Mustafa Yaman

Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nın camisinde imamlık yapan Mustafa Yaman, 15 Temmuz gecesi başkanlığın bombalanması üzerine polislere yardımcı olmak için evden çıktı. Yaman, darbecilerin saldırılarında şehit düştü.

15 Temmuz gecesi çocuklarını uyuturken Özel Harekat Daire Başkanlığı’nın bombalandığını duyan Mustafa Yaman, polis arkadaşlarına yardım etmek için lojmandan çıktı.

Daire başkanlığının camisinde imam olarak görev yapan Yaman, Bartınlıydı. 31 yaşındaki Yaman, kendisiyle aynı yerde görev yapan Kuran-ı Kerim hocası Dilek Yaman ile 8 senelik evliydi. 5 ve 2 yaşında iki oğlu bulunan Yaman, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunuydu.

15 Temmuz gecesi eşiyle birlikte çocukları uyuttuklarını ve sonrasında özel harekatın bombalandığını öğrendiklerini söyleyen Dilek Yaman, ''Eşim vedalaşmadan koştu gitti. Yetişmeye çalıştım ama yetişemedim'' dedi.

Eşinin çok yardım sever, paylaşımcı, akrabalarını sever, çalışkan biri olduğunu söyleyen Dilek Yaman, insanların yardıma ihtiyacı olduğunda ilk olarak Mustafa Yaman’ı aradıklarını anlattı. Yıllar önce Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okurken tanıştıklarını söyleyen Dilek Yaman, ''Üniversite bittikten sonra nişanlandık ikimizde işe başlamıştık. Bir sene sonra düğün yaptık ama 2 sene sonra bir araya gelebildik tayinden dolayı. Biz birbirimize hasret yaşadık hep'' diye konuştu.

Polislere imamlık yapan ve şehitlerin cenaze namazlarını kıldıran Yaman, ''Sizler gibi ben de Mardin’de, Nusaybin’de şehit olsam keşke'' diyordu.

Mustafa Yaman, 18 Temmuz Pazartesi günü memleketi Bartın’da defnedildi. Şehidin ismi Bartın ve İzmir’de imam hatip lisesine verildi.