TBMM’de kabulü için şu önergeyi verdiler:

“100 yıl önce kaleme alınan ve şairi merhum Akif’in kahraman ordumuza ithaf ettiği bu marş, milletimizin tüm fertlerinin aynı heyecan ve imanla verdiği İstiklal Harbinin manifestosudur. Varlığımıza ve birliğimize yönelik her tehdit karşısında, ‘nazlı’ ve ‘şanlı’ hilalin altında toplanmaya hazır milletimizin ortak vicdanı, yüreği ve iradesidir”.

Bu karara göre 2021 yılı boyunca bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından, İstiklal Marşının muhtevası, Milli Mücadelenin nasıl bir ruh ve inançla kazanıldığı ve Mehmed Âkif’in hizmetleri çeşitli programlarla anlatılacak.

Mehmed Âkif Ersoy milletin adamıdır. İstiklal Marşı ve Çanakkale Şehidleri başta olmak üzere bütün yazıları, vaazları, şiirleri milletimize aittir.

Mehmed Âkif’in resmi hiçbir mirasçısı yoktur. Nasrettin Hocanın hesabı, suya gitmeden suya gideni “testiyi kırma” diye uyarmalı. Merhumun tek mirasçısı milletimizdir.

Türkiye Yazarlar Birliği Mehmed Âkif Araştırmaları Merkezi gibi dertleri sadece İstiklal Marşı ve Mehmed Âkif olan kuruluşları istisna tutarak şunları hatırlatmalıyız.

Geçenlerde de yazmıştım. Mehmed Âkif’e iki bakış var memleketimizde. Birincisi, “rant”, ikincisi “hizmet” bakışı.

Mehmed Âkif hayatı boyunca ki, -bütün hayatını ve şahitlerini okudum- ömrü boyunca hiç kimseye rant kapısı olmadığı gibi o kapılardan şeytandan kaçar gibi kaçmıştır.

Yine ömrü boyunca kimseye tenezzül etmemiş, kimseye karşı yüzsuyu dökmemiş, kalbine inandığı, samimiyetine inandığı insanların sofrasına oturmuştur.

Ezcümle:

TBMM’nin yüz yıl önce aldığı bir karar gibi bu kararının da uygulanabilmesi için Âkif üzerinden rant devşirecek projelere ve bütçelere dikkat etmek lazım. 

Hiç olmazsa İstiklal Marşımızı sömürmeyelim, sömürttürmeyelim. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

süleyman

istiklal marşı A.dan Z.ye kadar herkesin marşıdır ve istiklal marşı her zaman değerlidir Bu yüzden her yıl istiklal marşı yılıdır ama onun yerine keşke 2021 yılı adalet yılı olacak diyebilselerdi Ama diyemezler çünkü adalet kitaplarda yazmaz Adalet vicdanlardadır vicdanında adalet olmayanlar Nasıl adalet yılı ilan edebilir değilmi
 • Yanıtla

Cenazesi gariban muamelesi görmüştü

Mühendislik okulunda okuyanlara zor denklemler çözdürürler. Ama şu soru bir sosyal bilimler denklemidir ve kimse çözemez: istiklal marşı birincilikle seçilmiştir; ama Akif, atatürk' ün hiç sevmediği kişidir; bilen var mı bu ters orantı denkleminin çözümünü?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23