• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
İçler acısı görüntü! Çağrı yaptı

2021-07-01 17:19:53
İçler acısı görüntü! Çağrı yaptı

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, Edirne'de Osmanlı mezar taşlarının sergilendiği alanlarının daha özenli korunması gerektiğini söyledi.

#1
Foto - Beksaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne'de Osmanlı mirası kabristanlar ve mezar taşlarının azaldığını söyledi.

Beksaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne'de Osmanlı mirası kabristanlar ve mezar taşlarının azaldığını söyledi.

#2
Foto - Birçok yerde sergilenen taşların, büyük kabristanlardan arta kalan tek tük örnekler olduğunu belirten Beksaç,

Birçok yerde sergilenen taşların, büyük kabristanlardan arta kalan tek tük örnekler olduğunu belirten Beksaç, " Esasında Edirne'nin eski fotoğraflarına baktığımız zaman taşların muhteşem örneklerinin olduğunu, ecdadın varlığını burada ne kadar net ortaya koyduğunu görüyoruz." dedi.

#3
Foto - Beksaç, Osmanlı mezar taşı örneklerinin sadece fotoğraflarda kaldığını ve Edirne'de tarihi kabristanlara gerçek anlamda sahip çıkılmadığını söyledi.

Beksaç, Osmanlı mezar taşı örneklerinin sadece fotoğraflarda kaldığını ve Edirne'de tarihi kabristanlara gerçek anlamda sahip çıkılmadığını söyledi.

#4
Foto - Beksaç, şehirdeki birçok yerde, toprak altında kalan kabristan alanlarının olduğunu dile getirdi.

Beksaç, şehirdeki birçok yerde, toprak altında kalan kabristan alanlarının olduğunu dile getirdi.

#5
Foto - Prof.,

Prof., "Osmanlı'da insanlar kabristanın ne kadar önemli olduğunu bilir ve buna sahip çıkardı. Osmanlı kaçmazdı, korkmazdı, pisletmezdi, özenli şekilde korurdu." dedi.

#6
Foto - Prof. Dr. Beksaç, kentteki tarihi kabristanları koruma konusunda geç kalındığını kaydederek

Prof. Dr. Beksaç, kentteki tarihi kabristanları koruma konusunda geç kalındığını kaydederek "1992'de tespit ettiğimiz kabristan alanlarının artık üçte ikiden fazlası yok. Artık sadece küçücük alanlar kaldı. Bari onları koruyalım da ecdada karşı hürmetimizi saklayalım." dedi.

#7
Foto - Beksaç,

Beksaç, "Bu kabristanlar bizim tapumuz, bizim ecdatla bağlarımız, bu kabristanlar bizim ruhumuz, kimliğimiz." ifadelerini kullandı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23