THY - TR Çıkışlı Güney Avrupa Kasım

“Nur Cemaati teröristtir” zırvası

20 Nisan 2018 Cuma

Birkaç gün önce Meşveret grubundan bir whatsapp duyurusu aldım.

Gruptaki kardeşlerimizin hayli rahatsız oldukları ve tepkilerinin seviyesini kontrol etmekte güçlük çektiklerini esefle izledim.

Konu kısaca şuydu;

“GÜNCEL BİLGİLER SORU BANKASI” adlı -kitap olduğu iddia edilen- bir paçavrada aşağıdaki soru ve cevaba yer verilmiş:

2.Dinler arası diyalog amacı ile birçok ülkede faaliyet gösteren ve 17 Şubat Operasyonu’yla gündeme gelen terör örgütü aşağıdakilerden hangisidir?

A)- Nur Cemaati

B)- Menzil Tarikatı

C)- İsmail Ağa Cemaati

D)- Erenköy Cemaati

E)- İskenderpaşa cemaati

Cevap: A (Nur Cemaati).

Aslında bu sorunun cevabı, F)- Hiçbiri olmalıydı. 

Çünkü yukarıdaki şıklarda verilen cevapların hiçbiri sorunun muhatabı değil.

Belli ki soru sinsice “saf zihinleri idlal (bulandırmak) için” hazırlanmış.

Bu sütundan defalarca “Nur Cemaatinin gayri İslami (yasa dışı) faaliyetlerle ilgisi ve ilişkisi DÜN DE YOKTU, BUGÜN DE YOK, YARIN DA OLMAYACAK” diye yazdım, ama bazı beyin özürlülere bir türlü sirayet etmedi.

“Asayişin bekçileriyiz” diyen bir cemaatin ısrarla bu tür çirkefliklere bulaştırılmaya çalışması manidardır.

Kardeşlerimiz eminim bu zırvayı zırvalayanlarla ilgili yasal süreci başlatarak, hukuki zeminde de gerekli cevabı verecektir, vermelidir de.

Ancak, anlayabildiğim kadarı ile kardeşlerimizin, Ak Parti ve hükümetten dolayısı ile Milli Eğitim Bakanlığımızdan bu tür “alçaklıklara” müdahale etmesi ve önleyici tedbirler alması konusunda bir beklentileri var.

Yoksa seçim sathi mahalline girdiğimiz şu günlerde, ayranımızı bulandırmaya çalışanların ekmeğine yağ sürülmüş olur.

Gelelim, Üstad Bediüzzaman’ın hayatı boyunca çok daha alçaklarıyla defalarca karşılaştığı ve genellikle okkalı bir “tükürükle” cevap verdiği bu tür “kusuntularla” ilgili ne söyleneceğine! 

Söyleneceklerin öncelikle “Kur’an ve Sünnet” esaslı olması şarttır. 

Ayrıca tefsirlere de müracaat edilebilir.

Bu tefsirlerden Risale-i Nur’un Müellifi Bediüzzzaman’ın şu tespitlerinden de ilham alınabilir;

Risale-i Nur’un kahraman şakirdleri böyle şeylere karşı müteyakkız davranmak ve faaliyetlerini ziyadeleştirmek lâzım geliyor. Fena şeyle zihnen meşgul olmak da fena olduğu için kısa kesiyorum. Sakın ona ehemmiyet vermekle halkları meraklandırıp baktırılmasın. Belki ehemmiyetsiz, dinsizcesine, yalnız esma-i mübareke ve âyât-ı mübarekenin bazı meali içinden hariç kalmak itibarıyla ehemmiyetsiz bir paçavradır, bilinsin (Kastamonu Lahikası)”.

Diyeceğim o ki bu tür taarruzlarla ne elde edeceklerini kestiremediğim bu “zavallıların” Üstad Bediüzzaman’ın şu ifadelerine de baksınlar sonra, kusacaklarsa yine kussunlar;

Biz, bütün kuvvetimizle anarşiliğe (teröre) bir sedd-i Zülkarneyn gibi bir sedd-i Kur’anî tesisine çalışıyoruz (Emirdağ lahikası)”.

- Nur Cemaati terörist mi?

Hadi canım sende…

Burada kalmadı (!) 

Başka kapıya…

Yallah…

Hayırlı Cumalar

 

YORUM YAZ

 • MOHAÇMOHAÇ26 gün önce
  ... HADİ YASAL İŞLEM BAŞLATIN.BEN T.C VATANDAŞIYIM VE ANAYASAMIZI SAVUNUYORUM.
 • Kazım TANRIVERDİKazım TANRIVERDİ1 ay önce
  Çok merak edipte soru soracakcevap alacak biri olmadığı için soramadığım sorularım var ama önceliğim şu!BEN SAF DUPDURU bir müslümanım,ALLAHIM başta sonra KURANIM baş ucum da sonra peygamberim RUHUM da bunların dışın da kimseyi tanımam kimseyi takmam,anlu şanlı holding sahipleri cemaatlarınızın liderleri kadar aklım çalışıyor .Yüce yaradan aklınızı kullanın diyor.Ben aklımı kullanıyorum ,yok şu hazret yok bu hazret beni hiç enterese etmiyor,hatta içten içe onlara buğz ediyorum neden?çünki bunlar bu son dini ve son peygamberi kendi çıkarları uğruna istıismar ediyorlar,gazetenizde yazanların dinle ilgili iğrenç yazılar demeçler mütediynen müslümanları bile dinden soğutuyorlar .Aydınlanmam dileğiyle
 • Faruk SoyluFaruk Soylu1 ay önce
  Değerli İbrahim Hocam, bir ilim adamı olarak ve Yeni Akit yazarı olarak, din kardeşleriniz olan Nur talebelerinin hakkını ve hukukunu gerçeğe uygun olarak savunmanız çok takdire şayandır ve İslam kardeşliğinin gereğini yapıyorsunuz. Allah sizden ebeden razı olsun.
 • HukukçuHukukçu2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • osmanosman5 ay önce
  Hocam yeni mesaj diye bir gazete var.haydar baş ve bağlılarının(bağımlılarının desem daha doğru olur)çıkardığı gazete.burada devamlı Üstad hakkında ileri geri konuşmalar,vatan haini,cumhuriyet düşmanı,vb. yazarlarının yazıları var.bunları biliyormusunuz,cevap verdiniz mi.ben bu yazılara yorum yapıyorum yayınlamıyorlar.hatta telefonla ulaşmak istiyorum ulaşamıyorum.selamlar saygılar.