“Nur Cemaati teröristtir” zırvası

20 Nisan 2018 Cuma

Birkaç gün önce Meşveret grubundan bir whatsapp duyurusu aldım.

Gruptaki kardeşlerimizin hayli rahatsız oldukları ve tepkilerinin seviyesini kontrol etmekte güçlük çektiklerini esefle izledim.

Konu kısaca şuydu;

“GÜNCEL BİLGİLER SORU BANKASI” adlı -kitap olduğu iddia edilen- bir paçavrada aşağıdaki soru ve cevaba yer verilmiş:

2.Dinler arası diyalog amacı ile birçok ülkede faaliyet gösteren ve 17 Şubat Operasyonu’yla gündeme gelen terör örgütü aşağıdakilerden hangisidir?

A)- Nur Cemaati

B)- Menzil Tarikatı

C)- İsmail Ağa Cemaati

D)- Erenköy Cemaati

E)- İskenderpaşa cemaati

Cevap: A (Nur Cemaati).

Aslında bu sorunun cevabı, F)- Hiçbiri olmalıydı. 

Çünkü yukarıdaki şıklarda verilen cevapların hiçbiri sorunun muhatabı değil.

Belli ki soru sinsice “saf zihinleri idlal (bulandırmak) için” hazırlanmış.

Bu sütundan defalarca “Nur Cemaatinin gayri İslami (yasa dışı) faaliyetlerle ilgisi ve ilişkisi DÜN DE YOKTU, BUGÜN DE YOK, YARIN DA OLMAYACAK” diye yazdım, ama bazı beyin özürlülere bir türlü sirayet etmedi.

“Asayişin bekçileriyiz” diyen bir cemaatin ısrarla bu tür çirkefliklere bulaştırılmaya çalışması manidardır.

Kardeşlerimiz eminim bu zırvayı zırvalayanlarla ilgili yasal süreci başlatarak, hukuki zeminde de gerekli cevabı verecektir, vermelidir de.

Ancak, anlayabildiğim kadarı ile kardeşlerimizin, Ak Parti ve hükümetten dolayısı ile Milli Eğitim Bakanlığımızdan bu tür “alçaklıklara” müdahale etmesi ve önleyici tedbirler alması konusunda bir beklentileri var.

Yoksa seçim sathi mahalline girdiğimiz şu günlerde, ayranımızı bulandırmaya çalışanların ekmeğine yağ sürülmüş olur.

Gelelim, Üstad Bediüzzaman’ın hayatı boyunca çok daha alçaklarıyla defalarca karşılaştığı ve genellikle okkalı bir “tükürükle” cevap verdiği bu tür “kusuntularla” ilgili ne söyleneceğine! 

Söyleneceklerin öncelikle “Kur’an ve Sünnet” esaslı olması şarttır. 

Ayrıca tefsirlere de müracaat edilebilir.

Bu tefsirlerden Risale-i Nur’un Müellifi Bediüzzzaman’ın şu tespitlerinden de ilham alınabilir;

Risale-i Nur’un kahraman şakirdleri böyle şeylere karşı müteyakkız davranmak ve faaliyetlerini ziyadeleştirmek lâzım geliyor. Fena şeyle zihnen meşgul olmak da fena olduğu için kısa kesiyorum. Sakın ona ehemmiyet vermekle halkları meraklandırıp baktırılmasın. Belki ehemmiyetsiz, dinsizcesine, yalnız esma-i mübareke ve âyât-ı mübarekenin bazı meali içinden hariç kalmak itibarıyla ehemmiyetsiz bir paçavradır, bilinsin (Kastamonu Lahikası)”.

Diyeceğim o ki bu tür taarruzlarla ne elde edeceklerini kestiremediğim bu “zavallıların” Üstad Bediüzzaman’ın şu ifadelerine de baksınlar sonra, kusacaklarsa yine kussunlar;

Biz, bütün kuvvetimizle anarşiliğe (teröre) bir sedd-i Zülkarneyn gibi bir sedd-i Kur’anî tesisine çalışıyoruz (Emirdağ lahikası)”.

- Nur Cemaati terörist mi?

Hadi canım sende…

Burada kalmadı (!) 

Başka kapıya…

Yallah…

Hayırlı Cumalar

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HukukçuHukukçu17 gün önce
  Sayın Yazarım; Bugün, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, bir öğrencinin katlettiği hocamızın durumunu öğrenince içim sızladı. Cinayete kurban giden hocamıza rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Bu fakültede sorunlar olduğunu 4 ay önce bilgilerinize sunmaya çalışmıştım; ama ne yazık ki, beni dinleyen olmadı, ciddiye alınmadım. Evet, ne yazık ki, bugün bir değerli asistan kardeşimiz, bir öğrenci tarafından katledildi. Yazık, bin Yazık! 4 ay önce yazdıklarım hala Sayın Merve Kavakçı'nın yazısının altında durmaktadır. O yazıda şunları yazmıştım: "...Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz..." Evet, aynen böyle yazmıştım. Keşke dinlenseydim, öğrencilerimizle hocalarımızın sorunlarına el atılıp, kucaklanmaları sağlansaydı ve bütün kalbimle kınadığım bu cinayet yaşanmasaydı.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent1 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Doçent olduğumuz gün, emsallerimiz hangi dosya ile Profesör oluyorlarsa, biz de aynı dosya ile Profesör olmak istediğimizi; deneyim kazanmanın murat edildiği 5 yıl Doçentlik kadrosunda boşuna kalmak istemediğimizi; 5 yılın 5 katından fazla Üniversitemizde öğretim elemanı olarak çalışıp, 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazandığımızı; Üniversitemizde Doçentlik kadrosunu almak için gerekli olan puanın 5 katından fazla bir puanla Doçentlik kadrosunu aldığımızı; emeklilik yaşımızı geride bırakıp ömrümüzü verdiğimiz Üniversitemizde, Profesör olmak için 5 koca yıl beklemememiz gerektiğini; dosyası dolu ama ömrü de dolu Yaşlı Doçentler olarak, Profesör olmak için, zaman sınırı olmadan, dosyamızı Doçent olduğumuz Üniversitemize sunmamıza kapı aralamanızı sizden istirham eder, saygılarımızla taleplerimizi arz ederiz: A-)1-5 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 5 yıl sonra Profesör olabilmelidir. B-)5-10 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 4 yıl sonra Profesör olabilmelidir. C-)10-15 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 3 yıl sonra Profesör olabilmelidir. D-)15-20 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 2 yıl sonra Profesör olabilmelidir. E-)20-25 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 1 yıl sonra Profesör olabilmelidir. F-)25 yıldan fazla öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent hemen Profesör olabilmelidir.
 • Hüsnü YenimolHüsnü Yenimol1 ay önce
  Sayın Hocam; Biz cahiliz bilmiyoruz, bize Üstad Bediüzzaman' ın öğretilerini takip eden, inanan, uygulayan, ya da kullanan yasa kısaca NUR CEMAATİ diye bildiğimiz kaç grup var, bize bunları anlatırsanız bizde HAİNLİĞİ, TERÖRİSTLİĞİ belgelenmiş gülen cemaatini NUR CEMAATİNDEN AYIRALIM. NUR CEMAATİ denince herkesin aklına gülen cemaatinin Yada gülen cemaati ile ilgili haberlerde insanların allına NUR CEMAATİNİN gelmesini neden yadırgıyorsunuz, yıllarca kendilerini NURCU diye tanıtım insanları kendilerine bağlamadılar mı? HAL BÖYLE İKEN İNSANLARIN AKLINE NE GELMESİNİ BEKLİYORSUNUZ. Başka bir Üstad Bediüzzaman öğretilerini benimseyen bir gurubun EVET-HAYIR zamanında HAYIR oyu kullandığına ben şahit oldum, hani birlik beraberlik hani fitne fesat çıkarmama hani müslümanları bölmeme, haddim olmayarak bir hikaye nakledeyim, derlerki -eğer ki cemaatle namaz kılacaksınız ve imamın doğru adam olmadığını biliyorsunuz ve sizide takip eden insanlar var, bu durumda fitne çıkmaması için o namazı kılın, ama sonra gereğini yapın.LÜTFEN SAVUNMADAN ZİYADE BİZE BİLGİ VERİN Kİ BİZDE KİM NEDİR KİME BİAT ETMİŞTİR, HAİN KİMDİR, ALLAH ADAMI KİMDİR BİLELİM, HİÇ BİR ZAMAN ÜSTAD BEDİÜZZAMAN İÇİN KİMSE HERHANGİ BİR ŞEY SÖYLEMEMİŞTİR. AMA ONDAN SONRA GELEN VE SÖZDE NUR YOLUNU BENİMSEYENLER İÇİN, ALDIKLARI, KULLANDIKLARI İSİM NE OLURSA OLSUN MİLLETİMİZİN HAFIZASINDAN SİLİNMEYECEKTİR. BU SAATTEN SONRADA HEP ŞÜPHE İLE BAKILACAĞINIDA UNUTMAMAK GEREKİR, ARTIK BU ALGIYI NASIL SİLECEĞİNİZİ SİZ DÜŞÜNÜP BULMANIZ GEREKECEKTİR
 • demirdemir1 ay önce
  ... Yazik bu ülkeye
 • MOHAÇMOHAÇ3 ay önce
  ... HADİ YASAL İŞLEM BAŞLATIN.BEN T.C VATANDAŞIYIM VE ANAYASAMIZI SAVUNUYORUM.
 • Kazım TANRIVERDİKazım TANRIVERDİ3 ay önce
  Çok merak edipte soru soracakcevap alacak biri olmadığı için soramadığım sorularım var ama önceliğim şu!BEN SAF DUPDURU bir müslümanım,ALLAHIM başta sonra KURANIM baş ucum da sonra peygamberim RUHUM da bunların dışın da kimseyi tanımam kimseyi takmam,anlu şanlı holding sahipleri cemaatlarınızın liderleri kadar aklım çalışıyor .Yüce yaradan aklınızı kullanın diyor.Ben aklımı kullanıyorum ,yok şu hazret yok bu hazret beni hiç enterese etmiyor,hatta içten içe onlara buğz ediyorum neden?çünki bunlar bu son dini ve son peygamberi kendi çıkarları uğruna istıismar ediyorlar,gazetenizde yazanların dinle ilgili iğrenç yazılar demeçler mütediynen müslümanları bile dinden soğutuyorlar .Aydınlanmam dileğiyle
 • Faruk SoyluFaruk Soylu3 ay önce
  Değerli İbrahim Hocam, bir ilim adamı olarak ve Yeni Akit yazarı olarak, din kardeşleriniz olan Nur talebelerinin hakkını ve hukukunu gerçeğe uygun olarak savunmanız çok takdire şayandır ve İslam kardeşliğinin gereğini yapıyorsunuz. Allah sizden ebeden razı olsun.
 • HukukçuHukukçu4 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • osmanosman7 ay önce
  Hocam yeni mesaj diye bir gazete var.haydar baş ve bağlılarının(bağımlılarının desem daha doğru olur)çıkardığı gazete.burada devamlı Üstad hakkında ileri geri konuşmalar,vatan haini,cumhuriyet düşmanı,vb. yazarlarının yazıları var.bunları biliyormusunuz,cevap verdiniz mi.ben bu yazılara yorum yapıyorum yayınlamıyorlar.hatta telefonla ulaşmak istiyorum ulaşamıyorum.selamlar saygılar.

Günün Özeti