Lütfi Elvan

Lütfi Elvan, 26 Aralık 2013 tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu.

Lütfi Elvan, 12 Mart 1962 tarihinde Karaman'ın Ermenek ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi'nden mezun oldu. İngiltere'de Leeds Üniversitesi'nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında, ABD'de Delaware Üniversitesi'nde ekonomi dalında yüksek lisans eğitimi aldı.

Etibank'ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. DPT'de Planlama Uzman Yardımcısı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca, OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev aldı. 

23. Dönem Karaman milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği yaptı. 24.Dönem Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu.

26 Aralık 2013 tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu. 7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde 25. Dönem Antalya milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde 26. Dönem Mersin milletvekili seçilerek, 64. Hükümet kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babasıdır.