• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
4
Bayramda oruç tutulur mu? | Bayramın kaçıncı günü oruç tutulur?

2020-05-23 17:19:58
Bayramda oruç tutulur mu? | Bayramın kaçıncı günü oruç tutulur?

Mübarek ramazan ayı sona eriyor. Ramazan bayramının gelmesiyle birlikte pek çok kişi "Ramazan bayramında oruç tutulur mu?" , "Oruç ne zaman tutulmaz?" , "Bayramda oruç tutulur mu?" , "Bayramın kaçıncı günü oruç tutulur?" , "Bayramda oruç tutmanın hükmü?" , "Bayramda oruç tutmak günah mı?" sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, bayramın kaçıncı günü oruç tutulur?

#1
Foto - 11 ayın sultanı ramazana 24 Mayıs Pazar günü yani bayramın ilk günü veda ediyoruz. Ramazanın sona erecek olması sebebiyle pek çok kişi “Bayramda oruç tutulur mu?” , “Ramazan borcumu bayramda tutabilir miyim?” , “Tutmadığım orucu bayramda tutabilir miyim?” , “Bayramda 3 gün oruç tutulur mu?” sorularının cevaplarını araştırıyor. İşte, detaylar.

11 ayın sultanı ramazana 24 Mayıs Pazar günü yani bayramın ilk günü veda ediyoruz. Ramazanın sona erecek olması sebebiyle pek çok kişi “Bayramda oruç tutulur mu?” , “Ramazan borcumu bayramda tutabilir miyim?” , “Tutmadığım orucu bayramda tutabilir miyim?” , “Bayramda 3 gün oruç tutulur mu?” sorularının cevaplarını araştırıyor. İşte, detaylar.

#2
Foto - Bayramda oruç tutulur mu? | Bayramın kaçıncı günü oruç tutulur?

Bayramda oruç tutulur mu? | Bayramın kaçıncı günü oruç tutulur?

#3
Foto - Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Ramazan bayramının birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 395-396; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 336). Bugünlerde oruç tutmanın hoş karşılanmayıp yasaklanması, bayram günlerinin yeme, içme ve sevinç günleri olmasından dolayıdır. Ramazan bayramı, bir ay boyunca Allah için tutulan orucun arkasından verilen bir “genel iftar ziyafeti” hükmündedir ve bu anlamından ötürü ona “fıtır bayramı (iftar bayramı)” denilmiştir. Ramazan bayramının ilk günü, bir aylık Ramazan orucunun iftarı anlamına gelir. Böyle toplu iftar gününde oruçlu olmak, Allah’ın sembolik ziyafetine katılmamak anlamına gelir ki, bunun yakışıksız bir davranış olduğu ortadadır. Allah için kurbanların kesildiği kurban bayramı günleri de ziyafet günleridir. Hz. Peygamber (s.a.s.), teşrik günlerinin yeme, içme ve Allah’ı anma günleri olduğunu belirtmiştir (Buhârî, Savm, 66-67; Ebû Dâvûd, Savm, 49).

Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Ramazan bayramının birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 395-396; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 336). Bugünlerde oruç tutmanın hoş karşılanmayıp yasaklanması, bayram günlerinin yeme, içme ve sevinç günleri olmasından dolayıdır. Ramazan bayramı, bir ay boyunca Allah için tutulan orucun arkasından verilen bir “genel iftar ziyafeti” hükmündedir ve bu anlamından ötürü ona “fıtır bayramı (iftar bayramı)” denilmiştir. Ramazan bayramının ilk günü, bir aylık Ramazan orucunun iftarı anlamına gelir. Böyle toplu iftar gününde oruçlu olmak, Allah’ın sembolik ziyafetine katılmamak anlamına gelir ki, bunun yakışıksız bir davranış olduğu ortadadır. Allah için kurbanların kesildiği kurban bayramı günleri de ziyafet günleridir. Hz. Peygamber (s.a.s.), teşrik günlerinin yeme, içme ve Allah’ı anma günleri olduğunu belirtmiştir (Buhârî, Savm, 66-67; Ebû Dâvûd, Savm, 49).

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23