• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Altın yatırımcıları FED’den haber bekliyordu Çin’deki borç krizi gündeme bomba gibi düştü

2021-09-23 10:10:29
Altın yatırımcıları FED’den haber bekliyordu Çin’deki borç krizi gündeme bomba gibi düştü

Altın yatırımcılarının sabırsızlıkla beklediği Amerika Merkez Bankası (FED) toplantısı dünce tamamlandı. Toplantı tutanakları daha gündem düşmemişken, Çin’de yaşanan borç krizi altın piyasasına bomba gibi düştü.

#1
Foto - Piyasa uzmanı, baş ekonomist Enver Erkan, “Altın yatırımcısı, Çin Evergrande Group'taki borç krizinin olası yansımalarına ilişkin endişeler arasında güvenli liman varlıklarına olan talebin artması ve Fed toplantısının sonucunu değerlendiriyor.

Piyasa uzmanı, baş ekonomist Enver Erkan, “Altın yatırımcısı, Çin Evergrande Group'taki borç krizinin olası yansımalarına ilişkin endişeler arasında güvenli liman varlıklarına olan talebin artması ve Fed toplantısının sonucunu değerlendiriyor.

#2
Foto - Evergrande, pazartesi günü en büyük banka alacaklılarından en az ikisine olan faiz ödemelerini kaçırdı ve nakit sıkıntısı çeken geliştiriciyi ülkenin en büyük borç yeniden yapılandırmalarından birine bir adım daha yaklaştırdı.

Evergrande, pazartesi günü en büyük banka alacaklılarından en az ikisine olan faiz ödemelerini kaçırdı ve nakit sıkıntısı çeken geliştiriciyi ülkenin en büyük borç yeniden yapılandırmalarından birine bir adım daha yaklaştırdı.

#3
Foto - Evergrande'nin onshore yan kuruluşu tahvil ödemelerine ilişkin olarak 23 Eylül'de ödenmesi gereken bir faiz ödemesi konusunda yuan tahvil sahipleriyle anlaşmaya vardığını söyledi. Ancak kupon ödemelerinin ayrıntıları net değil.

Evergrande'nin onshore yan kuruluşu tahvil ödemelerine ilişkin olarak 23 Eylül'de ödenmesi gereken bir faiz ödemesi konusunda yuan tahvil sahipleriyle anlaşmaya vardığını söyledi. Ancak kupon ödemelerinin ayrıntıları net değil.

#4
Foto - Evergrande'nin tahvillerini elinde tutan büyük finansal oyuncuların kapladığı alan ve 300 milyar dolar üzerindeki toplam borç düşünüldüğü zaman; bu borç doğal olarak sadece şirketin değil yoğun şekilde kreditörlerin sorunu.

Evergrande'nin tahvillerini elinde tutan büyük finansal oyuncuların kapladığı alan ve 300 milyar dolar üzerindeki toplam borç düşünüldüğü zaman; bu borç doğal olarak sadece şirketin değil yoğun şekilde kreditörlerin sorunu.

#5
Foto - Fed başta olmak üzere Merkez bankalarının kararları, para politikası beklentilerini ve piyasa hareketlerini yönlendirmede çok önemli olacak. Özellikle; küresel ekonominin son finansal stres unsurları, PMI’ların ortaya koyduğu kısmi yavaşlama etkenleri gibi stagflasyon (yüksek enflasyon içinde durgun büyüme) belirtileri eşiğinde, para politikası evriminin hassas dengelere bağlı olduğu görülmektedir.

Fed başta olmak üzere Merkez bankalarının kararları, para politikası beklentilerini ve piyasa hareketlerini yönlendirmede çok önemli olacak. Özellikle; küresel ekonominin son finansal stres unsurları, PMI’ların ortaya koyduğu kısmi yavaşlama etkenleri gibi stagflasyon (yüksek enflasyon içinde durgun büyüme) belirtileri eşiğinde, para politikası evriminin hassas dengelere bağlı olduğu görülmektedir.

#6
Foto - FOMC toplantısında, varlık alımının azaltılmasının zamanlaması hakkında bir güncelleme verilmesi bekleniyor. Enflasyonun yüzde 2'nin oldukça üzerinde seyrettiği bir ortamda FOMC’den bir daralma duyurusu veya ipuçları bekleniyor.

FOMC toplantısında, varlık alımının azaltılmasının zamanlaması hakkında bir güncelleme verilmesi bekleniyor. Enflasyonun yüzde 2'nin oldukça üzerinde seyrettiği bir ortamda FOMC’den bir daralma duyurusu veya ipuçları bekleniyor.

#7
Foto - Muhtemelen bir sinyal şeklinde olacaktır, ayrıca Fed’in politika açıklamasında finansal piyasa stresine ne kadar yer vereceği konusu da önemli. Çin’den Evergrande emlak piyasası kriz etkisi ve borç tavanı belirsizliğinin Fed’i ne kadar geride tutabileceğine bakacağız.

Muhtemelen bir sinyal şeklinde olacaktır, ayrıca Fed’in politika açıklamasında finansal piyasa stresine ne kadar yer vereceği konusu da önemli. Çin’den Evergrande emlak piyasası kriz etkisi ve borç tavanı belirsizliğinin Fed’i ne kadar geride tutabileceğine bakacağız.

#8
Foto - En son Covid vakalarındaki artışın getirdiği belirsizlikler de var.

En son Covid vakalarındaki artışın getirdiği belirsizlikler de var.

#9
Foto - Biraz zaman kazanmak makul görünüyor, bu nedenle kasım veya aralık toplantısına ilk aksiyonun bırakılması ve 2022’yi içine alacak şekilde tapering (varlık alımı azaltımı) dilimlerinin gerçekleştirilmesi beklenebilir.” açıklamalarında bulundu.

Biraz zaman kazanmak makul görünüyor, bu nedenle kasım veya aralık toplantısına ilk aksiyonun bırakılması ve 2022’yi içine alacak şekilde tapering (varlık alımı azaltımı) dilimlerinin gerçekleştirilmesi beklenebilir.” açıklamalarında bulundu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23