Giovanni Boccaccio

Küçük hikâye türünün kurucusu sayılan ve İtalyan edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Giovanni Boccaccio kimdir?

16 Haziran 1313’te, İtalya’nın Floransa şehrinde dünyaya geldiği düşünülen Giovanni Boccaccio, küçük bir toprak sahibinin çocuğudur. Annesi Fransız, babası Floransalıdır. Baba evinde büyüyen Giovanni, özel dersler almış ve kendisini geliştirmiştir. Küçük yaşlardan itibaren edebiyatla ilgilenmiştir. Babası edebiyat merakının önüne geçmek için, 15 yaşındayken onu Napoli’ye göndermiştir. Şiir ve düzyazı alanındaki ilk yapıtlarını Napoli’de yazdığı düşünülmektedir.

Sürekli okuyan Giovanni Boccaccio, Akdeniz kültürlerini incelemiş, hukuk, astronomi ve edebiyat ile ilgilenmiştir. Grekçe bildiği söylenmektedir. Napoli’de uzun yıllar yaşadıktan sonra Floransa’ya dönmüştür.

Petrarca ile birlikte Rönesans hümanizminin temelini atmışlardır.

En önemli eseri olan Decameron, 1353 senesinde bitmiştir. Decameron’da veba salgınından kaçan ve Fiesole tepelerinde bir köşkün bahçesinde toplanan birtakım insanların birbirine anlattığı hikayeler konu olarak işlenmiştir.