• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Francisco Franco kimdir?

Francisco Franco y Bahamonde, lakabı El Caudillo, demokratik cumhuriyetin yıkılmasıyla sonuçlanan İspanya İç Savaşı'nda milliyetçi güçlere önderlik eden İspanyol general ve devlet adamı. İç Savaş'ın ardından 36 yıl boyunca ülkeyi diktatörlükle yönetmiştir.

Francisco Franco

Francisco Franco, 4 Aralık 1892 tarihinde, İspanya’da doğdu. Deniz kuvvetlerinde yüksek rütbelerle hizmet vermiş olan bir aileden gelen Franco, babası gibi bir deniz kuvvetleri subayı olmak istiyordu. Fakat İspanya ile Amerika arasında gerçekleşen savaşın ardından ülke neredeyse tüm donanmasını kaybetmişti. Bunun üzerine Franco da aile geleneğini bozarak kara harp okuluna kayıt oldu.

ASKERİ HAYATI

1907 yılında akademiye giren Francisco Franco 1910 yılında okuldan mezun oldu ve de Fas’da göreve başladı. Savaşın getirdiği yıkım kendisini en çok Fas cephesinde göstermişti. Bu savaşta birçok yüksek rütbeli subay hayatını kaybetmiştir. 1916 yılında henüz 23 yaşında olan Franco, yüzbaşı rütbesine yükseldi.

El Biutz’de gerçekleşen bir talimde ağır yaralanan ve bir testisini kaybeden Franco, bu kadar kötü bir patlamadan sağ çıkabildiği için orduda Baraka (Şanslı) lakabını kazandı. 1917 yılında  binbaşı rütbesine yükseldi. 1923'de yarbay olan Franco, aynı yıl Maria del Carmen Polo ile evlendi. Çiftin 1926 yılında tek çocuğu olan Maria del Carmen dünyaya geldi.

1932 yılında İspanya’da monarşinin sona ermesi ve demokratik düzenin kurulması sırasında, Franco taraf tutmayarak apolitik bir tutum sergiledi. Fakat kısa süre içerisinde demokratlarla arası bozuldu ve 1936 yılında Kanarya Adaları’na sürgün maiyetinde bir atamayla gönderildi.

DİKTATÖRLÜK DÖNEMİ

18 Temmuz 1936 tarihinde askeri ayaklanma başlatan Francisco Franco, ertesi gün Fas’a geçerek burada bulunan ordunun denetimini bir günde ele geçirdi. Daha sonra İspanya’ya hareket eden Franco, 3 yıl sürecek olan iş savaşı başlatmış oldu.

Franco, isyan sırasında ülkede tam bir denetim kuramasa da, 30 Ocak 1938 yılında hareketi tamamladı.

Devlet başkanı, hükümet başkanı, kara ve deniz kuvvetleri komutanı ünvanlarıyla devletin başına geçen Franco, iç savaş sırasında ülkenin kaybettiği gücü tekrar kazanmak için harekete geçti. Bu sebeple 1939 yılında Anti-Komitern Pakt’ı imzalayarak Adolf Hitler’in yanında II. Dünya Savaşı’na girdi.

Fakat Almanya’ nın Polonya’ya saldırması üzerine savaştan uzak durma kararı alarak ülkesini büyük bir yıkımdan korudu.

Savaş boyunca yaptığı mücadele Fas’ta bulunan Tanca şehrini işgal etmek oldu. Bu durum müttefikler tarafından hoş karşılanmayınca savaş sonrasında kurulan Birleşmiş Milletler organizasyonuna İspanya alınmadı.

1947 yılında İspanya’da rejmi değiştiren Franco, kendisini kral ve ülkenin daimi koruyucusu ilan etti. Birleşmiş Milletler'e de alınmayan İspanya, politika açısından çok kötü bir on yıl geçirdi.

Bu durum ABD ile ilişkilerini geliştirdiği Soğuk Savaş’a kadar devam etti.

ÖLÜMÜ

Francisco Franco, uzun süren bir hastalığın ardından 20 Kasım 1975 tarihinde, 82 yaşında İspanya'nın Madrid şehrinde hayatını kaybetti. Juan Carlos, İspanya'nın faşist diktatörü Francisco Franco'nun ölümünden sonra 1975 yılında tahta çıkmıştır. 2014'te ise sağlık problemlerinden dolayı krallık tahtını 45 yaşındaki oğlu prens Felipe'ye devretmiştir. 

 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı