• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Krup (Köpek Havlaması Şeklinde Öksürük) nedir niye olur? Krup tedavisi nedir?

2022-05-21 18:39:57
Krup (Köpek Havlaması Şeklinde Öksürük) nedir niye olur? Krup tedavisi nedir?

Çocuklar gece uykuda nefes almakta güçlük çekiyor ve havlaması andıran bir sesle öksürüyorsa akıllara krup hastalığı gelir. Peki, krup hastalığı nedir niye olur? Krup hastalığı tedavisi nedir?

#1
Foto - Anne ve babalar çocuklarının her anını gözlemler. Evlatların sağlıklı olması ise en büyük duadır. Zaman zaman küçük çocuklarda gece uykusu sırasında sert bir öksürük, nefes almada güçlük gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bu sebeple pek çok kişi krup hastalığının ne olduğunu, neden kaynaklandığını araştırıyor.

Anne ve babalar çocuklarının her anını gözlemler. Evlatların sağlıklı olması ise en büyük duadır. Zaman zaman küçük çocuklarda gece uykusu sırasında sert bir öksürük, nefes almada güçlük gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bu sebeple pek çok kişi krup hastalığının ne olduğunu, neden kaynaklandığını araştırıyor.

#2
Foto - Krup nedir? Krup ( laringotrakeobronşit ), özellikle 6 ay-3 yaş arası çocuklarda sonbahar sonu, kış ve bahar aylarında görülen, virüslerin yol açtığı bir alt solunum yolu enfeksiyonudur. Bu dönemlerde salgın şeklinde görülmektedir.

Krup nedir? Krup ( laringotrakeobronşit ), özellikle 6 ay-3 yaş arası çocuklarda sonbahar sonu, kış ve bahar aylarında görülen, virüslerin yol açtığı bir alt solunum yolu enfeksiyonudur. Bu dönemlerde salgın şeklinde görülmektedir.

#3
Foto - Krup belirtileri nelerdir? Krup öksürük gece uyurken ortaya çıkar. Gündüzleri çocukta herhangi bir sorun yokken uyku daldıktan bir süre sonra aniden havlar tarzda bir öksürük başlar. Bazı çocuklarda ateş de görülebilir?

Krup belirtileri nelerdir? Krup öksürük gece uyurken ortaya çıkar. Gündüzleri çocukta herhangi bir sorun yokken uyku daldıktan bir süre sonra aniden havlar tarzda bir öksürük başlar. Bazı çocuklarda ateş de görülebilir?

#4
Foto - Krup neden olur? Anne ve babaları bir hayli kaygılandıran krup hastalığının neden ortaya çıktığı ise merak ediliyor. Krup hastalığına virüsler sebep olur. Küçük çocuklarda havayolları dar olduğundan solunum sıkıntısı belirtileri görülür. Aynı virüsü alan büyük çocukta ise sadece soğuk algınlığı belirtileri görülür.

Krup neden olur? Anne ve babaları bir hayli kaygılandıran krup hastalığının neden ortaya çıktığı ise merak ediliyor. Krup hastalığına virüsler sebep olur. Küçük çocuklarda havayolları dar olduğundan solunum sıkıntısı belirtileri görülür. Aynı virüsü alan büyük çocukta ise sadece soğuk algınlığı belirtileri görülür.

#5
Foto - Krup tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır? Viral bir enfeksiyon olduğu için tedavide çocuğun nefes almasını kolaylaştıracak uygulamalar yapılır. Çocuğa nebül cihazıyla nemli hava verilebilir ya da makine yoksa duşta sıcak su açılarak oluşan buharın çocuk tarafından 5-10 dakika solunması sağlanır. Çocukta ateş olursa ateş düşürücüler kullanılabilir. Çocuğun bulunduğu oda gece havalandırılmalıdır. Hekiminizin tavsiye ettiği ilaçlar ve uygulamalarda çocuğunuz birkaç gün içerisinde sağlığına kavuşacaktır.

Krup tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır? Viral bir enfeksiyon olduğu için tedavide çocuğun nefes almasını kolaylaştıracak uygulamalar yapılır. Çocuğa nebül cihazıyla nemli hava verilebilir ya da makine yoksa duşta sıcak su açılarak oluşan buharın çocuk tarafından 5-10 dakika solunması sağlanır. Çocukta ateş olursa ateş düşürücüler kullanılabilir. Çocuğun bulunduğu oda gece havalandırılmalıdır. Hekiminizin tavsiye ettiği ilaçlar ve uygulamalarda çocuğunuz birkaç gün içerisinde sağlığına kavuşacaktır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23